- заінтересована особа: Малинська міська рада
- заявник: Вітюніна Людмила Миколаївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 283/388/25
Провадження №2-о/283/38/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
21 квітня 2025 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області у складі головуючої судді Саланди О.М. з секретарем судового засідання Кравець Л.Ю., розглянувши у порядку окремого провадження в м. Малині цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Малинська міська рада Житомирської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: проживання в зоні посиленого радіологічного контролю в с. Новоселиця Житомирської області з 23.04.1986 по 16.07.1990.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що 23.10.2024 року заявниця звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надавши всі необхідні документи. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 0600-0214-8/137817 від 31.10.2024 року заявниці було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з відсутністю підтвердження факту проживання не менше 4-х років у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 та непідтвердженням статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Для підтвердження періоду проживання заявниця звернулась до сектору ведення реєстру виконкому Малинської міської ради з проханням видати довідку встановленого зразка про постійне проживання та роботу. Довідкою сектору ведення реєстру від 03.09.2024 № 7128 підтверджено постійне проживання в зоні посиленого радіологічного контролю по вул. Чорновола (до перейменування Войкова) з 17.07.1990 р. по 12.12.2001 р.
Відповідно до довідки, виданої Любовицьким старостинським округом від 24.09.2024 р. № 311, підтверджено факт проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1986 по 1990 роки без реєстрації на території старостату в АДРЕСА_1 . Прізвище ОСОБА_3 було змінено на ОСОБА_4 згідно свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_1 , виданого Малинським райвідділом ЗАГС 15.04.1990 року. Житомирською облдержадміністрацією 02.03.2011 р. заявниці було видано посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" категорії 4 серія ВП-№ 368984.
Таким чином, факт проживання протягом чотирьох років на території зони посиленого радіоекологічного контролю до 1 січня 1993 р. був перевірений державою перед видачею посвідчення, що підтверджує приналежність заявниці до категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. З огляду на це, заявниця змушена звернутися до суду з відповідною заявою.
Заявниця ОСОБА_1 , в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином.
Представник заінтересованої особи - Малинської міської ради в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Суд дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приходить до наступних висновків.
Згідно з вимогами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що Житомирською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 було видано посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії НОМЕР_2 від 02.03.2011 року (а.с.11).
Згідно з довідкою Любовицького старостинського округу виконкому Малинської міської ради від 24.09.2024 року № 311 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1986 року по 1990 рік проживала без реєстрації на території старостату в АДРЕСА_1 (а.с.13).
Згідно з довідкою сектору ведення реєстру виконавчого комітету Малинської міської рад Житомирської області № 7128 від 03.10.2024 року ОСОБА_1 постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_2 з 17.07.1990 по 17.02.2001 року (а.с.12).
Заявнику було відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв`язку з непідтвердженням факту проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю.
Вказані обставини встановлені матеріалами справи, які досліджені судом.
Відповідно до статей 55, 124 Конституції України та статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно із ч. 2 ст. 256 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Аналіз наведених норм процесуального права дає підстави зробити висновок про те, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно з ч. 1 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Приписами ст. 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно з ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення місця постійного проживання за відповідною адресою заявника необхідно для призначення пенсії, після отримання якої у нього виникнуть права передбачені для пенсіонерів.
Згідно з п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 р. посвідчення потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Дослідивши надані докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.33,55,124 Конституції України, ст.ст.4,10,12,30,76,81,259,263-265,268,293-294,315-319,365 ЦПК України,ст. 29 ЦК України,ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Малинська міська рада Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити юридичний факт постійного проживання в зоні посиленого радіологічного контролю в с. Новоселиця Малинського району Житомирської області в період з 26.04.1986 року по 16.07.1990 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , яка проживає за адресою АДРЕСА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя: О. М. Саланда
- Номер: 2-о/283/38/2025
- Опис: про встановлення факту проживання
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 283/388/25
- Суд: Малинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Саланда О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.02.2025
- Дата етапу: 21.02.2025
- Номер: 2-о/283/38/2025
- Опис: про встановлення факту проживання
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 283/388/25
- Суд: Малинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Саланда О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.02.2025
- Дата етапу: 11.03.2025
- Номер: 2-о/283/38/2025
- Опис: про встановлення факту проживання
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 283/388/25
- Суд: Малинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Саланда О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.02.2025
- Дата етапу: 21.04.2025