ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59
Постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2006 р. Справа № 19/249
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Тимошенко О.М. за участю секретаря судового засідання помічника судді Шандалюк О.М. розглянув справу
За позовом підприємець ОСОБА_1
до відповідача Великоомелянська сільська рада
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в особі Рівненської регіональної філії
про зобов'язання видати акт на право власності
За участю представників сторін:
від позивача -ОСОБА_2;
від відповідача-Музика Г.О.;
від третьої особи - Лошецький О.П.
Статті 27, 29, 49, 51, 127 Кодексу адміністративного судочинства України роз'яснені.
Представники сторін відмовились від здійснення технічного запису судового процесу.
СУТЬ СПОРУ: Позивач звернувся до господарського суду (як окружного адміністративного суду) з позовом про зобов'язання відповідача видати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 1,138 га, розташовану в с. В.Омеляна Рівненського району зі зміненим цільовим призначенням, у відповідності до затвердженої документації, а саме для розміщення на ній комплексу по фізичній культурі і спорту.
Відповідач відзиву на позов не подав. В судових засіданнях проти позовних вимог заперечив, мотивуючи тим, що рішення Великоомелянської сільської ради НОМЕР_1 "Про зміну цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1" було прийнято передчасно, оскільки зміна цільового призначення земельної ділянки передбачає необхідність сплати сільськогосподарських втрат до часу прийняття рішення про затвердження проекту зміни цільового призначення і видачі державного акту. Окрім того, зазначає, що згідно внесених змін до "Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі" затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.1999 р. № 43, видачею державних актів на право власності на земельну ділянку займається структурний підрозділ Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Представник третьої особи повідомив, що Центром державного земельного кадастру при Держкомземі України здійснюється реєстрація державних актів на право власності на земельні ділянки після оформлення у встановленому порядку документів на право власності на земельну ділянку та прийняття рішень відповідними радами про затвердження документації.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, господарський суд ВСТАНОВИВ:
На підставі Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_2, виданого Великоомелянською сільською радою 13 грудня 2001 року, земельна ділянка площею 1,138 га, яка розташована на території с. В.Омеляна Великоомелянської сільської ради передана у приватну власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого підсобного господарства.
За клопотанням гр. ОСОБА_1, як суб”єкта підприємницької діяльності, Велокоомелянською сільською радою листом НОМЕР_3 було надано дозвіл на збір матеріалів щодо зміни цільового призначення вищевказаної земельної ділянки для розміщення на ній комплексу по фізичній культурі та спорту.
На основі вказаного дозволу товариством з обмеженою відповідальністю проектно-виробничим підприємством “Мередіан” була розроблена технічна документація по зміні цільового призначення земельної ділянки, а саме для розміщення на ній комплексу по фізичній культурі та спорту. При розробці технічної документації зміна цільового призначення земельної ділянки була погоджена з відповідними компетентними службами, які надали про це письмові підтвердження.
29 грудня 2001 року Великоомелянською сільською радою було прийнято рішення НОМЕР_1 “Про зміну цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1”, пунктом першим якого вирішено затвердити технічну документацію, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, для використання її в комерційних цілях, площею 1,138 га, яка належить гр. ОСОБА_1 на праві приватної власності у відповідності до державного акту НОМЕР_2, для розміщення на ній комплексу по фізичній культурі і спорту в с.Велика Омеляна.
Пунктом другим вказаного рішення вирішено вилучити державний акт на право приватної власності на землю НОМЕР_2 та замінити його новим державним актом у відповідності до затвердженої документації.
Другий пункт рішення Великоомелянською сільською радою виконано не було та не видано державного акта на право власності на земельну ділянку зі зміненим цільовим призначенням у відповідності до затвердженої документації.
05 червня 2006 року підприємець ОСОБА_1 звернувся до Великоомелянської сільської ради з заявою в якій просив виконати вищевказане рішення ради та видати державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,138 га, розташовану в с.В.Омеляна зі зміненим цільовим призначенням у відповідності до затвердженої документації, а саме для розміщення на ній комплексу по фізичній культурі і спорту.
Великоомелянська сільська рада листом НОМЕР_4 відмовила у видачі Державного акта, посилаючись при цьому на те, що рішення ради НОМЕР_1 прийнято з порушенням ст. 21 Земельного кодексу України, а також вказано на необхідність сплати сільськогосподарських втрат відповідно до "Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб" затвердженого постановою КМУ від 11.04.2002 р. № 502.
Відповідно до частин 2,3 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 11.04.2002 р. № 502 затверджено "Порядок зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб", відповідно до п.п. 2-7 якого, зміна цільового призначення земель здійснюється за поданням заяви її власника до сільської, селищної або міської ради; наданням дозволу відповідною радою на підготовку проекту її відведення; підготовкою проекту землевпорядною організацією; погодженням проекту відведення з відповідними органами та за результатами розгляду проектних матеріалів прийняття відповідною радою рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки.
Пунктом 12 вищевказаного Порядку встановлено, що рішення сільської, селищної, міської ради або відповідного органу виконавчої влади про зміну цільового призначення земельної ділянки є підставою для оформлення громадянину або юридичній особі державного акта на право власності на земельну ділянку із зміненим цільовим призначенням.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема оглянутою в судовому засіданні технічною документацією по зміні цільового призначення земельної ділянки, яка належить гр. ОСОБА_1, виготовленою ТзОВ проектно-виробничим підприємством "Меридіан", даний проект відведення земельної ділянки складено відповідно до норм постанови КМУ від 11.04.2002 р. № 502 "Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб" і затверджено рішенням Великоомелянської сільської ради НОМЕР_1, що є підставою для оформлення державного акта на право власності на земельну ділянку із зміненим цільовим призначенням.
Рішення Великоомелянської сільської ради НОМЕР_1 "Про зміну цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1" в судовому порядку недійсним не визнано, сільською радою не відмінено, а відтак є чинним на день розгляду справи.
За таких обставин, невиконання відповідачем прийнятого рішення призводить до порушення принципів земельного законодавства про обов'язковість використання земель за цільовим призначенням, а також права власності позивача на земельну ділянку щодо використання її у цілях, не заборонених чинним законодавством.
Посилання відповідача на ту обставину, що вищевказане рішення прийнято передчасно, без сплати сільськогосподарських втрат, судом до уваги не приймається, оскільки питання щодо відшкодування втрат при зміні цільового призначення земельної ділянки не являється предметом позову у даній справі.
Окрім того слід зазначити що, зміна цільового призначення вищевказаної земельної ділянки здійснювалась для розміщення на ній комплексу по фізичній культурі і спорту з використанням в комерційних цілях. Статтею 208 Земельного кодексу України передбачено звільнення громадян та юридичних осіб від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва у разі використання земельних ділянок, зокрема, для будівництва об'єктів фізкультури та спорту. При цьому законодавець не ставить положення вказаної норми закону в залежність від використання будівництва в комерційних або будь-яких інших цілях.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги обгрунтовані, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню відповідно до ст.ст. 20, 125, 126 Земельного кодексу України.
Керуючись ст. 94, ч.1 ст.158, ст.ст. 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
1. Позов задоволити .
Зобов'язати Великоомелянську сільську раду видати підприємцю ОСОБА_1 державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 1,138 га, розташовану в с. В.Омеляна Рівненського району зі зміненим цільовим призначенням, у відповідності до затвердженої документації.
2. Присудити з Державного бюджету України на користь підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_5) - 3 грн. 40 коп. понесених судових витрат.
Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили.
3. Сторона, яка не погоджується з постановою має право на апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу -згідно складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тимошенко О.М.
Постанова підписана "25" жовтня 2006 р.