- адвокат: Бундзяк Уляна Максимівна
- позивач: Бабала Володимир Степанович
- відповідач: Городенківська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 342/264/25
Провадження № 2/342/318/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2025 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Гайдич Р.М.,
секретаря судового засідання Сьомкайло І-М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бундзяк Уляна Максимівна, до Городенківської міської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бундзяк У.М., звернулася в суд з позовом до Городенківської міської ради, в якому просить визначити позивачу додатковий строк для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом від 14.09.2011, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 . Позивач впродовж останніх п`яти років життя бабусі здійснював за нею фактичний догляд та опіку. Поховання бабусі теж проводив позивач, оскільки інших ближчих родичів не було. Після смерті бабусі позивач в селі Уніж буває рідко, Приїжджає в теплу пору року, щоб мати можливість прибрати на цвинтарі та зробити благоустрій біля господарки. В літку 2024 року під час капітального прибирання в бабусиному будинку позивачем знайдено документ на право власності на нерухоме майно, належне потерпілій. Бажаючи реалізувати своє право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , позивач звернувся за консультацією до Луківського старостинського округу Городенківської міської ради та до приватного нотаріуса Коломийського РНО Стефурак Н.Я. В жовтні 2024 року встановлено, що 14.09.2011 ОСОБА_2 зробила письмове розпорядження на випадок своєї смерті. Яким все своє майно заповіла позивачу. Про складений заповіт позивач не знав, оригінал даного документу відсутній, а тому 10.10.2024 видано дублікат заповіту (що має силу оригіналу), зареєстрований в реєстрі за № 7-50, ніким не скасований та не оскаржуваний. Вивчивши звернення позивача про прийняття спадщини за вказаним заповітом, 16.01.2025 нотаріусом прийнято рішення про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропуском строку, відведеного Законом строку для прийняття спадщини. В передбачений законом строк із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач не звернувся оскільки не знав про письмове заповітне розпорядження спадкодавця на свою користю.
В судове засідання учасники справи не прибули, про час та місце розгляду справи були повідомлені відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник позивача - адвокат Бундзяк У.М. подала до суду заяву в якій просить судовий розгляд даної справи проводити без позивача та представника. Позовні вимоги у справі підтримує в повному обсязі. (а.с.45)
Городенківська міська рада подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника міської ради за наявними в матеріалах справи документами та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства. (а.с.36-38)
Передбачених ч.2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи. Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до наступного.
Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (пункт 1 частини другої цієї статті).
Згідно ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може гуртуватись на припущеннях.
Копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 28.07.1979 Луківською сільською радою народних депутатів Городенківського району Івано-Франківської області стверджується, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . (а.с. 8)
Із копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00047525745 від 17.10.2024 вбачається, що батько позивача ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . (а.с.33 на зворотній стороні - 34).
Із копії заповіту від 14.09.2011 посвідченого секретарем виконкому Луківської сільської ради, зареєстрованого в реєстрі за №13, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на випадок своєї смерті належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, житловий будинок, господарські споруди і взагалі все те, на що вона за законом матиме право в т.ч. земельну ділянку, земельний пай, які розміщені в с. Уніж заповідає ОСОБА_1 , за такою умовою, що він утримуватиме її до смерті. Дублікат заповіту, що має силу оригіналу, видано ОСОБА_1 старостою Луківського старостинського округу Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області замість втраченого заповіту посвідченого секретарем Луківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області 14.09.2011 за № 13. Дублікат заповіту зареєстровано в реєстрі № 7-50 від 17.10.2024. (а.с.14)
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Уніж Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 5, що доводиться копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 20.04.2012 Луківською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області. (а.с.13)
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Із копії спадкової справи № 263/2024, яка надана суду приватним нотаріусом Коломийського РНО Стефурак Н.Я., вбачається, що17.10.2024 до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся ОСОБА_1 , зазначивши, що на день її смерті залишилось спадкове майно, яке складається із земельних ділянок та житловий будинок АДРЕСА_1 . Витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 78786976 від 17.10.2024 свідчить про внесення до спадкового реєстру реєстраційного запису про реєстрацію спадкової справи після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , номер у Спадковому реєстрі 73148173, номер у нотаріуса 263/2024. (а.с.26-34)
Проте, приватний нотаріус Коломийського РНО Стефурак Н.Я. 16.01.2025 прийнято постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії якою відмовлено позивачу ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки ОСОБА_1 на час відкриття спадщини не був зареєстрований разом із спадкодавцем, з поданих ним документів факт постійно проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини встановити не можливо, тому для визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 або встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, рекомендовано звернутися до суду.
Згідно відмітки в паспорті громадянина України серії НОМЕР_3 зареєстроване місце проживання позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с.7)
Із копії довідки №7-504 виданої 17.10.2024 Луківським старостинським округом Городенківської міської ради вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на день смерті була зареєстрованою за адресою АДРЕСА_1 - одна. ОСОБА_1 її хоронив. (а.с.15)
Тато позивача, який є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 51 рік в м. Івано-Франківськ Івано-Франківської області, актовий запис № 442, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 . (а.с.11)
Із копії довідки № 7-196 виданої 07.05.2025 Луківським старостинським округом Городенківської міської ради слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживала одна за адресою АДРЕСА_1 . Зареєстрована у шлюбі не була. (а.с.46)
Законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спдкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Відповідно до роз`яснень, зазначених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Ураховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2024 у справі № 686/5757/23 дійшла висновку, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права. Проте це стосується обставин, за яких заповіт є єдиною підставою спадкування і незнання про його існування не вимагає від спадкоємця вчинення дій щодо прийняття спадщини. Спадкоємець за законом, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк із часу відкриття спадщини. Тобто, необізнаність про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини лише для осіб, які не є спадкоємцями першої черги або кожної наступної черги, у разі їх обізнаності про відсутність спадкоємців попередньої черги, які набували право на спадкування за законом.
Наведені позивачем доводи щодо причин пропуску строку прийняття спадщини – відсутність відомостей про існування заповіту - суд вважає поважними. Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі ст.ст. 1216,1217,1220, 1222-1223,1268-1270,1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 206, 223, 258, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , додатковий строк – три місяці з часу набрання рішенням суду законної сили для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом від 14.09.2011 після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Місце проживання позивача ОСОБА_1 – АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Місцезнаходження відповідача Городенківської міської ради – вул. Шевченка,77 м. Городенка Коломийський район Івано-Франківська область.
Суддя: Гайдич Р. М.
- Номер: 2/342/318/2025
- Опис: про визначення додаткового строку на прийняття спадщини за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 342/264/25
- Суд: Городенківський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гайдич Р.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.03.2025
- Дата етапу: 17.03.2025
- Номер: 2/342/318/2025
- Опис: про визначення додаткового строку на прийняття спадщини за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 342/264/25
- Суд: Городенківський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гайдич Р.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.03.2025
- Дата етапу: 21.03.2025
- Номер: 2/342/318/2025
- Опис: про визначення додаткового строку на прийняття спадщини за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 342/264/25
- Суд: Городенківський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гайдич Р.М.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.03.2025
- Дата етапу: 21.05.2025