Справа № 2-570/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2008 року Ковельський міськрайонний суд
Волинської області
в складі : головуючого - судді Наваляного А.Д.
з участю секретаря Федорук Г.Б.
адвокатів - ОСОБА_4., ОСОБА_5.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковель цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Ковельська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1ОСОБА_6. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1померла його мати - ОСОБА_6 . За життя матір склала заповіт, згідно якого все майно в рівних частинах заповіла своїм дітям, - позивачу та відповідачам в справі. Після смерті матері відкрилась спадщина на все належне останній майно. Посилається на те, що відповідно до ч.2 ст. 1223 ЦК України є спадкоємцем за законом після померлої, проте у встановлені законом строки не звернувся до нотаріального органу за місцем відкриття спадщини з заявою про прийняття спадщини, оскільки є інвалідом третьої групи, два рази на рік перебуває на стаціонарному лікуванні та вважав, що прийняв спадщину, так як здійснював догляд за спадковим майном. На даний час у позивача виникла необхідність в оформленні спадкового майна, а тому прохає визначити додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_7 та ОСОБА_4 позов підтримали повністю, з підстав, викладених у заяві, прохають його задовольнити, додатково пояснили, що позивач є інвалідом третьої групи з 2005 року, потребує періодичного лікування, крім того здійснював догляд за хворою тещею та неповнолітніми внуками, а тому з поважних причин пропустив строк для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його матері.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, прохає в його задоволенні відмовити за безпідставністю заявлених вимог, оскільки позивач знав про відкриття спадщини, а причини з яких він пропустив строк для прийняття спадщини не є поважними.
Відповідач ОСОБА_3 та її представник в судовому засіданні позов не визнали, пояснили, що позивач знав про відкриття спадщини, однак не вчинив жодних дій, спрямованих на прийняття спадщини, хоча відповідач неодноразово ініціювала питання, щодо прийняття позивачем спадщини.
Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов безпідставний та до задоволення не підлягає.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1, виданого виконкомом Білинської сільської ради Ковельського району Волинської області 27.03.2006 року ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина на все належне останній майно.
З копії спадкової справи слідує, що відповідач ОСОБА_3 у встановлений законом строк звернулась до нотаріального органу за місцем відкриття спадщини з заявою про прийняття спадщини, позивач з відповідною заявою про прийняття спадщини не звертався.
Чинним законодавством, а саме, ч.3 ст. 1272 ЦК України, передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу було відомо про факт відкриття спадщини після смерті матері, однак останній не вжив жодних дій, спрямованих на прийняття спадщини.
Покликання позивача на ті обставини, що він здійснював догляд за хворою тещею та неповнолітніми внуками, періодично лікувався у зв'язку з чим пропустив строк для прийняття спадщини суд не рахує поважними, оскільки вказані обставини не є такими що перешкоджали б позивачеві прийняти у встановленому законом порядку спадщину.
Керуючись ст. ст. 10, 30, 212-215, 218 ЦПК України, на підставі ст. ст. 1270, 1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про продовження строку прийняття спадщини відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Волинської області в наступному порядку: заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення; апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Головуючий: А.Д. Наваляний