Судове рішення #20596152

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 108


РІШЕННЯ

Іменем України


19.01.2012Справа №5002-9/4886-2011


За позовом Публічного акціонерного товариства "Крименерго", (95000, АРК, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6)

До   Товариства з обмеженою відповідальністю "Енвірон", (95000, АРК, м. Сімферополь , вул. Залеська, буд. 11-А)

Про стягнення 195 535,04 грн.  

Суддя ГС  АР  Крим Н.С.Пєтухова

Представники:

Від позивача – ОСОБА_1, представник, дов. пост. № 009-Д, від 03.01.2012 року.

Від відповідача – не з’явився

         Суть спору: Позивач звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом,  у  якому просить стягнути з відповідача вартість спожитої недоврахованої електроенергії у сумі 195535,04 грн., а також витрати позивача, зв’язані з оплатою держмита та інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу.

        Позивач мотивує свої вимоги тим, що у результаті проведеної перевірки від 27 квітня 2011 року співробітниками ПАТ «Крименерго» було встановлено порушення, що виразилось у втручанні в параметри розрахункових засобів обліку шляхом розриву вторинних ланцюгів струму для устаткування прихованого пристрою для заниження розрахункових свідчень на розрахунковому електролічильнику, у використанні пристрою, яке знижає розрахункові свідчення засобів обліку, про  що було складено акт № 111137 від 27.04.2011 року, згідно якого протоколом засідання комісії ПАТ «Крименерго» з розгляду актів про порушення ПКЕЕ № 5925 від 29.04.2011 року здійснено перерахунок обсягу недооблікованої електричної енергії за період з 24 листопада 2010 по 27 квітня 2011 року у сумі 195 535,04 грн.

У провадженні Господарського суду АРК находилась  справа № 5002-5/2011-2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енвірон" до Публічного акціонерного товариства "Крименерго" про визнання недійсним та скасування рішення,  по якої було прийнято рішення, та задоволені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Енвірон", було визнано недійсним та скасовано рішення засідання комісії ПАТ «Крименерго» з розгляду актів про порушення ПКЕЕ, оформлене протоколом № 5925 від 29 квітня 2011 року.

Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 21.11.2011 р. провадження по справі було зупинене до розгляду апеляційної скарги ПАТ «Крименерго» по справі № 5002-5/2011-2011 у Севастопольському апеляційному господарському суді.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду 24.11.11р. апеляційна скарга публічного акціонерного товариства "Крименерго" була задоволена, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 15 вересня 2011 року у справі № 5002-5/2011-2011 скасоване.

Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 26.12.2011 р. провадження по справі було поновлене та розгляд справи був призначений на 19.01.2012 р.

У судовому засіданні 19.01.2012 р. позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив. Про день слухання справи був сповіщений належним чином. Ухвала суду була направлена на його юридичну адресу рекомендованою кореспонденцією. Причина не явки представника відповідача суду не відома.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у відповідача було достатньо часу для надання документів, необхідних за його думкою, для розгляду спору.

Справа розглядається на підставі наявних у неї| матеріалів у|в,біля| порядку|ладу| ст. 75 Господарського процесуального| кодексу України.

Розглянувши|розгледівши| матеріали справи, заслухавши  пояснення представника позивача,   суд –

В с т а н о в и в:

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів розповсюджується на всі правовідносини, що виникають в державі. Судові  рішення   ухвалюються  судами  іменем  України  і   є обов'язковими до виконання на всій території України.

Суд вважає необхідним дотримуватися принципів судочинства, що встановлені ст. 129 Конституції України, нормами якої вказано, що основними засідками судочинства  є зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Тобто суд вважає потрібним застосувати принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів.

Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду звертаються особи за захистом своїх порушених чи оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, що кореспондується із положеннями статті 21 ГПК України, де до позивачів віднесено осіб, які пред’явили позов або в інтересах яких пред’явлено позов саме про захист порушеного права чи охоронюваного законом інтересу.

Згідно статті 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.

Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин, іншими способами, передбаченими законом.

Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов’язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7)припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

15.05.2006 р. між Відкритим акціонерним товариством “Крименерго”  (Постачальник ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енвірон"  (Споживач ) був укладений договір про поставку електричної енергії  №3132.

Відповідно до п. 1 вказаного договору Постачальник поставляє електричну енергію Споживачу, а Споживач сплачує постачальнику її  вартість і здійснює інші платежі  відповідно до умов  цього договору і додатків до договору, які є його невід’ємними частинами.   

Відповідно до п. 2.2.3 вказаного договору споживач зобов’язався  сплачувати постачальнику вартість електричної енергії і інші нарахування, відповідно до умов Додатків №4.1 або 4.2 “Порядок розрахунків.

Відповідно до п. 4.2.3 вказаного договору споживач сплачує постачальнику вартість  електричної енергії, розраховану, виходячи з  приєднаної потужності струмоприймачів і кількість часів їх використання у разі таких дій споживача:

- самовільне внесення змін до схеми обліку електроенергії;

- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку;

- споживання електроенергії поза засобів обліку;

- інших умов, визначених методичними рекомендаціями НКРЕ і складених актів про порушення ПКЕЕ.

Відповідно до п. 9.5 вказаного договору він вступає в силу з дня його підписання і діє до 31.12.2006 р., в частині розрахунків до повного їх завершення.

Цей договір вважається щорічно продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору  жодною зі сторін не буде заявлено про розірвання цього договору або про його перегляд.  

Суду не було надано доказів того, що якою – небудь  зі сторін було заявлено пропозицію  про розірвання вказаного договору або його зміну.

Під час виконання умов договору сторони узяли на себе зобов'язання керуватися як пунктами вищезгаданого договору, так і чинним законодавством України, а саме:  Законом  України  «Про  електроенергетику»,  Правилами  користування  електричною енергією і ін.

27 квітня 2011 року в ході перевірки представниками Сімферопольської ГЄС ВАТ «Крименерго» у присутності Відповідача на об'єкті Товариства з обмеженою відповідальністю "Енвірон", який розташований за адресою: вул. К.Либкнехта, 38, м. Сімферополь, та належить відповідачу було виявлене і зафіксовано порушення п.6.40 Правил користування електричною енергією, що виразилось у втручанні в параметри розрахункових засобів обліку шляхом розриву вторинних ланцюгів струму для устаткування прихованого пристрою для заниження розрахункових свідчень на розрахунковому електролічильнику, у використанні пристрою, яке знижає розрахункові свідчення засобів обліку.

За   результатами   перевірки   складений   акт   про   порушення   Правил користування електричною енергією № 111137 від 27.04.2011 року.

Акт було складено на підставі пункту 6.41 Правил користування електричною енергією в присутності представника споживача та підписаний споживачем без яких-небудь заперечень і зауважень.

Пунктом 6.40 Правил користування електричною енергією передбачене, що у  разі  виявлення представниками електропередавальної організації  або  представниками постачальника електричної енергії пошкоджень  чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про  пломбування,  або  пошкоджень  відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження  розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри  розрахункових  засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів  перерахунок  обсягу  електричної  енергії,  який підлягає оплаті,  здійснюється  відповідно до Методики визначення обсягу та вартості  електричної  енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою  НКРЕ від 04.05.2006р. №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656.

Пунктом 6.41. Правил користування електричною енергією(діючих на момент перевірки) передбачене, що у разі  виявлення  під  час  контрольного  огляду  або технічної  перевірки  уповноваженим  представником   постачальника електричної   енергії,   від  якого  споживач  одержує  електричну енергію,  або електропередавальної організації порушень цих Правил або  умов  договору  на  місці  виявлення  порушення у присутності представника  споживача  оформляється акт порушень. В акті  мають  бути  зазначені  зміст виявленого порушення із посиланням на  відповідні  пункти  цих  Правил  та  вихідні  дані, необхідні   та   достатні  для  визначення  обсягу  недорахованої електричної енергії та/або суми завданих  споживачем  збитків.  За необхідності  в акті зазначаються заходи,  які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт №111137 був складений із дотриманням вимог пункту 6.41 Правил КЕЕ та підписаний представником споживача з обмовленням: „зі сторони споживача ніяких порушень не було. Перевірка проведена без звірки з актом розмежування балансової належності.”

Відповідно до пункту 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг та сума недорахованої електричної енергії. Споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

З матеріалів справи вбачається, що акт про порушення Правил користування електричною енергією № 111137 від 27.04.2011 року був   розглянутий   на   засіданні   відповідної   комісією  ПАТ “Крименерго” в присутності представника споживача, яка прийняла рішення про донарахування позивачеві вартості недоврахованої електричної енергії за період з 24 листопада 2010 по 27 квітня 2011 року у сумі 195 535,04 грн. Рішення комісії оформлено протоколом № 5925 від 29.04.2011 року.

Копія протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ № 5925 від 29.04.2011 року вручена представнику споживача наручне, про що є відповідна позначка в протоколі.

На підставі вказаного протоколу, для оплати використаної недоврахованої електроенергії сума 195535,04 грн. за спожиту недовраховану електроенергію по акту про порушення Правил користування електричною енергією № 111137 від 27.04.2011 року була включена в рахунок від 12.05.11р. Даний рахунок був направлений відповідачу, но не сплачений до наступного часу.

Згідно ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушенням в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку і ін.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживачі несуть відповідальність перед електропередавальною організацією, за порушення Правил користування електричною енергією.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.11.11р. по справі № 5002-5/2011-2011 у задоволенні позивних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Енвірон" до публічного акціонерного товариства "Крименерго" про визнання недійсним та скасування рішення комісії Відкритого акціонерного товариства “Крименерго” з розгляду актів про порушення ПКЕЕ, оформлене протоколом № 5925 від 29 квітня 2011 року, було відмовлене.

На день розгляду справи постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.11.11р. по справі № 5002-5/2011-2011 вступила до законної чинності. Доказів її скасування сторонами суду не надано.

Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти,   встановлені  рішенням  господарського  суду  (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням  третейського  суду,  під  час розгляду однієї справи, не доводяться  знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ПАТ “Крименерго” про стягнення з відповідача вартості спожитої недоврахованої електроенергії у сумі 195535,04 грн.,  обгрунтованими та підлягаючими задоволенню.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі  яких господарський   суд   у  визначеному  законом  порядку  встановлює наявність  чи  відсутність  обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК України, кожна сторона повинна  довести  ті  обставини,  на  які  вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази    подаються    сторонами    та    іншими   учасниками судового процесу.  Господарський   суд  приймає  тільки  ті  докази,  які  мають значення для справи.  Обставини справи, які  відповідно  до  законодавства  повинні бути  підтверджені  певними  засобами  доказування,   не    можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Витрати по оплаті держмита і на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відносяться на відповідача відповідно до ст.  49  ГПК України.  

У судовому засіданні  19.01.2012р. були оголошені тільки вступна та резолютивна частини рішення.

Повний текст рішення оформлений відповідно до ст. 84 ГПК України і підписаний  23.01.2012 р.

З огляду на викладене , керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -    

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енвірон" (95000, АРК, м. Сімферополь , вул. Залеська, буд. 11-А, ЄДРПОУ 30545338, рр 260053000472 КРФ АТ «Кредит банк «Україна», МФО 324913) на користь Публічного акціонерного товариства "Крименерго" (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська,74/6, рр 260323051142 Філія КРУ Ощадбанк м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 00131400) 195535,04 грн. вартості спожитої недоврахованої електроенергії.

Наказ видати після набрання  судовим рішенням законної чинності.

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енвірон", (95000, АРК, м. Сімферополь , вул. Залеська, буд. 11-А, ЄДРПОУ 30545338, рр 260053000472 КРФ АТ «Кредит банк «Україна», МФО 324913) на користь Публічного акціонерного товариства "Крименерго" (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська,74/6,  рр 260073013142 у КРУ ВАТ «Ощадбанк» МФО 324805, ЗКПО 00131400) 1955,35 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу

Наказ видати після набрання  судовим рішенням законної чинності.


Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Пєтухова Н.С.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація