Судове рішення #2069143513

23.05.2025

ЄУН №337/2332/25

Провадження № 1-кс/337/196/2025

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 р. слідчий суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжі клопотання слідчого СВ ВП №5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів,


ВСТАНОВИВ:


15.05.2025 р. слідчий СВ ВП №5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним клопотанням, яке мотивує тим, що у провадженні СВ ВП № 5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12025082070000410 від 02.05.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначив, що 02.05.2025 року до відділу поліції № 5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення про те, що 12.02.2025 року гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи за адресою мешкання: АДРЕСА_1 , виявив оголошення про продаж автомобільних коліс. Зателефонувавши за номером НОМЕР_1 невідома особа повідомила, що необхідно внести повну передоплату на банківську картку № НОМЕР_2 " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", в розмірі 14388 гривень, після чого з використанням електронно-обчислювальної техніки шляхом надання фішингового посилання невідома особа заволоділа грошовими коштами потерпілого з його банківської карти № НОМЕР_3 на загальну суму 14388 гривень по теперішній час грошові кошти не повернуті товар не отримано.

Допитаний в якості потерпілого ОСОБА_4 , який пояснив, що 12.02.2025 вирішив придбати автомобільні колеса та почав шукати оголошення про продаж у соціальній мережі «Facebook». Таке оголошення знайшов в групі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від ОСОБА_5 , який продавав колеса в зборі за 4300 грн. В оголошенні було вказано мобільний номер телефону для зв`язку НОМЕР_1 . Набравши за вказаний номер телефону, трубку підняв невідомий чоловік, який представився ОСОБА_6 . Під час спілкування з ним, він запропонував ще декілька варіантів для покупки, які надіслав на його номер в месенджері «Viber». З надісланих варіантів потерпілий обрав колеса з дисками, які йому більш за все сподобались. Після чого ОСОБА_6 запропонував оплатити 1000 грн. за доставку, як передплату за те, якщо я не заберу колеса і йому буде це як компенсація на витрати за доставку. На такі умови він погодився та цього ж дня о 17:11 год. переказав ОСОБА_6 1000 грн. зі своєї банківської карти АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на банківську карту АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_2 , номер якої надав ОСОБА_6 .

Після того як він переказав кошти, йому зателефонував ОСОБА_6 та повідомив, що він знаходиться на « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та хоче оформити переслати колеса, але даний вид товару не пересилають «наложеним платежем» і для подальшої відправки товару необхідно оплатити ОСОБА_6 повну вартість, а саме 8600 грн. На такі умови він не погоджувався та вони домовились про часткову оплату за товар в сумі 4300 грн., а решту коштів через «наложений платіж». ОСОБА_6 надіслав потерпілому номер банківської карти АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » № НОМЕР_4 , на яку він переказав о 17:46 год. кошти в сумі 4300 грн. плюс комісія.

Цього ж дня до нього зателефонував ОСОБА_6 та повідомив, що все одно в нього не виходить відправити колеса, так як « ІНФОРМАЦІЯ_7 » не може надіслати дану категорію товару «наложеним платежем» і необхідно надіслати повну оплату на банківську карту АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » № НОМЕР_5 , яку він мені надіслав у повідомленні. Так як іншого виходу в нього не було то він погодився і переказав ОСОБА_6 4300 грн. на вказану ним банківську карту. Після чого він надіслав йому номер ТТН про відправку коліс. Цього ж дня, о 21:10 год. зателефонував ОСОБА_6 та повідомив, що він обманув його і заблокував йому банківську карту, щоб він не зміг зняти грошові кошти з його банківської карти, так як товар вже прямував до потерпілого. ОСОБА_6 сказав, що він може перевірити сказану ним інформацію, пройшовши за посиланням, яке він йому надіслав. Потерпілий вирішив перевірити слова ОСОБА_6 , та пройшов за вказаним посиланням, де необхідно було авторизуватись, ввівши номер банківської карти, з якої потерпілий робив переказ, дату дії банківської карти, CVV-код та суму переказу, який був здійснений і який перевіряється. Потерпілий заповнив всі необхідні поля та підтвердив вхід. Після чого з його банківської карти № НОМЕР_3 було списано 4300 гривень. Потерпілий знову звернувся до ОСОБА_6 з питанням, що трапилось і чому списались гроші. Він йому повідомив, що грошові кошти будуть повернуті банком, так як вони були заблоковані. 13.02.2025 року потерпілий знову написав ОСОБА_6 , що очікує товар, але продавець вже не відповідав та в подальшому номер телефону потерпілого вже був заблоковано.

Таким, чином потерпілому був завданий матеріальний збиток на загальну суму 14388 гривень.

В рамках здійснення досудового розслідування за оперативним супроводженням працівників УПК в Запорізькій області Департаменту кіберполіції НП України було встановлено, що до вказаних злочинних дій та аналогічних правопорушень відносно громадян які мешкають на території України має відношення гр.  ОСОБА_7 ,  ІНФОРМАЦІЯ_9 , який здійснював свою злочинну діяльність на території  Запорізької області з 2024 по 2025 року, в тому числі в Хортицькому районі міста Запоріжжя, використовуючи при цьому в шахрайських діях мобільні термінали з IMEI НОМЕР_6 , IMEI НОМЕР_7 , IMEI НОМЕР_8 , IMEI НОМЕР_9 , IMEI НОМЕР_10 , IMEI НОМЕР_11 .

Також, встановлено що мобільний номер телефону НОМЕР_1  з якого був здійснений дзвінок потерпілому  ОСОБА_4  на момент вчинення кримінального правопорушення перебував в ідентифікаторах (терміналах) мобільних телефонів: IMEI  НОМЕР_6 , IMEI  НОМЕР_7 , IMEI  НОМЕР_8 .          

Враховуючи те, що невідома особа діючи умисно, з корисливих мотивів, шахрайським шляхом, користуючись довірою потерпілих заволоділа грошовими коштами, та є тільки мобільні телефони правопорушника, на теперішній час виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до інформації про отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання по вхідних та вихідних телефонних дзвінках осіб, із зазначенням IMEI кодів з інформацією про прив`язку до базових станцій, напряму роботи терміналу на момент з`єднання з базовою станцією ідентифікаторів мобільних телефонівзлочинця так як вказані відомості не можливо отримати в інший спосіб, з метою встановлення особи злочинця, його місцезнаходження.

Вказана інформація перебуває в електронних документах операторів та провайдерів телекомунікацій мобільного зв`язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , та відповідно до положень п. 7 ч.1 ст.162 КПК України відноситься до охоронюваної законом таємниці, але без отримання доступу до вказаної інформації неможливо встановити всі обставини, які відповідно до ст. 91 КПК України, підлягають доказуванню, об`єктивно їх дослідити та прийняти законне рішення. Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цієї інформації, яка містить охоронювану законом таємницю не можливо.

Дана інформація має суттєве значення по справі та може бути використана для встановлення обставин кримінального правопорушення, в тому числі вказана інформація наддасть можливість встановити осіб, що вчинили кримінальне правопорушення, час та місце вчинення злочину, з метою встановлення подій вчинення шахрайства, так як особа могла використовувати свій мобільний телефон для подальших шахрайських дій та з`єднуватись з іншими особами які могли бути причетні до скоєння даного злочину, з метою встановлення особи злочинця, його місцезнаходження, та часу вчинення злочину. Крім того з моменту встановлення інших мобільних терміналів, якими користувався злочинець, необхідно отримати тимчасовий доступ.

Тому, виникла необхідність в отриманні дозволу на тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, з наданням можливості зробити належним чином завірені копії, а саме: до інформації про зв`язок абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалість, маршрути передавання тощо, щодо отримання інформації, про з`єднання абонентів мобільного зв`язку, які використовують номери ідентифікаторів мобільних телефонів з IMEI НОМЕР_6 , IMEI НОМЕР_7 , IMEI НОМЕР_8 , IMEI НОМЕР_9 , IMEI НОМЕР_10 , IMEI НОМЕР_11 , із зазначенням дати та часу початку і тривалості з`єднання, ІМЕІ та номерів телефонів, з якими було здійснено з`єднання, адрес базових станцій в межах здійснення сеансу зв`язку за період часуз 00:01 год. 01.01.2024 по 23:59 год. 13.05.2025 про тимчасовий доступ, яка знаходиться у володінні  компанії мобільного зв`язку, а саме ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташоване за адресою:  АДРЕСА_2 .

В судове засідання слідчий та прокурор не прибули, подали заяву про розгляд клопотання без їх участі, клопотання підтримують, просять його задовольнити.

Особи, у володінні яких знаходяться речі і документи, до яких просить надати доступ слідчий, були викликані в судове засідання, але не з`явились, що у відповідності до ч.4 ст.163 КПК України, не є перешкодою для розгляду клопотання.

Згідно ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Слідчий суддя, дослідивши додані до клопотання матеріали, вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Пунктом 7 частини 1 статті 162 КПК України інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо відноситься до охоронюваної законом таємниці.

Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав, передбачених ч.ч.5, 6 ст. 163 КПК України.

Відповідно до вимог ч.5 ст. 163 КПК України в клопотанні слідчого зазначено, у володінні якої особи перебувають необхідні речі і документи, обґрунтовано їх значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, встановлення інформації щодо осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.

Слідчий суддя встановив, що одержати зазначені у клопотанні документи і інформацію іншими способами не можливо, оскільки згідно зі ст. 9 Закону України «Про телекомунікації» охорона таємниці телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються технічними засобами, телекомунікацій, та інформаційна безпека телекомунікаційних мереж гарантуються  Конституцією та законами України.

Зняття інформації з телекомунікаційних мереж заборонене, крім випадків, передбачених законом. Оператори, провайдери телекомунікацій зобов`язані вживати відповідно до законодавства технічних та організаційних заходів із захисту телекомунікаційних мереж, засобів телекомунікацій, інформації з обмеженим доступом про організацію телекомунікаційних мереж та інформації, що передається цими мережами.

Відповідно до вимог ч.6 ст. 163 КПК України слідчим доведено, що відомості, які містяться в речах та документах, про надання доступу до яких він просить, хоча і містять охоронювану законом таємницю, але можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні, зокрема, вчинення злочину певною особою, і що іншими способами обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, встановити неможливо, оскільки вказана інформація знаходиться у володінні лише оператора інтернет зв`язку, а інші засоби збирання доказів остаточного результату не надали.

Таким чином, клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів слід задовольнити.

Однак клопотання не може бути задоволено в повному обсязі.

Слідчий в клопотанні просить надати доступ до речей та документів і інформації за період часу з 00:01 год. 01.01.2024 року по 23:59 год. 13.05.2025 року.

Зважаючи на те, що відповідно до наданих матеріалів, правопорушення мало місце 12.02.2025 року, то вимога про надання доступу за період з 00:01 год. 01.01.2024 року по 00:01 год. 12.02.2025 року слідчим не конкретизована, ґрунтується на припущеннях, та, всупереч положенням ст.ст. 2, 7, ч. 3 ст. 132; п. 5 ч. 2 ст. 160; п. 2 ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України, суду не наведено достатніх доводів, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, за період який не має відношення до кримінального провадження № 12025082070000410 від 02.05.2025 року.

Таким чином, слідчий суддя вважає за необхідне в цій частині клопотання відмовити.

Керуючись ст.159-165 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Зобов`язати ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , надати слідчому СВ відділу поліції № 5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », про зв`язок абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалість, маршрути передавання тощо, щодо отримання інформації, про з`єднання абонента мобільного зв`язку, який використовує номери ідентифікаторів мобільних телефонів з IMEI НОМЕР_6 , IMEI НОМЕР_7 , IMEI НОМЕР_8 , IMEI НОМЕР_9 , IMEI НОМЕР_10 , IMEI НОМЕР_11 , із зазначенням дати та часу початку і тривалості з`єднання, ІМЕІ та номерів телефонів, з якими було здійснено з`єднання, адрес базових станцій в межах здійснення сеансу зв`язку за період часу з 00:01 год. 12.02.2025 по 23:59 год. 13.05.2025, із обов`язковим зазначенням:

1.1. Ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг (абонентський номер, ІМЕІ), з яким відбувався сеанс зв`язку кінцевого обладнання споживача телекомунікаційних послуг з вказаного абонентського номеру.

1.2. Тип з`єднання абонентів (вхідні, вихідні дзвінки, SMS (короткі текстові повідомлення), MMS (мультимедійні повідомлення), GPRS (передача інформації по незайнятій голосовим зв`язком смузі частот), вихід в мережу Інтернет, переадресація, з`єднання нульової тривалості; із встановленням ІМЕІ їх мобільного терміналу; адрес розташування базових станцій та азимуту сигналу

1.3. Дата, час, та тривалість з`єднань, у тому числі з`єднання нульової тривалості (неприйнятті виклики) вказаного абонента.

1.4. Адреси розташування та ідентифікуючі ознаки базових станцій, які забезпечували зв`язок кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг вказаного абоненту.

1.5. За наявності контрактної угоди (або відповідної реєстрації) з абонентами А надати відомості про його особу.

1.6. Місцезнаходження абонентів з вказаним абонентським номером у вказаний період часу.

1.7. Абонентські номери та ІР адреси, які використовувались мобільними терміналом який використовував вказаний абонентський номер, вхідні та вихідні дзвінки, SMS, MMS, GPRS, переадресація, з`єднання нульової тривалості) та іншу інформацію, яка стосується вказаного мобільного терміналу.

В інший частині відмовити.

Строк дії ухвали встановити до 20 червня 2025 року включно.

У разі невиконання ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд в порядку ст.166 КПК України вправі постановити ухвалу про дозвіл на проведення згідно з положеннями КПК України обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.

Відповідно до ч. 2 ст. 165 КПК України оригінал ухвали виготовлений у 2-х екземплярах.

Ухвала оскарженню не підлягає.



Слідчий суддя:   ОСОБА_1







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація