Справа №303/1874/25
2-о/303/52/25
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
05 травня 2025 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого судді Монич В.О.
присяжних Росола І.І.
Меденцій М.А.
за участю секретаря судових засідань Галамба Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мукачево цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , військова частина НОМЕР_1 про визнання особи недієздатною встановлення опіки і призначення опікуна,-
В С Т А Н О В И В :
Представника заявника ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , військова частина НОМЕР_1 про визнання особи недієздатною встановлення опіки і призначення опікуна.
Заявлені вимоги мотивує тим, що заявник ОСОБА_2 є сином ОСОБА_6 , проживає з нею однією сім`єю.
Згідно медичних документів, ОСОБА_6 хворіє на такі захворювання: P99- психологічні розлади; F 02.8 – Деменція при інших уточнених хворобах, класифікованих в інших рубриках; L91- Остеоартроз; K76-IXC без стенокардії.
За станом здоров`я ОСОБА_3 потребує т стороннього догляду, що підтверджується довідкою від 28.01.2025 року №4 та витягом з протоколу ЛКК від 28.01.2025 року №4.
У розділі II Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) та паліативної медичної допомоги «Деменція», Затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.07.2016 № 736 передбачено, що деменція є прогресуючим і в певній мірі незворотнім клінічним синдромом, який характеризується значним ураженням психічних функцій. В міру погіршення стану хворі особи можуть відчувати деякі або всі перелічені нижче проблеми: втрату пам`яті, зниження швидкісних характеристик та продуктивності мислення, погіршення мови, порушення орієнтації, зміни особистості, труднощі в повсякденній діяльності, нехтування власними потребами, не когнітивні прояви (наприклад, апатія, депресія або психоз) і нехарактерну поведінку (наприклад, агресія, порушення сну або розгальмована статева поведінка, хоча останнє не є типовою рисою деменції). У міру погіршення стану люди з деменцією можуть поставити перед особами, які здійснюють догляд, і співробітниками служби соціальної допомоги складні проблеми, включаючи агресивну поведінку, неспокійний стан і безцільне ходіння, труднощі з прийомом їжі, нетримання, маячні ідеї і галюцинації, а також труднощі з переміщенням, які можуть призвести до падінь і переломів. Вплив деменції на людину зазвичай супроводжується особистими обставинами, такими як зміна фінансового статусу і місця проживання або втрата близьких людей.
Тобто, ОСОБА_3 потребує стабільного та гармонійного середовища для свого фізичного і психологічного розвитку.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 19.03.2025 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження у складі одного судді та двох присяжних.
07.04.2025 року від представника заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 надійшли письмові пояснення з приводу даної заяви в яких вони просили відмовити в задоволенні заяви з наступних підстав.
ОСОБА_2 на даний час є військовослужбовцем та проходить військову службу за мобілізацією на період правового режиму воєнного стану у військовій частині НОМЕР_1 , та безпосередньо виконує обов`язки за місцем несення служби.
Враховуючи, що ОСОБА_2 з 22.12.2024 року проходить військову службу, то дана обставин унеможливлює фактичне виконанням ним обов`язків опікуна.
У своїй заяві ОСОБА_2 стверджує, що його батько ОСОБА_4 має незадовільний стан здоров`я, однак жодного доказу на підтвердження даного тверджень до заяви не долучено.
З приводу твердження, що ОСОБА_4 (другий син) - перебуває за кордоном та доглядає свою дружину з інвалідністю то тут так само, жодного доказу на підтвердження даних тверджень до заяви не долучено, як і не зазначено у зв`язку із чим він не може приїхати в Україну щоб бути опікуном матері.
Також слід звернути увагу, що аявник до суду із заявою про визнання даної особи недієздатною та призначення опікун звернувся тільки 10.03.2025, тобто після його мобілізації, може свідчити про ту обставину, що таким чином заявник хоче створити підстави для звільнення із військової служби відповідно до ч. 12 ст. 26 Закону України “Про військовий обов`язок та військову службу”. Підтвердженням цьому слугує і та обставина, що заявник вказав військову частину в якості заінтересованої особи по даній справі.
Сторони в судове засідання не з`явилися, повідомлялися належним чином, від представника заінтересованої особи Верхньокоропецької сільської ради надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
Оцінивши подані докази, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_2 є сином ОСОБА_6 , проживає з нею однією сім`єю.
Згідно медичних документів, ОСОБА_6 хворіє на такі захворювання: P99- психологічні розлади; F 02.8 – Деменція при інших уточнених хворобах, класифікованих в інших рубриках; L91- Остеоартроз; K76-IXC без стенокардії.
ОСОБА_2 на даний час є військовослужбовцем та проходить військову службу за мобілізацією на період правового режиму воєнного стану у військовій частині НОМЕР_1 , та безпосередньо виконує обов`язки за місцем несення служби, що підтверджується витягом за наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.12.2024 року № 357; витягом за наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 08.03.2022 року № 1.
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Приватно-правовий інструментарій не повинен використовуватися учасниками сімейних відносин для уникнення виконання встановлених законом обов`язків. Зловживання правом і використання приватно-правового інструментарію всупереч його призначенню проявляється в тому, що: особа використовувала право на зло; наявні негативні наслідки (різного прояву) для інших осіб, держави (негативні наслідки являють собою певний стан, до якого потрапляють інші суб`єкти, чиї права безпосередньо пов`язані з правами особи, яка ними зловживає; цей стан не задовольняє інших суб`єктів; для здійснення ними своїх прав не вистачає певних фактів та/або умов: настання цих фактів/умов безпосередньо залежить від дій іншої особи; інша особа може перебувати у конкретних правовідносинах з цими особами, які потерпають від зловживання нею правом, або не перебувають); враховується правовий статус особи/осіб (особа перебуває у правовідносинах і як їх учасник має уявлення не лише про обсяг своїх прав, а і про обсяг прав інших учасників цих правовідносин та порядок їх набуття та здійснення; особа не вперше перебуває у цих правовідносинах або ці правовідносини є тривалими, або вона є учасником й інших аналогічних правовідносин).
Подібні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 754/5841/17.
Оскільки ОСОБА_2 08.03.2022 року призваний за мобілізацією та проходить військову службу, вказана обставина унеможливлює фактичне виконання ним обов`язків як опікуна.
Відповідно до частин першої-третьої статті 75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку. Суд, якщо він призначив піклувальника, або орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлено піклування. За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або закладу соціального захисту.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про визнання особи недієздатною та призначення судово – психіатричної експертизи та визнання особи недієздатною.
Виходячи з наведеного, ст.ст. 39, 40, 41, 58, 60 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 19, 233, 294, 299, 300 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника заявника ОСОБА_2 адвоката Пересоляк О.С., про призначення судово – психіатричної експертизи ОСОБА_3 у справі за заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , військова частина НОМЕР_1 про визнання особи недієздатною встановлення опіки і призначення опікуна– відмовити.
В задоволенні заяви ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування виконавчого комітет у Верхньокоропецької сільської ради, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , військова частина НОМЕР_1 про визнання особи недієздатною встановлення опіки і призначення опікуна - відмовити.
Судові витрати слід покласти на заявника.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий Володимир МОНИЧ
Присяжні: І.І. Росола
М.А. Меденцій
- Номер: 2-о/303/52/25
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 303/1874/25
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Монич В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2025
- Дата етапу: 18.03.2025
- Номер: 2-о/303/52/25
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 303/1874/25
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Монич В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2025
- Дата етапу: 19.03.2025
- Номер: 2-о/303/52/25
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 303/1874/25
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Монич В.О.
- Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2025
- Дата етапу: 05.05.2025