- яка притягається до адмін. відповідальності: Журавльов Борис Олегович
- Захисник: Хмельницький Ігор Олексійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 712/11671/24
Провадження №3/712/14/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., з участю захисника Хмельницького І.О., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживаючого: АДРЕСА_1 , непрацюючого, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу серії ЕПР1 № 133510 від 21.09.2024, ОСОБА_1 20.09.2024 о 23 год. 30 хв. в м. Черкаси, по вул. Грушевського, 25, керував автомобілем Volkswagen Passat д.н.з. НОМЕР_1 (власник ОСОБА_2 ), не ввімкнувши аварійну світлову сигналізацію. В ході спілкування з водієм у останнього було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, зміна забарвлення шкіряного покрову обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, в установленому законом порядку, на місці зупинки за допомогою приладу Драгер та в ЧОНД, водій відмовився, під час ведення безперервної відео фіксації на нагрудну б/к, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 130 ч. 1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що його було зупинено працівниками поліції та під час спілкування йому було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння та запропонували проїхати на освідування в наркодиспансер. Він погодився пройти огляд на стан сп`яніння та поїхав до ЧОНД. Приїхавши до ЧОНД лікар провів первинний огляд та під час огляду він повідомив, що має хронічну хворобу та на передодні вживав ліки, тому просив лікаря взяти біологічні зразки для дослідження.
Захисник в судовому засіданні просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та надав письмове клопотання.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника, дослідивши матеріали справи та переглянувши відео диск, суддя вважає наступне.
Відповідно до вимог п.2.5 ПДР, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пункту 27 постанови Пленуму ВСУ від 23 грудня 2005 року №14 „Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп`яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.ч.5,6 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України №1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров`я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп`яніння є обов`язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров`я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).
Згідно з п.12, п. 13 розділу ІІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
Діючим Порядком та Інструкцією не встановлено імперативного та виключного обов`язку особи проходити огляд на стан алкогольного сп`яніння в медзакладі виключно за допомогою технічного приладу. Законодавство не містить заборони щодо проходження такого огляду шляхом відібрання для дослідження крові.
Як вбачається з досліджуваних матеріалів, а саме акту № 547, лікарем проводився зовнішній огляд ОСОБА_1 , його поведінка, рухи, мовна здатність, що не суперечить вимогам діючого законодавства щодо порядку проведення такого огляду, і запропоновано пройти огляд за допомогою технічного приладу газоаналізатору «Drager Alcotest».
ОСОБА_1 від проходження огляду за допомогою «Drager Alcotest» відмовився, однак наполягав на проведенні огляду шляхом відібрання біологічних зразків (кров) для дослідження.
Крім того, у п. 15 зазначено, що ОСОБА_1 хворіє на цукровий діабет та зі слів вживав лікарські засоби.
Отже, суд вважає, що останній здійснив певні дії для проходження огляду на стан сп`яніння в добровільному порядку і тому дані дії не можуть розцінюватися як відмова особи від проходження огляду. Наявними у справі доказами підтверджується те, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на визначення стану будь – якого сп`яніння та не заперечував проти проходження такого огляду у спосіб не заборонений законом, відтак вказують про відсутність об`єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Також в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, які саме дії ОСОБА_1 свідчили про його ухилення від проходження такого огляду в закладі охорони здоров`я, як цього вимагає п.27 Постанови Пленуму ВСУ №14 та п.6 розділу ІХ Інструкція з оформлення матеріалів №1395.
Судом встановлено порушення ч.6 ст. 266 КУпАП, «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ від 17 грудня 2008 року №1103, зважаючи при цьому на те, що лікар відповідно до п. 12, п. 13 розділу ІІІ інструкції мав можливість окрім проведення дослідження за допомогою «Drager Alcotest» взяти на дослідження інші біологічні зразки, однак цього зроблено не було.
Спираючись на положення ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також на практику Європейського суду з прав людини, на переконання суду дані відображенні у протоколі про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП є сумнівними, наявність останніх (сумнівів) не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту, то ж, суд, враховуючи вищезазначене, позбавлений можливості самостійно надати оцінку відомостям в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, а також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Судовий розгляд справ повинен відповідати загальним принципам, а саме: верховенство права, законність, рівність перед законом і судом, повага до людської гідності, забезпечення права на свободу та особисту недоторканість, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, тощо.
Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом.
Згідно ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Повно та всебічно дослідивши та перевіривши в ході судового розгляду усі наявні в справі докази, вислухавши показання в судовому засіданні особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , доводи сторони захисту, суд приходить переконання про відсутність в діях останнього складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 133510 від 21.09.2024, оскільки належних, достовірних і допустимих доказів, яких було б достатньо для визнання його винуватим у вчиненні даного правопорушення в судовому засіданні встановлено не було.
При цьому, всі можливості для усунення сумнівів були вичерпані, а сукупність зібраних та проаналізованих по справі доказів не дозволяє їх спростувати у категоричній формі доводів та зробити беззаперечний і однозначний висновок про вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 130 ч.1, п.1 ч.1 ст.247, 251, 179, 283-285, 294 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м. Черкаси.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси О.І.Кончина
- Номер: 3/712/3658/24
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 712/11671/24
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2024
- Дата етапу: 01.10.2024
- Номер: 3/712/3658/24
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 712/11671/24
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2024
- Дата етапу: 09.10.2024
- Номер: 3/712/14/25
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 712/11671/24
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2024
- Дата етапу: 18.12.2024
- Номер: 3/712/14/25
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 712/11671/24
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2024
- Дата етапу: 16.05.2025
- Номер: 3/712/14/25
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 712/11671/24
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Кончина О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2024
- Дата етапу: 16.05.2025