28.11.2011 < копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/11874/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головко О.В.
при секретарі судового засідання Кваші Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позов прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська в інтересах держави
в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг»
про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, в якому прокурор просить:
1) стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг», на користь держави в рахунок погашення боргу по податку на додану вартість у сумі 149417 грн. 33 коп. та в рахунок погашення боргу по податку на доходи найманих працівників у сумі 16 грн. 27 коп.;
2) зупинити видаткові операції на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг»;
3) заборонити відчуження Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг» майна;
4) зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг» допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
В обґрунтування позову представник податкового органу зазначив, що відповідач має податковий борг з ПДВ в розмірі 149417, 33 грн. та з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 16, 27 грн., який виник у зв’язку з несплатою задекларованих зобов’язань. З метою погашення податкового зобов’язання позивач направляв на адресу підприємства податкову вимогу та запит щодо надання документів для опису майна у податкову заставу, який залишено відповідачем без розгляду, самостійно борг не сплачений, що стало підставою для звернення з зазначеним позовом до суду.
Представник прокуратури, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, до суду не з’явився.
Відповідач про дату, час та місце судового засідання також належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи, проте до суду не з’явився, у зв’язку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності його представника.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг» зареєстровано у встановленому законом порядку за № 10030048184 (ідентифікаційний код 35543005) та знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
Відповідачем до податкової інспекції були подані декларації з ПДВ за листопад, грудень 2010 року, січень, лютий 2011 року, згідно з якими Товариством самостійно задекларовано суму податку, яка підлягає сплаті до державного бюджету, в загальному розмірі 135044, 00 грн. Також відповідачем було подано декларацію з податку на доходи фізичних осіб за березень 2011 року, згідно з якою визначено суму податку у розмірі 196, 84 грн.
Товариство не сплачує самостійно задекларовані податки у встановленому законом порядку, у зв’язку з чим виник податковий борг, що підтверджено довідкою про стан розрахунків з бюджетом та обліковою карткою платника податків.
З метою забезпечення погашення податкового боргу ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська було сформовано податкову вимогу №1233 від 04.05.2011, а також прийнято рішення про опис мана у податкову заставу від 06.05.2011 і складено запит від цієї ж дати щодо необхідності погашення податкового боргу або надати інформацію про власне майно та документи, необхідні для його опису у податкову заставу, які були направлені на адресу відповідача та отримані останнім 24 травня 2011 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Товариством не були виконані вимоги податкового органу, що стало підставою для складання Акту № 537 від 12.08.2011 про відмову платника податків від опису майна у податкову заставу.
Надаючи оцінку діям податкового органу, письмовим доказам, що містяться в матеріалах справи та позовним вимогам суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Статтею 89 Податкового кодексу визначено, що у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку, або несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу, виникає право податкової застави.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Враховуючи викладені норми законодавства суд доходить висновку, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в межах наданих законом повноважень, з підстав та в строки, встановлені законом.
Натомість суд вважає неможливим задовольнити позов в повному обсязі.
Однією з позовних вимог податкова інспекція ставить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг», на користь держави в рахунок погашення податкового боргу. При цьому позивач не надав інформації щодо коштів, які обліковуються на банківських рахунках, що позбавляє суд можливості дослідити правомірність цієї вимоги. Суд не має можливості та не зобов’язаний самостійно встановлювати зазначену інформацію. Такий обов’язок покладається на податкового керуючого відповідно до п. 91.3 ст. 91 Податкового кодексу України.
Крім того, як досліджено судом, згідно з деклараціями з ПДВ загальна сума задекларованого податку склала 135044, 00 грн., тоді як позивач просить стягнути податковий борг з ПДВ в розмірі, що перевищує задекларовану суму. Всі ці неузгодженості також має вирішити податковий керуючий під час вирішення питання щодо опису майна в податкову заставу.
Враховуючи сукупність викладених обставин суд доходить висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 162, 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська задовольнити частково.
Зупинити видаткові операції на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг» у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов’язань) до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.
Заборонити відчуження Товариством з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг» майна, що перебуває у його власності.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецмасоптторг» допустити податкового керуючого для опису м
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції з одночасним її направленням до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складений 25 листопада 2011 року.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >О.В. Головко
< Текст >