Справа № 4с-174/ 2007 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Луцьк 22 серпня 2007 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням
судді Каліновської B.C.
за участю секретаря Лунь О.В.
представників прокуратури Юрченка О.В. Бондарчука О.А.
скаржника ОСОБА_1.
представників скаржника-адвокатів ОСОБА_2, ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за скаргою гр. ОСОБА_1на постанови про порушення кримінальних справ, -
встановив:
Гр. ОСОБА_1 звернувся в суд із саргою про скасування постанов: заступника прокурора Волинської області Куренди В.Й. про порушення кримінальної справи від 31.05.2007 року стосовно службових осіб ВАТ „Ковельсільмаш" за фактом вчинення злочинів, передбачених ч.5 ст. 191 та ч.1 ст. 209 КК України та -в.о. прокурора Волинської області Веселухи В.О. про порушення кримінальної справи від 31.07.2007 р. відносно ОСОБА_1. за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст. 191 та ч.1 ст. 209 КК України, посилаючись на те, що зазначені постанови є незаконними, справа порушена без достатніх приводів та підстав, передбачених кримінально-процесуальним законодавством та в порушення, встановленого ст. 94 КПК України порядку.
В судовому засіданні скаржник і його представники -адвокати ОСОБА_2 і ОСОБА_3 підтримали скаргу з підстав, викладених в ній.
Представники прокуратури скаргу не визнали, вважають, що кримінальна справа порушена вірно, у відповідності з нормами діючого кримінально-процесуального законодавства.
Заслухавши пояснення скаржника ОСОБА_1. і його представників які просили задовольнити скаргу, представників прокуратури, які просили відмовити в задоволенні скарги, вивчивши матеріали кримінальної справи за №50-013-07, суд приходить до висновку, що скарга підставна і підлягає до задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що заступником прокурора Волинської області Курендою В.Й. постановою від 31 травня 2007 року порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст. 191, ч.1 ст. 209 КК України, а постановою в.о. прокурора Волинської області Веселухи В.О. від 31 липня 2007 року порушена кримінальна справа стосовно ОСОБА_1. за ознаками тих же злочинів, передбачених ч.3 ст. 191, ч.1 ст. 209 КК України.
З огляду на зазначене, у відповідності з вимогами ст. 236-7 КПК України скаржник вправі оскаржити постанови, оскільки вони стосуються його інтересів.
Згідно ст. 98 КПК України при наявності приводів і підстав, зазначених у статті 97 КП.К України, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані винести постанову про порушення кримінальної справи, вказавши приводи і підстави порушення справи, статтю кримінального закону, за якою порушується справа, а також дальше її спрямування.
Згідно ст. 94 КПК України приводами до порушення кримінальної справи є: заяви або повідомлення підприємств^ установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян; безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим, прокурором або судом ознак злочину. Справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність злочину.
З оскаржених постанов вбачається, а саме-від 31.05.2007 року, що службові особи ВАТ „Ковельсільмаш", а -від 31.07.2007 року - генеральний директор ВАТ „Ковельсільмаш" ОСОБА_1, не здійснюючи фактично господарських операцій з ТзОВ „Сателіт Еконоснова", ВАТ „Жовта Кузня" та ТзОВ „Комплекторг" незаконно відшкодував з державного бюджету 292, 3 тис. грн., чим завдав шкоди в особливо великих розмірах, і які легалізував, як розпорядник коштів.
В постанові від 31.05.2007 року, в описовій її частині, взагалі не зазначено про приводи і підстави для порушення кримінальної справи, а в резолютивній - також стосовно кого вона порушена хоч із змісту постанови вбачається, що йдеться про службових осіб ВАТ „Ковельсільмаш", а в постанові від 31.07.2007 року не зазначено на підставі яких саме приводів і підстав порушена дана кримінальна справа.
З оглянутих в судовому засіданні матеріалів кримінальної справи за №55-028-07, які стали підставою для порушення кримінальної справи, що випливає з пояснянь представників прокуратури і слідчого, в "провадженні якого знаходиться дана кримінальна справа вбачається, що має місце акт позапланової документальної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування на додану вартість ВАТ „Ковельсільмаш", яким зафіксовано лише факт такого відшкодування, а також, що первинні документи про взаємовідносини по господарських операціях з вищезазначеними підприємствами, втрачені; протоколи допиту осіб по іншій кримінальній справі, на думку суду, не є законним джерелом здобуття доказів.
Крім того, постановою Луцького міськрайонного суду від 03.07.2007 року (а.с. 13) вже була скасована
постанова заступника прокурора Волинської області Куренди В.Й. від 31.05.2007 року, якою, за тим же фактом, кримінальна справа була порушена за ст. 364 ч.2 КК України.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що достатні дані, які б вказували на наявність в діях службових осіб ВАТ „Ковельсільмаш" та, зокрема, ОСОБА_1. ознак злочинів, передбачених ч.5 ст. 191 і ч.1 ст. 209 КК України, відсутні.
Дані про те, що досудове слідство по справі закінчене, також відсутні.
Тому скаргу слід задовольнити, а постанови скасувати.
Керуючись ст. ст. 236-7, 236-8 КПК України, суд, -
постановив:
Скаргу ОСОБА_1задовольнити. Скасувати постанови: заступника прокурора Волинської області Куренди В.Й. від 31.05.2007 року про порушення
кримінальної справи за ч.5 ст. 191, ч.1 ст. 209 КК України та постанову в.о. прокурора Волинської області Веселухи В.О. від 31.07.2007 року про порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_1. за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст. 191 та ч. 1 ст. 209 КК України.
В порушенні кримінальної справи відносно службових осіб ВАТ „Ковельсільмаш" і, зокрема, стосовно ОСОБА_1 -генерального директора даного товариства відмовити на підставі ст. 6 ч.1 п.2 КПК України за відсутністю в їх діях складу злочину
Подані до суду документи залишити в матеріалах справи.
Набрання законної сили постановою судді про скасування постанови про порушення кримінальної справи тягне за собою скасування запобіжних заходів, повернення вилучених речей та поновлення прав, щодо -яких на час досудового слідства встановлювались обмеження.
На постанову може бути подана апеляція до апеляційного суду Волинської області протягом семи діб з дня її винесення.