Справа № 161/9512/25
Провадження № 1-кс/161/2950/25
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2025 року м. Луцьк
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань скаргу представника в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м.Луцьку), розташованого у м. Львові з приводу невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення від 05 листопада 2024 року та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
19 травня 2025 року до слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 надійшла скарга представника в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м. Луцьку), розташованого у м. Львові з приводу невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення від 05 листопада 2024 року та зобов`язання вчинити дії.
Свою скаргу представник заявника мотивує тим, що 05 листопада 2024 року за вих. №693/31929, командир в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 надіслав на адресу Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м.Луцьку), розташованого у м. Львові, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення. Однак, з невідомих причин, на даний час, в порушення вимог ст.214 КПК України, відомості за вказаним повідомленням до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені, не повідомлено про початок досудового розслідування, витяг з ЄРДР не надано, у зв`язку з викладеним, просить зобов`язати уповноважених посадових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м. Луцьку), розташованого у м. Львові внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування за їх повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 05 листопада 2024 року.
В судове засідання уповноважений прокурор та уповноважена посадова особа Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м.Луцьку), розташованого у м. Львові та представник заявника не з`явились, хоча належним чином повідомлені про місце та час розгляду скарги, водночас, представник заявника у самій скарзі вказував на проведення судового засідання у його відсутності, в свою чергу старший слідчий Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м. Луцьку), розташованого у м.Львові ОСОБА_5 також подав до суду заяву про розгляд скарги у його відсутності, при цьому, з приводу задоволення скарги заперечував, а тому у відповідності до вимог ч. 4 ст. 107 КПК України судове засідання проводиться за відсутності останніх, а також не здійснюється фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді.
Оглянувши та дослідивши матеріали скарги та додані до неї докази, оглянувши матеріали судового провадження, письмові заперечення старшого слідчого, слідчий суддя дійшов висновку, що в задоволенні скарги слід відмовити з наступних підстав.
Згідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, що кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
В свою чергу, ч. 1 ст. 24 КПК України визначено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора: бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст.169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 5 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
До Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: 1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 2) прізвище, ім`я, по-батькові (найменування) потерпілого або заявника; 3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) прізвище, ім`я, по-батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування; 7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР, порядок формування та ведення якого затверджується Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства (ч. 2 ст. 214 КПК України).
Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, яке затверджене наказом Генерального прокурора № 298 від 30 червня 2020 року. Згідно п. 1 глави 2 розділу I цього Положення, до Реєстру, окрім іншого, вносяться відомості про: час та дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; прізвище, ім`я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами ч. 5 ст. 214 КПК України.
Таким чином, норма ст. 214 КПК України містить два ключових положення: 1) строк, протягом якого мають бути внесені відомості - невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення; 2) зміст заяви, повідомлення - вони мають бути про вчинене кримінальне правопорушення.
Разом з тим, ст. 25 КПК України проголошено засаду публічності. Прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила. З вказаною нормою кореспондується вимога п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, відповідно до якої до Єдиного реєстру досудового розслідування вноситься, зокрема, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником.
Разом з цим, як зазначив Верховний Суд у постанові від 30 вересня 2021 року у справі № 556/450/18, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім`ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР.
Викладене свідчить про наявність у слідчого, дізнавача, прокурора обов`язку після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, перевірити достатність відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, і лише за наслідками такої перевірки ним може бути ухвалене рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Таким чином, до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться не будь які заяви (повідомлення), які надходять до органів досудового розслідування чи прокуратури, а лише відомості про кримінальне правопорушення, коли вони викладені особою в заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення, які можуть об`єктивно свідчити про вчинення такого кримінального правопорушення.
Такий висновок слугує гарантією кожній особі від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
Із досліджених у судовому засіданні матеріалів, доданих до скарги, вбачається, що 05 листопада 2024 року командир в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м.Луцьку), розташованого у м. Львові, із повідомленням за вих. № 693/31929 про вчинення військовослужбовцем ОСОБА_6 кримінального правопорушення.
На думку командира в/ч, наведені ним обставини, зокрема відсутність ОСОБА_6 призваного по мобілізації, на військовій службі в період з 26 вересня по 30 вересня 2024 року свідчать про наявність в діях зазначеної особи, ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
Разом з тим, в судовому засіданні встановлено, що у вказаному повідомленні та у матеріалах службового розслідування, які надійшли до Третього слідчого відділу ТУ ДБР у м. Львові, не міститься необхідних даних для підтвердження факту наявності або відсутності поважних причин вчинення самовільного залишення військової частини ОСОБА_6 , відсутні пояснення ОСОБА_6 , що свідчить про те, що командування військової частини не з?ясувало причин відсутності військовослужбовця на службі.
Також, у відповідності до ч. 2 ст. 11 КК України не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.
З повідомлення старшого слідчого, слідує, що з матеріалів, які надійшли з військової частини НОМЕР_2 щодо військовослужбовця молодшого сержанта ОСОБА_6 , вбачається відсутність об?єктивних даних, які дійсно свідчать про вчинення останнім кримінального правопорушення, натомість такі містять достатні дані щодо притягнення його до дисциплінарної відповідальності через малозначність діяння.
Отже, обставини, зазначені у повідомленні командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_7 від 05 листопада 2024 року, не є достатніми для внесення уповноваженими посадовими особами Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м. Луцьку), розташованого у м. Львові відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань для проведення перевірки конкретних фактів на предмет наявності чи відсутності у діях особи, що вказано в повідомлені, складу кримінального правопорушення.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга представника в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 є необґрунтованою, а тому в її задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 214, 303-308, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні скарги представника в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань (з дислокацією у м. Луцьку), розташованого у м. Львові з приводу невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення від 05 листопада 2024 року та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Копію ухвали вручити учасникам судового провадження.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя:/підпис/
Згідно з оригіналом:
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1
- Номер: 1-кс/161/2950/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 161/9512/25
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Артиш Я.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 19.05.2025
- Номер: 1-кс/161/2950/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 161/9512/25
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Артиш Я.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 21.05.2025
- Номер: 1-кс/161/2950/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 161/9512/25
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Артиш Я.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 22.05.2025