Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2076008926

Справа № 766/4923/23

н/п 2/766/5496/25


УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

13 травня 2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

Головуючого судді                                                                 Булах Є.М.

Секретар судового засідання                                                        Арутюнова К.А.

Справа №766/4923/23; провадження №2/766/5496/25

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Херсоні в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) поданого представником за ордером ОСОБА_2 (РНОКПП: не встановлено, місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; адреса для листування: АДРЕСА_4 ), третя особа: служба у справах дітей виконавчого комітету Корабельної районної у м. Херсоні ради (ЄДРПОУ: не встановлено, місцезнаходження: 73003, м. Херсон, вул.. Суворова, 29) про визначення місця проживання малолітньої дитини з матір`ю, -

встановив:

Представник позивача адвокат за ордером Доготер О.Г. діючи в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною позовною заявою до відповідача про визначення місця проживання дитини, у якій просить визначити місце проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із матір`ю  ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.05.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 29.05.2024 року.

Позивач у підготовче засідання не з`явився, через канцелярію суду подала клопотання про вирішення питання щодо відкладення підготовчого засідання без її участі.

Відповідач у підготовче засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

У зв`язку з неявкою відповідача підготовче засідання відкладено на 29.07.2024 року.

У зв`язку із неявкою сторін, підготовче засідання відкладено на 20.08.2024 року.

У зв`язку із неявкою сторін, підготовче засідання відкладено на 25.09.2024 року.

У зв`язку з перебуванням Головуючого у відпустці, підготовче засідання призначено на 28.10.2024 року.

У зв`язку із неявкою сторін, підготовче засідання відкладено на 20.11.2024 року.

У зв`язку із перебуванням Головуючого на лікарняному, підготовче засідання призначено на 09.12.2024 року.

У зв`язку із неявкою сторін, підготовче засідання відкладено на 27.01.2025 року.

У зв`язку із неявкою сторін, підготовче засідання відкладено на 14.03.2025 року.

У зв`язку із перебуванням Головуючого у нарадчій кімнаті з розгляду кримінальної справи, підготовче засідання відкладено на 28.04.2025 року.

У зв`язку із неявкою сторін, підготовче засідання відкладено на 13.05.2025 року.

У час призначений для розгляду справи, позивач та його представник у судове засідання повторно не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, зокрема шляхом направлення судових повісток про виклик за відомим суду зареєстрованим у встановленому законом порядком місцем проживання, відомі суду засоби телефонного зв`язку, смс повідомлення, опублікування оголошень на офіційному веб-сайті судової влади України: https://court.gov.ua/unknown/sud2125.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, зокрема шляхом направлення судових повісток про виклик за відомим суду зареєстрованим у встановленому законом порядком місцем проживання, відомі суду засоби телефонного зв`язку, опублікування оголошень на офіційному веб-сайті судової влади України: https://court.gov.ua/unknown/sud2125.

Інші учасники судового провадження у судове засідання не прибули, про день, час та місце його проведення повідомлялися належним чином. Про причини неявки у судове засідання суд не повідомлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин, суд вважає за можливе розпочати підготовче засідання у справі та поставити на обговорення питання про залишення позову без розгляду у зв`язку із неявкою у судове засідання сторони позивача, без осіб, що приймають участь у розгляді справи, крім того, за приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З матеріалів справи встановлено, що в підготовчі засідання, які відбулися 28.04.2025 року, та 13.05.2025 року позивач та його представник повторно не з`явилися, про дату, час і місце судового засідання повідомлялися належним чином, про причини неявки суду не повідомили.

Належних та допустимих доказів поважності причин неявки в підготовчі засідання, призначені на 28.04.2025 року та 13.05.2025 року позивачем/представником не надано. Заяв про розгляд справи без участі, або про відкладення розгляду справи до суду від сторони позивача не надходило, що підтверджується матеріалами справи.

За приписами ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Суд враховує, що закон створює рівні умови для осіб, що володіють правом звернення до суду, зобов`язавши суд повідомляти цих осіб про час і місце розгляду справи.

Суд вживав вичерпних заходів для повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, забезпечивши можливість з`явитися до суду і захистити свої права.

За змістом ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права особа сама визначає обсяг своїх прав і обов`язків у цивільному процесі. Тому особа, визначивши свої права, реалізує їх на свій розсуд. Розпорядження своїми правами на розсуд особи є одним з основоположних принципів судочинства.

Враховуючи завдання цивільного судочинства, принцип правової визначеності, поширення загального правила, закріпленого в ЦПК України, відкладення судового розгляду у випадку неявки в судове засідання будь-кого з осіб, що беруть участь у справі, за відсутності відомостей про причини неявки в судове засідання не відповідало б конституційним цілям цивільного судочинства, що, у свою чергу, не дозволить розглядати судову процедуру в якості ефективного засобу правового захисту в тому сенсі, який закладений в ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, ст. ст. 7, 8 і 10 Загальної декларації прав людини і ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 257 ЦПК України передбачено, що суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно ч. 1 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 р. №475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.

Згідно положень, визначених у постанові Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17.10.2014 року, при здійсненні правосуддя судам слід брати до уваги те, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950) кожен має право на судовий розгляд своєї справи упродовж розумного строку.

Основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, серед іншого, розумність строків розгляду справи судом (п. 10 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).


Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у цивільних справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02 вересня 2010 року, "Смірнова проти України" від 08 листопада 2005 року, "Матіка проти Румунії" від 02 листопада 2006 року, "Літоселітіс проти Греції" від 05 лютого 2004 року та інші).

За висновками КЦС у складі ВС у постанові від 28.10.2021 року у справі №465/6555/16-ц право на доступ до правосуддя має межі, оскільки суб`єктивне право є мірою свободи, мірою можливої поведінки правомочної особи в правовідносинах.

Аналіз норм, вказаних у ч. 5 ст. 223, п. 3 ч. 1 ст. 257 ЦПК України дає підстави стверджувати, що повторна неявка позивача є підставою для залишення позову без розгляду незалежно від причин такої неявки.

У згаданих нормах законодавець диференціює необхідність урахування судом поважності/неповажності причин неявки позивача до суду залежно від того, якою є неявка: першою чи повторною. Така диференціація обумовлена як необхідністю забезпечити дотримання прав позивача на участь у судовому засіданні у разі першої неявки за належного його повідомлення про час та місце судового засідання та поважності причин неявки, так і необхідністю введення певних обмежень з метою дотримання процесуальних строків розгляду справи, прав та інтересів іншої сторони - відповідача, який притягнутий до участі у справі позивачем, а тому саме останній має продемонструвати свій інтерес у як найскорішому розгляді справи, а отже зобов`язаний у розумні інтервали цікавитися провадженням у справі. Саме тому, повторна неявка позивача в судове засідання, незалежно від поважності її причин, дає суду підстави залишити позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його неявка не перешкоджає вирішенню спору по суті.

Таким чином, зазначена норма дисциплінує позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами щоб не допустити затягування розгляду справи.

Як зазначено вище, позивач в підготовче засідання повторно не з`явився, був належним чином повідомлений про розгляд справи, його неявка має ознаки повторності, заяви про розгляд справи у відсутності позивача до суду не надходило.

Судом встановлено, що СМС-повідомлення, надіслані на телефон позивача, зазначений у позовній заяві, доставлено абоненту. Крім того, судові повідомлення, що направлялися за адресою місця реєстрації, зазначені позивачем, повернулися на адресу суду з відміткою про неможливість їх вручення у зв`язку із відсутністю адресата, за вказаною адресою.

СМС-повідомлення, надіслані на телефон представника позивача, зазначений у позовній заяві, доставлені Доготер О.Г. Судові повідомлення, що направлялися за адресою місця знаходження, зазначені представником позивача, повернулися на адресу суду з відміткою про неможливість їх вручення у зв`язку із відсутністю адресата, за вказаною адресою.

За вказаних обставин суд приходить до висновку, що позивач та його представник інтересу до справи не проявляє, в матеріалах справи відсутні заяви позивача/представника про зміну адреси місця проживання та зміну номеру телефону.

Крім того, суд констатує, що з огляду на предмет та підстави позову щодо визнання місця проживання малолітньої дитини з матір`ю, суд позбавлений можливості вирішити спір по суті без його участі, не з`ясувавши ствердність позовних вимог.

За вищевикладених обставин суд вважає, що відповідно до вищезазначених вимог цивільного процесуального законодавства позов підлягає залишенню без розгляду у зв`язку з повторною неявкою сторони позивача в підготовче засідання, якими не надано будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження поважності причин неявки, відповідно до яких суд міг би з`ясувати поважність причин такої неявки, та відсутність заяви про розгляд справи без участі сторони позивача.

Згідно ч. 2 ст. 257 ЦПК України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду, має право звернутися до суду повторно.

Керуючись ст. ст. 257, 260, 353-355 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) поданого представником за ордером ОСОБА_2 (РНОКПП: не встановлено, місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; адреса для листування: АДРЕСА_4 ), третя особа: служба у справах дітей виконавчого комітету Корабельної районної у м. Херсоні ради (ЄДРПОУ: не встановлено, місцезнаходження: 73003, м. Херсон, вул.. Суворова, 29) про визначення місця проживання малолітньої дитини з матір`ю – залишити без розгляду.

Роз`яснити позивачу/представнику його право на повторне звернення до суду з позовом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст ухвали складено 13.05.2025 року.


Суддя                                                                                Є.М. Булах



























Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація