Судове рішення #20883991

УКРАЇНА

ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

04212, м. Київ, вул. М. Тимошенка, 2є

_____________________________________________________________________________

Справа №  2-а-6457/11року

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М              У К Р А Ї Н И

26 грудня 2011 року суддя Оболонського районного суду м. Києва  О.В. Диба, розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва перерахунок додаткової пенсії особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС –

ВСТАНОВИВ:

 Позивач звернувся до суду з позовом Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Оболонському районі м. Києва та є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Має право на отримання додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Їй нараховується та виплачується пенсія в набагато меншому розмірі, а тому просить суд зобов’язати відповідача провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю особам віднесеним до 2 категорії починаючи з 18.05.11 виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі –Закон)  та стягнути недоотримані суми, зобов’язати у подальшому проводити виплату додаткової пенсії згідно ст. 49, 51 Закону, ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

28.11.2011 р. судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі.

Заперечення від відповідача до суду не надійшли, хоча копію ухвали суду та позовних матеріалів представник відповідача отримав.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню  виходячи з наступних підстав.

Позивач є постраждалою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Оболонському районі м. Києва.

Відповідно до ст. 49 Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 - встановлюються у вигляді зокрема додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Згідно вимог ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

 Згідно частини 3 статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії, є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону від 09.07.2003 року „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позивачу призначена та виплачується додаткова пенсія у меншому розмірі ніж це передбачено вищевказаними нормами Закону, а саме в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 Закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений нормами чинного законодавства, виходячи з якого визначаться мінімальний розмір пенсії за віком. Положення ч. 3 ст. 28 Закону „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов`язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсій за віком, крім передбачених ч. 1 цієї статті.

14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, який набрав чинності 19.06.2011 року.

 П.7 ч.1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” доповнено п.4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

 Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

 На виконання п.7 ч.1 зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745, якою установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виплачується у розмірі до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, зокрема тим, що належать за категорії ІІ групи у розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Ця постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 23.07.2011 року.

 Отже на спірні відносини одночасно поширюється дія ст.51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно якої особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та норма п.7 ч.1 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, якою передбачено, що у 2011 році норми і положення ст.51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

 Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню до спірних правовідносин, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14.06.2011 року “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI .

Таким чином, починаючи з 23.07.2011 року визначення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється з урахуванням положень Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI та постанови Кабінету Міністрів України 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745.

Тому вимоги позивача щодо  зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва нарахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 18.05.2011 року по 22.07.2011 року включно, є обґрунтованими та, відповідно, такими, що підлягають задоволенню. Правових підстав для перерахунку та виплатити вказаних пенсій після 22.07.2011 року, суд не вбачає з урахуванням вимог Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI та постанови Кабінету Міністрів України 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745.


З викладеного, керуючись ст..ст. 49, 50, 51, 54, 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, норма п.7 ч.1 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, ст. 28 Закону „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” , ст.ст. 1, 2, 4 - 12, 86, 158 - 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва  щодо проведення  ОСОБА_1 перерахунку додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в  Оболонському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 18.05.11 по 22.07.11 включно.

У задоволенні іншої частини позовних вимог –відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова підлягає негайоному виконанню в частині стягнення платежів за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя:                                                                                                                                      О.В. Диба

 09.02.2012 Справа № 2-а-6457/11


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація