Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2076009721

Справа № 276/564/25

Провадження по справі №2-о/276/46/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року селище Хорошів

Хорошівський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Збаражського А.М., з участю:

секретаря судового засідання Ігнатенко О.М.,

заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Хорошівська селищна рада Житомирського району Житомирської області,

       в с т а н о в и в:        

Заявник звернувся до суду із даною заявою, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на земельні ділянки за кадастровими номерами: 1821183800:07:001:0191, площею 1,7171 га та 1821183800:07:001:0513, площею 0,8307 га, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області. Зазначені ділянки були успадковані ОСОБА_2 від його дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Через швидку смерть спадкодавця право власності на ці ділянки за життя не було належним чином оформлено. Починаючи з 2000 року позивач проживав разом із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до їх смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Протягом цього періоду він здійснював догляд за батьками через їх поважний вік і хвороби, та потребу в постійній допомозі. З метою оформлення спадкових прав, він звернувся до приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька, ураховуючи те, що спадщину після померлого він фактично прийняв, оскільки проживав на день смерті зі спадкодавцем. Проте, 12.03.2025 року отримав листа від приватного нотаріуса, в якому зазначалося, що нотаріальну дію з видачі свідоцтва про право на спадщину за законом не може бути вчинено, у зв`язку з тим, що не було подано заяви про прийняття спадщини згідно ст. 1268 ЦК України.

Заявник просить суд встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Заявник в судовому засіданні заяву підтримав та пояснив, що він зареєстрований в м. Житомир, проте фактично понад 10 років почав постійно проживати разом з батьками з за їх адресою: АДРЕСА_1 . Проживав з батьками, так як останні були похилого віку, хворіли, не могли самостійно займатися господарством. Вели спільно бюджет, разом харчувалися, купував ліки, доглядав їх. Після смерті здійснив їх поховання.

Представник заінтересованої особи Хорошівської селищної ради в судове засідання не з`явивсяселищний голова подав до суду заяву про проведення судового засідання за відсутності представника селищної ради, зазначив що не заперечують проти заявлених вимог.

Заслухавши заявника, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, враховуючи те що заінтересована особа не заперечувала проти задоволення заяви, суд її задовольняє, за слідуючих обставин.

Частиною 1 ст. 315 ЦПК України визначено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які розглядає суд.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Положеннями ст. ст.1216-1218 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч. 1ст. 1269 ЦК України).

При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.

Згідно п. п. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/6 (далі - Порядок) видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.

В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013). Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.

Як випливає із п. 3.22 Порядку, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Згідно роз`яснень, викладених в абз. 3 п. 3, п. п. 2, 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст.29, ч. 2 ст.1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Радичі Володарсько-Волинський район, Житомирської області, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Радичі Володарсько-Волинський район, Житомирської області, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .

Як слідує із копії свідоцтва про одруження серії  НОМЕР_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одружилися 04.11.1956 року в с. Писарівка Володарсько-Волинського району Житомирської області.

Позивач є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 .

Згідно довідки Хорошівської селищної ради №31 від 05.03.2025 року, за адресою: АДРЕСА_1 постійно проживав та був зареєстрований ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно довідки Хорошівської селищної ради №28 від 05.03.2025 року,  за адресою:  АДРЕСА_1 постійно проживала та була зареєстрованаОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Як слідує із довідки Хорошівської селищної ради №32 від 05.03.2025 року, за адресою: АДРЕСА_1 постійно проживав та був зареєстрований ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , за шість місяців до смерті, на день смерті разом із померлим проживав без реєстрації: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 -син.

Відповідно довідки Хорошівської селищної ради №27 від 05.03.2025 року, за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 з 2000 року проживав без реєстрації та проводив догляд за хворими батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно довідки Хорошівської селищної ради №26 від 05.03.2025 року, за адресою: АДРЕСА_1 , постійно проживала та була зареєстрована ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , за шість місяців до смерті, на день смерті разом із померлою проживали та були зареєстровані: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 -чоловік та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 -син (проживав без реєстрації).

Відповідно копії державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №863533, ОСОБА_3 є власником земельної длянки площею 1,7171 га, яка розташована на території Радицької сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області.

Як слідує із копії державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №863827, ОСОБА_3 є власником земельної длянки площею 0,8307 га, яка розташована на території Радицької сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області.

Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру №80419832 від 12.03.2025 року інформація у спадковому реєстрі щодо спадкоємців після смерті ОСОБА_2 відсутня, що свідчить про те, що інші особи не звертались за видачею свідоцтва про прийняття спадщини цього спадкодавця.

Із листа приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Толстіхіної Н.Д. від 12.03.2025 року за №62 слідує, так як ОСОБА_1 на протязі 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , до нотаріальної контори не було подано заяви про прийняття спадщини згідно ст. 1268 ЦК України, та інших документів, підтверджуючих факт прийняття спадщини, тому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом та рекомендовано звернутись до суду.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 надав показання, згідно яких він проживав по сусідству із померлим батьком заявника в с. Радичі Житомирського району з 1983 року. Так як в останні роки життя ОСОБА_2 хворів, то його син ОСОБА_1 проживав разом з ним більше 5-6 років до його смерті. Доглядав батька, виконував господарські роботи, купував необхідні ліки та продукти. Заявник після смерті батька ОСОБА_2 здійснив його поховання.

Свідок ОСОБА_5 суду повідомила, що вона проживає по сусідству, заявник більше 6 років проживав разом із своїм батьком ОСОБА_2 в одному будинку в АДРЕСА_1 . Батько довгий час хворів, не міг самостійно обходитися по господарству, тому син допомагав йому, доглядав його, забезпечував продуками харчування та лікуванням. Останій здійснив його поховання.

Свідок ОСОБА_6 суду показала, що вона є дружиною заявника, її чоловік починаючи з 2004 року постійно проживав з батьками в АДРЕСА_1 . Батьки хворіли, потребували стороннього догляду. Заявник піклувався про них, доглядав, допомагав по господарству, здійснив ремонт в будинку, допомагав обробляти землю. Після смерті батька здійснив його поховання.

З огляду на вищевикладене, враховуючи викладені в заяві обставини, письмові докази на підтвердження обставин справи, відсутність заперечень проти задоволення заяви зі сторони заінтересованої особи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви, оскільки в ході судового розгляду доведено факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи те, що встановлення цього факту породжує для заявника юридичні наслідки, від яких залежать його майнові права на спадщину, іншої можливості встановити цей факт заявник не має, у суду відсутні відомості щодо можливого порушення прав інших осіб, у зв`язку зі встановленням факту проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 на момент смерті, а тому заява підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 4, 259, 263-265, 293-294, 315-319 ЦПК України суд, -

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 задоволити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Хорошівський районний суд Житомирської областішляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: Хорошівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, адреса місцезнаходження: с-ще Хорошів, вул. Героїв України, 13, Житомирського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04344587.

Повний текст рішення складено 26.05.2025


Суддя        А.М. Збаражський



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація