Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2069183963

Справа №: 343/928/25

Провадження №: 2/343/545/25

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження у справі


23 травня 2025 року м.Долина


       Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Тураш В. А.,

розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором-


В С Т А Н О В И В:


В Долинський районний суд Івано-Франківської області 19.05.2025 поступила позовна заява, сформована в системі «Електронний суд», Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Позивач ТОВ «Споживчий центр» просить ухвалити рішення, яким:

стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» заборгованість за Кредитним договором № 17.03.2024-100002689 від 22.03.2024 у розмірі 20560 грн 00 коп.;

стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» суму сплаченого позивачем судового збору у розмірі 2 422 грн 40 коп.(а.с.1-5).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.05.2025 цивільна справа № 343/928/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договоромпередана на розгляд судді Турашу В.А. (а.с.24).

З метою визначення підсудності судом було надіслано запит до Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно з відповіддю №1392697 з Єдиного державного демографічного реєстру, за вказаними параметрами особу не знайдено (а.с.25).

З метою отримання інформації про зареєстроване місце проживання відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судом було надіслано запит до Долинської міської ради (а.с.26-27).

З відповіді Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області № 14/05-24/3122 від 21.05.2025, яка надана на запит суду від 20.05.2025, вбачається, що згідно РТГ Долинської територіальної громади ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , до дня смерті, ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно повідомлення ТО/ТП ДМС, актовий запис №804 від 11.12.2024 (а.с.28). Дана відповідь надійшла до суду 21.05.2025.

       Долинським районним судом Івано-Франківської області 21.05.2025 на адресу Долинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) направлено вимогу про надання копії актового запису про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.29).

З відповіді №Б74/32.6.6-18 від 23.05.2025, яка надана Долинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) на вимогу суду, вбачається, що відділом складено актовий запис про смерть №804 від 11.12.2024 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.31).

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Як визначено в ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Згідно із ч. 1 ст. 24 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Процесуальне правонаступництво між боржником та його можливими спадкоємцями у порядку ст. 55 ЦПК України допускається, якщо на момент відкриття провадження у справі цивільна правоздатність боржника не припинилася.

Тобто спадкоємці померлого, якщо такі маються, на момент відкриття провадження у справі не є процесуальними правонаступниками у цій справі, а наявність правонаступництва у матеріальних правовідносинах має вирішуватись за позовом, заявленим безпосередньо до спадкоємців боржника.

Судом встановлено, що ТОВ «Споживчий центр» 19.05.2025 звернулося до Долинського районного суду із позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором з відповідача ОСОБА_1 , який на час звернення позивача до суду з даною позовною заявою - помер.

За змістом ст. ст. 46,47 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

Виходячи зі змісту наведених статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.

Згідно з ч. 4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті.

Враховуючи, що відповідач по справі позичальник ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , ще до пред`явлення вказаного позову до суду, то він не набув здатності мати процесуальні права та обов`язки відповідача за цим позовом.

При цьому у зв`язку зі смертю боржника в кредитних правовідносинах має місце перехід обов`язків боржника до його спадкоємців, а нормами матеріального права визначено порядок пред`явлення вимоги кредитора до спадкоємців та обов`язки останніх.

Питання про задоволення вимог кредитора у разі смерті боржника врегульовані ст.1281 ЦК України, якою встановлено, що кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги. Кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.

Виходячи з того, що позов пред`явлено до боржника ОСОБА_1 після його смерті, то за життя він не набув процесуальних прав і обов`язків учасника цього судового процесу, у зв`язку


з чим такі не набуті за життя процесуальні права і обов`язки не могли перейти до інших осіб, що випливає також і з положень статей 1218,1219 ЦК України, оскільки нормами цивільного права передбачено в таких випадках право кредитора на пред`явлення вимоги саме в порядку цивільного судочинства про стягнення боргу безпосередньо до спадкоємців боржника, які несуть відповідальність за зобов`язанням спадкодавця лише в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Цивільне судочинство здійснюється виключно в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України, проте процесуальним законом не передбачено право особи пред`являти позов до померлої особи. При цьому  позивач ТОВ «Споживчий центр» не позбавлений можливості пред`явити вимоги до спадкоємців померлого боржника в порядку, передбаченому ст.1281 ЦК України і отримати в установленому законом порядку інформацію щодо їх кола і обсягу спадкового майна.

Таким чином, з урахуванням того, що відповідач ОСОБА_1 помер до моменту звернення позивача ТОВ «Споживчий центр» до суду з даним позовом, у відкриття провадження у даній справі слід відмовити.

На підставі викладеного, ст. 186 ЦПК України та керуючись ст. 260, 261, 353 ЦПК України, суддя-

П О С Т А Н О В И В:


відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.


       Суддя:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація