- заінтересована особа: Драгівська сільська рада
- заявник: Поп Христина Василівна
- Інша особа: Шимон О.Ф.
- Інша особа: Пал О.Ю.
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 309/566/25
Провадження № 2-о/309/38/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2025 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області
в складі: головуючого судді Орос Я.В.
присяжних Шимон О.Ф.,
Пал О.Ю.
за участю секретаря Калинич Н.С.
заявника ОСОБА_1
представника заявника Лукачко І.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хуст цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Лукачко Іван Йосипович, де заінтересована особа Виконавчий комітет Драгівської сільської ради про визнання особи безвісно відсутньою, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Лукачко І.Й., звернулась до Хустського районного суду із заявою про визнання особи безвісно відсутньою.
В обґрунтування заяви про визнання особи безвісно відсутньою зазначила наступні обставини. Заявник ОСОБА_1 , проживала разом з своїм чоловіком ОСОБА_2 в офіційно зареєстрованому шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік ОСОБА_2 помер, про що видане відповідне свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Для належного оформлення спадщини ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Хустського нотаріального округу Лабанц О.Ю., яка роз`яснила заявнику, що для прийняття нею спадщини необхідно надати заяву про прийняття чи відмови від спадщини її сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Однак місце перебування ОСОБА_3 заявнику не відоме, у зв`язку з чим подати заяву він не може, оскільки з 2004 року жодних відомостей про нього батьки не мали.
В 2004 році спільний син заявника та її померлого чоловіка ОСОБА_3 виїхав до російської федерації на заробітки і десь через два місяці зв`язок з ним було повністю втрачено. Пошуки та розпитування про нього результатів не дали. Дана обставина підтверджується актом депутата від 07.11.2024 року відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_3 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , однак не проживає за вказаною адресою з березня 2004 року.
У зв`язку з зазначеним, ОСОБА_1 змушена звернутись з даною заявою до суду, оскільки визнання безвісно відсутнім ОСОБА_3 дозволить їй оформити документи для прийняття частини спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 .
У судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 та адвокат Лукачко І.Й. вимоги за заявою підтримали у повному обсязі, просили суд задоволити заяву з підстав, наведених у ній.
Представник заінтересованої особи - виконавчого комітету Драгівської сільської ради Орос М.С. в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника, зазначила, що заявлені вимоги визнають та не заперечують щодо їх задоволення .
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення заявниці, свідків, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала в офіційно зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік ОСОБА_2 помер, про що видане відповідне свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 05.01.2024 року (а.с.9).
Під час проживання в шлюбі у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 народився син – ОСОБА_3 . В 2004 році ОСОБА_3 виїхав до російської федерації на заробітки і десь через два місяці зв`язок з ним було повністю втрачено, пошуки та розпитування про нього результатів не дали.
Згідно акту обстеження житлово-побутових умов депутата Драгівської сільської ради від 07.11.2024 року вбачається, що ОСОБА_3 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , однак не проживає за вказаною адресою з березня 2004 року. Місце його знаходження не відоме. (а.с.7-8).
Дана обставина також підтверджується Довідкою №1276 від 07.11.2024 року про фактичне місце проживання особи, яка видана відділом «Центру надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Драгівської сільської ради (а.с.7).
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мешканці с.Забрідь, повідомили, що ОСОБА_3 проживав спільно зі своїми батьками за адресою АДРЕСА_1 , однак останній раз коли вони бачили ОСОБА_3 більше п`ятнадцяти років тому, відомо що він поїхав на заробітки. Після 2004року жодного контакту або відомостей про нього не чули.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
Згідно ч. 1 ст. 43 ЦК України фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 ЦК України порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
У відповідності до ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
22 листопада 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи №225/882/17, провадження № 61-34068св18 (ЄДРСРУ № 78044509) підтвердив правові позиції стосовно підстав для визнання особи безвісно відсутньою. Зокрема, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 травня 2018 року у справі № 225/1297/17 зроблено висновок, що «безвісна відсутність - це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування). Підставами для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є сукупність юридичних фактів, тобто юридичний склад, до якого включаються: а) відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання; б) відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості; в) сплив річного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної або з дня, визначеного відповідно до частини другої статті 43 ЦК України; г) наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи безвісно відсутньою. При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місце знаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер.
Також належить враховувати, що визнання судом у встановленому законом порядку фізичної особи безвісно відсутньою (стаття 43 ЦК України) жодним чином не свідчить про смерть такої особи, так і не виключає самої можливості смерті. Зазначене зумовлює одночасну наявність двох припущень щодо двох взаємовиключних життєвих станів безвісно відсутньої фізичної особи (особа жива, особа померла) (Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 лютого 2018 року у справі № 317/3139/15-ц, провадження №61-4241св18 (ЄДРСРУ № 72641734).
Відповідно до ч. 2 ст. 43 ЦК України у разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць - перше січня наступного року.
З аналізу вказаних норм, фізична особа може бути визнана безвісно відсутньою за сукупності таких умов: якщо вона відсутня у місці свого постійного проживання протягом року; якщо протягом одного року в місці, де особа постійно або переважно проживає, немає відомостей про її місцеперебування; вжитими заходами щодо розшуку відсутньої особи встановити місце її перебування неможливо; визнання причин, через які заявник просить визнати фізичну особу безвісно відсутньою, юридично поважними.
Враховуючи те, що останні відомості про місце перебування ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , були відомі заявнику березень 2004 року - його слід визнати безвісно відсутнім з 01.04.2004року.
З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог та наявність підстав для визнання ОСОБА_3 безвісно відсутнім, оскільки факт зникнення останнього підтверджується доказами, що не викликають сумнівів у своїй допустимості та достовірності, які суд приймає до уваги, так як вони зібрані із дотриманням вимог закону, не суперечать один одному та ніким не спростовуються.
Крім того суд вважає за необхідне роз`яснити, що у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою в порядку ст. 309 ЦПК України.
Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст.12,80,81,263-265,294, 306,309 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Лукачко Іван Йосипович, задоволити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 - безвісно відсутнім з 01.04.2004 року.
Роз`яснити положення ч.1 ст.309 ЦПК України, згідно яких у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з моменту виготовлення його повного тексту до Закарпатського апеляційного суду через Хустський районний суд Закарпатської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Закарпатським апеляційним судом.
Повний текст рішення суду виготовлено 26.05.2025 року.
Суддя Хустського
районного суду: Орос Я.В.
Присяжні: Шимон О. Ф.
Пал О. Ю.
- Номер: 2-о/309/38/25
- Опис: про вихнання особи відсутньою
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 309/566/25
- Суд: Хустський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Орос Я.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.02.2025
- Дата етапу: 17.02.2025
- Номер: 2-о/309/38/25
- Опис: про вихнання особи відсутньою
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 309/566/25
- Суд: Хустський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Орос Я.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.02.2025
- Дата етапу: 19.02.2025
- Номер: 2-о/309/38/25
- Опис: про вихнання особи відсутньою
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 309/566/25
- Суд: Хустський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Орос Я.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.02.2025
- Дата етапу: 19.05.2025