Справа №22-а-8988/11Головуючий у І інстанції Закаблук О. В.
Категорія15Доповідач у 2 інстанціїКорзаченко
28.12.2011
ПОСТАНОВА
Іменем України
2 серпня 2011 року колегія судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі :
головуючого Яворського М.А.
суддів Корзаченко І.Ф., Сліпченка О.І.,
при секретарі Соловйову А.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на постанову Білоцерківського міськрайонного суду від 12 березня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, -
встановила:
28 листопада 2008 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, який обґрунтовувала тим, що вона перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради як мати, що здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку. Вона отримує допомогу по догляду за дитиною в значно нижчому розмірі, ніж це передбачено законодавством. Вона зверталася до відповідача з заявою про нарахування та виплату недоотриманих коштів, але відповідач їй відмовив. Позивачка просила визнати протиправною відмову відповідача у виплаті належних їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку та зобов‘язати відповідача нарахувати і виплатити їй належні суми допомоги по догляду за дитиною у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років з серпня 2007 рік по 31 грудня 2008 року.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду від 12 березня 2009 року позов задоволено. Постановлено визнати дії відповідача неправомірними. Зобов‘язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з 28 листопада 2007 року по 31 грудня 2008 року.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду з підстав порушення норм матеріального права.
Апеляційну скаргу необхідно задоволити частково з таких підстав.
Задовольняючи позов в частині перерахунку допомоги за 2008 рік, суд послався на ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім‘ям з дітими»та ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
З ткаими висновками суду не можна погодитись, оскільки вони не грунтуються на законі.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застрахована особа, страхувальник та страховик. При цьому, страховиком є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. За частиною 3 статті 9 вказаного Закону Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Частиною 1 статті 19 Закону № 2240-ПІ передбачено, що основним джерелом формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Статтею 42 Закону № 2240-ПІ передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 43 Закону № 2240-ПІ передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Правління Фонду ні в 2007, ні в 2008 роках розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не встановлювало. Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, починаючи з 1 січня 2007 року, не здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладений в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнавалися.
Тому з 01.01.2008 року вказані виплати повинні проводитися у відповідністю з дією положень пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
За таких обставин висновок суду про перерахування сум допомоги за 2008 рік є необгрунтованим.
Рішення суду в частині задоволення позову про здійснення перерахунку за листопад-грудень 2007 року є правильним.
З урахуванням наведеного постанову суду необхідно скасувати в частині задоволення позовних вимог про здійснення перерахунку допомоги за 2008 рік і прийняти у цій частині нову постанову.
Керуючись ст. ст. 202, 207 КАС України, колегія,-
постановила:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради задоволити частково.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду від 12 березня 2009 року скасувати в частині спору про здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік і прийняти у цій частині спору нову постанову.
Відмовити ОСОБА_2 в позові до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за 2008 рік.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді