10.10.2011 < копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/10531/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головко О.В.
при секретарі судового засідання Кваші Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позов прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави
в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСІОПЕЯ»
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 22 серпня 2011 року надійшла позовна заява Прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСІОПЕЯ» недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 3999,15 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2011 року позовна заява була залишена без руху у зв’язку з недотриманням позивачем вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків позовної заяви до 12 вересня 2011 року.
Недоліки позовної заяви позивачем усунуті у зазначений строк та в повному обсязі, внаслідок чого справа була призначена до судового розгляду.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що в Криворізькій МрВД ДОВ ФСС з ТВП обліковується страхувальник ТОВ «КАСІОПЕЯ» (код ЄДРПОУ 23938795), який станом на 01.04.2011 року має довготриваючу заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 3999,15 грн., яка не сплачується останнім самостійно.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що позов заявлено без належних правових підстав, оскільки заборгованість, щодо стягнення якої подано позовну заяву, не є простроченою, а є заборгованістю, термін сплати якої не настав, оскільки підприємство має заборгованість з виплати заробітної плати з 1998 року в сумі 107503,79 грн., що виникла у зв’язку із заборгованістю перед ТОВ «КАСІОПЕЯ» ВАТ «Криворізьке АТП-14100», яке перебуває в стані санації.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КАСІОПЕЯ» (код ЄДРПОУ 23938795) зареєстроване як страхувальник у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Криворізькою міжрайонною виконавчою дирекцією ДОВ ФСС з ТВП 23 травня 2011 року було проведено позапланову перевірку ТОВ «КАСІОПЕЯ», за результатами якої складено акт. Перевіркою встановлено, що станом на 01.01.2011 заборгованість з виплати заробітної плати за звітом по формі Ф4 ФСС з ТВП становить 107503,79 грн. (нарахована сума заробітної плати). Заборгованість з виплати заробітної плати виникла з 1998 року у зв’язку з заборгованістю по оплаті за виконані роботи перед відповідачем ВАТ «Криворізьке АТП-14100», яке перебуває в стані санації.
Криворізькою міжрайонною виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до прокуратури Дзержинського району м. Кривого Рогу була подана заява від 16.06.2011 № 01-24/2426 про перевірку додержання вимог законодавства із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
У судовому засіданні 23.09.2011 року відповідач повідомив про часткову сплату боргу за період з 01.01.2011 по 01.10.2011, внаслідок чого позивачем 03.10.2011 до суду було подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої Фонд просить стягнути з ТОВ «КАСІОПЕЯ» недоїмку в сумі 3949,15 грн.
Надаючи оцінку доводам представників сторін щодо обов’язку відповідача по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, суд встановив, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» створено Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який є органом, що здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Відповідно до п. 3 Розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Згідно з ч. 4 п. 7 Розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Частиною 5 пункту 7 цього Розділу встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Порядок визначення розміру страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Постановою Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про затвердження Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду» № 16 від 26.06.2001 та Постановою Правління Фонду соціального страхування України «Про затвердження Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування України» № 11 від 26.08.1999, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21 вересня 1999 року за № 634/3927.
Так, відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України для роботодавців відповідно до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб. При цьому страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, та є розрахунковою величиною при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Проте згідно з ч. 1 ст. 23 зазначеного Закону страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період. При цьому у разі нестачі у страхувальників-роботодавців коштів для виплати заробітної плати та сплати страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться пропорційно до сум заробітної плати.
Також відповідно до п. 5.5 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування України, затвердженої Постановою Правління Фонду соціального страхування України № 11 від 26.08.1999, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 вересня 1999 року за № 634/3927, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальник здійснює одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які виплачують заробітну плату два і більше рази на місяць, перерахування коштів на рахунки Фонду здійснюють у дні одержання заробітної плати. У разі нестачі у страхувальників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюється у пропорційних розмірах.
Частиною 2 п. 4.1 Постанови Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про затвердження Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду» № 16 від 26.06.2001 також встановлено, що страхові внески нараховуються на суми оплати праці всіх категорій найманих працівників, у тому числі позаштатних, сезонних, тимчасових і тих, хто виконує роботу за сумісництвом. Перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця (п. 4.4 Інструкції).
Аналогічна норма закріплена п. 4.5 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, згідно з якою у разі нестачі у страхувальників-роботодавців коштів для виплати заробітної плати та сплати страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться пропорційно до сум заробітної плати.
Представником відповідача в судовому засіданні надані пояснення, що страхові внески не перераховувалися, оскільки у ТОВ «КАСІОПЕЯ» наявна заборгованість з виплати заробітної плати в сумі 107503,79 грн., яка виникла в 1998 році у зв’язку із заборгованістю перед ним ВАТ «Криворізьке АТП-14100» за виконані роботі, яке визнано банкрутом ухвалою господарського суду від 15.06.2000 року і на час розгляду справи перебуває на стадії санації. При цьому представник позивача підтвердив, що такі обставини встановлені під час перевірки та відображені в Розділі ІІІ Акту перевірки.
Також у Розділі ІІІ Акту перевірки від 23.05.2011 зазначено, що за перевіряємий період (з 01.01.2006 по 31.03.2008) у страхувальника відсутня прострочена заборгованість.
З урахуванням сукупності викладених обставин суд доходить висновку, що позов подано без належних правових підстав у зв’язку з відсутністю у ТОВ «КАСІОПЕЯ» обов’язку перерахування страхових внесків з сум невиплаченої заробітної плати.
Керуючись ст.ст. 160, 162, 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСІОПЕЯ» про стягнення заборгованості відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції з одночасним її направленням до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складений 10 жовтня 2011 року.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >О.В. Головко
< Текст >