Справа №2-1777 2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«31» травня 2007 р. м. Макіївка
Гірницький районний суд м. Макіївки у складі: головуючого - судді Безрученко Ю.О., при секретарі Тураєвої Г. С, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1до Управління комунальної власності Макіївської міської ради про визначення часток в майні, яке знаходиться в загальній спільній власності та визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
16 квітня 2007 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Управління комунальної власності Макіївської міської ради про визначення часток в майні, яке знаходиться в загальній спільній власності та визнання права власності в порядку спадкування, в якій зазначила, що в неї був син ОСОБА_2, 1957 року народження. Син перебував у шлюбі з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. Дітей від їхнього шлюбу у них не було. її син та невістка мали в приватної власності квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, про що є свідоцтво про право власності на житло № 444 від 01.02.1996 року. При отриманні свідоцтва про право власності на вказану квартиру не було визначено частки кожного в загальній спільній власності. ІНФОРМАЦІЯ_2року дружина сина померла. ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер її син ОСОБА_2., після смерті котрого відкрилась спадщина, яка складається з вказаної квартири. В шестимісячний строк після смерті сина вона не звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після померлого сина, але нотаріус не видав їй свідоцтво про право на власності на вказану квартиру, тому що в свідоцтві про право власності на квартиру не було вказано частки власників цієї квартири і тому вона вимушена звернутися до суду. Тому просила суд визначити частки власників в майні, котре знаходиться в загальній спільній власності в квартирі АДРЕСА_1.
У судовому засіданні позивачка доводи позову підтримала та просила визначити частки власників в майні, котре знаходиться в загальній спільній власності в квартирі АДРЕСА_1.
В судовому засіданні представник відповідача Управління комунальної власності Макіївської міської ради справу просили розглянути у їх відсутність, та вирішити питання на розсуд суду.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного .
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
З реєстру прав власності на нерухоме майно номер витягу 14103347 від 02.04.2007 року вбачається, що власниками квартири АДРЕСА_1, належить на праві власності ОСОБА_2і ОСОБА_3(а. с. 6).
З свідоцтва про смерть вибачається, що ОСОБА_2, син позивачки, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, про що зроблено актовий запис НОМЕР_1 (а. с. 14).
Згідно свідоцтва про право власності на житло № 444 від 01 лютого 1996 квартира АДРЕСА_1, належить на
праві власності ОСОБА_2і ОСОБА_3(а. с. 10).
Згідно свідоцтва про народження вбачається, що ОСОБА_2 є сином ОСОБА_1, про що зроблено актовий запис НОМЕР_2. ( а. с. 15).
Згідно довідки Гірницького відділу реєстрації актів цивільного стану Макіївського управляння юстиції Донецької області № 46/07- 87 від 13.04.2007 року вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2року, про що зроблено актовий запис НОМЕР_3. (а. с. 16).
Згідно довідки Міського відділу реєстрації актів цивільного стану Макіївського управляння юстиції Донецької області № 467- 06/ 84 від 13.04.2007 року вбачається, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було зареєстровано 18 березня 1981 року шлюб, про що зроблено актовий запис НОМЕР_4. ( а. с. 17).
Відповідно до ст. ст. 345, 370 ЦК України - фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом. Співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Відповідно до ст. ст. 216, 1217, 1220, 1226, 1228, 1258, 1267, 1268, 1274ЦК України - право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Якщо протягом однієї доби померли особи, які могли б спадкувати одна після одної, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них. Якщо кілька осіб, які могли б спадкувати одна після одної, померли під час спільної для них небезпеки (стихійного лиха, аварії, катастрофи тощо), припускається, що вони померли одночасно. У цьому випадку спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з цих осіб.
Частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб'єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України. Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті
1273 ЦК України. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Якщо протягом шести місяців з часу відкриття спадщини відказоодержувач не відмовився від заповідального відказу, вважається, що він його прийняв.
Суд заслухавши пояснення позивачки, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов ОСОБА_1до Управління комунальної власності Макіївської міської ради про визначення часток в майні, яке знаходиться в загальній спільній власності та визначенні права власності в порядку спадкування підлягає задоволенню.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визначення часток у спільній сумісній власності в рівних долях, в останній частині позову про визнання права власності в порядку спадкування не підлягають задоволенню, так як позивачка ОСОБА_1. відповідно до статті 1270 ЦК України здійснила своє бажання оформити свої спадкові права, тобто у шестимісячний строк після смерті спадкодавця звернулася до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, питання відумерлості спадщини не виникає взагалі.
На підставі ст. ст. 345, 370, 328, 1216, 1217, 1220, 1226, 1228, 1258, 1267, 1268, 1270, 1271 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1до Управління комунальної власності Макіївської міської ради про визначення часток в майні, яке знаходиться в загальній спільній власності та визнання права власності в порядку спадкування задовольнити частково.
Визначити частки власників ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2року, актовий запис НОМЕР_3, та ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, актовий запис НОМЕР_1, квартирі АДРЕСА_1: загальної площі 44, 50 кв. м. , в тому числі жилої площі 26, 80 кв.м. - рівними, та складають по 1/2 частини, про що зобов'язати КП «БТІ м. Макіївки» внести в зміні в реєстраційні документи.
В останній частині позову ОСОБА_1до Макіївської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції - Гірницький районний суд м. Макіївки, шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.