Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2076010822

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/2631/25

Провадження №: 2-о/332/109/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2025 р.                                                    м. Запоріжжя


Суддя Заводського районного суду м.Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Бойко Олена Володимирівна, інша особа Заводський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті,

встановила:

До Заводського районного суду м. Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Бойко О.В., інша особа Заводський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті, в якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце народження: село Долгівка Куртамишського району Курганської області), який зареєстрований та постійно проживав за адресою: 70615, Запорізька область, Пологівський район, село Шевченко, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 84 роки, причина смерті: церебральний атеросклероз. Місце смерті – Україна, Запорізька область, Пологівський район, село Шевченко (тимчасово окупована територія).

Заявлені вимоги заявника мотивовані тим, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . За життя мати заявника проживала у цивільному шлюбі з ОСОБА_2 та була зареєстрована з ним за однією адресою, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Федорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області від 23.05.2025. За час проживання однією сім`єю як чоловіка та дружини мати заявника та ОСОБА_2 народження мали взаємні права та обов`язки, притаманні подружжю, спільно виховували заявника, приймаючи активну участь у його житті, вели спільне господарство, піклувались один про одного, мали спільний побут та сімейний бюджет, займалися благоустроєм помешкання в якому проживали. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер.

Вирішуючи питання про прийняття вказаної заяви до розгляду, судом було встановлено наступне.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Відповідно до частини першої статті 18 цього Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з частиною першою статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Заявник зазначає, що ОСОБА_2 є його вітчимом та близьким родичем.

При зверненні до суду із заявою про встановлення факту смерті, заявником не було дотримано вимог ч. 1 ст. 317 ЦПК України, оскільки до заяви не додано доказів родинних зв`язків між заявником та померлою особою.

У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої Судової Палати Касаційного цивільного суду від 29 січня 2020 року у справі №243/385/19, провадження №61-6840св19, зазначено, що оскільки заявник не підтвердив, що він є родичем або членом сім`ї особи, факт смерті якої просить встановити, то суди попередніх інстанцій правильно виходили з того, що відповідно до абзацу другого частини першої статті 317 ЦПК України, заявник не має права на звернення до суду із відповідною заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Окрім цього, у вказаній Постанові Верховного Суду, вказано, що обмеження права на звернення із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України лише колом родичів померлого або їхніми представниками, встановлені з метою недопущення внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян недостовірних відомостей за зверненнями сторонніх осіб. Тому, у разі відсутності родинних зв`язків з померлою особою, заявник, для набуття права звернутися із відповідною заявою, повинен підтвердити, у визначеному законом порядку, факт проживання з померлою особою однією сім`єю, зокрема, шляхом встановлення цього факту у судовому порядку.

В постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 25.04.2019 у справі № 265/6342/17 (провадження № 61-31830св18) викладено наступну правову позицію: обмеження права на звернення із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України встановлені з метою недопущення внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян недостовірних відомостей за зверненнями сторонніх осіб. Тому у разі відсутності родинних зв`язків з померлою особою, заявник, для набуття права звернутися із відповідною заявою, повинен підтвердити у визначеному законом порядку факт проживання з померлою особою однією сім`єю, зокрема шляхом встановлення цього факту у судовому порядку.

Доказів факту проживання з померлою особою однією сім`єю, зокрема шляхом встановлення цього факту у судовому порядку, заявником також не надано.

Разом з тим заява про встановлення факту смерті може бути подана іншими заінтересованими особами, якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси. Разом з тим у заяві не зазначено, що заявник є іншою особою і що встановлення факту смерті вказаної особи впливає на його права, обов`язки чи законні інтереси та яким саме чином.

Крім того, суддя зауважує, що в даній заяві представник заявника замість заінтересованої особи в своїй заяві вказує «іншу особу», що суперечить вимогам ч.4 ст. 294 ЦПК України, де чітко вказаного, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Частиною 3 ст. 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до положень п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України, позовна заява повертається у випадках, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Таким чином суддя прийшла до висновку, що ОСОБА_1 стверджується про родинні відносини з померлим, однак не доведено факту родинних зв`язків з померлою особою, також не зазначено, що він є іншою заінтересованою особою та що встановлення факту смерті особи впливає на його права, обов`язки чи законні інтереси, а тому заявник не є такою особою, яка може звертатись до суду із заявою про встановлення факту смерті, а відтак таку заяву слід повернути заявнику на підставі п.1 ч.4 ст.185 ЦПК України.

Враховуючи викладене та керуючись п. 1 ч. 4 ст. 185, 258, 260, 294 ЦПК України, -

постановила:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Бойко Олена Володимирівна, інша особа Заводський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті - повернути заявнику на підставі п.1 ч.4 ст.185 ЦПК України.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Суддя:                                                О.М.Погрібна



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація