Справа № 420/144/12
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
30 січня 2012 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Сиротенко Г. Г
при секретарі Лютій О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеною позовною заявою до Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якій зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати – ОСОБА_3, після смерті якої відкрилася спадщина на належну їй земельну ділянку площею 5,215 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області. Мати по день смерті проживала на території Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, за життя вона здійснила розпорядження своїм майном, склавши 18.01.2006 року заповіт, згідно якого заповіла належну їй земельну ділянку позивачу. При зверненні до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті метрі, йому було відмовлено у зв’язку з пропущенням шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Дійсно пропустив строк, встановлений для подання заяви про прийняття спадщини, так як вважав, що вже прийняв все майно, що залишилося після смерті матері, адже зберігає всі документи на належне їй за час життя майно, користується земельною ділянкою, не був обізнаний про той факт, що законом встановлений певний обмежений у часі строк для прийняття спадщини.
Тому просив визначити йому додатковий строк в два місяці після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори зави про прийняття спадщин в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач правом на участь в судовому засіданні не скористався, від нього надійшла заява, в якій він просив справу розглянути за його відсутності, наполягав на задоволені позовних вимог (а.с. 14).
Представники відповідача – Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області в судове засідання не з’явилися, були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, на адресу суду від відповідача надійшло клопотання за вих.. № 9/2.16-51 від 27.01.2012 року про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги визнали (а.с. 15).
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, відповідно до положень ч. 2 ст. 197 ЦПК України, в зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі.
Суд, дослідивши докази, викладені в письмових матеріалах справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає повному задоволенню за наступних законних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-КИ №НОМЕР_1 (а.с. 7).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площе 5,215 га, розташованої на території Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала їй на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-ДП № 127144, виданого 14.03.2001 року на підставі рішення Радушненської селищної ради №12-23/74 від 12 грудня 2000 року (а.с.10).
Відповідно ч.1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
ОСОБА_3 до дня своє смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, що вбачається з довідки №1312 від 05.12.2011 року виконкому Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області (а.с. 11).
Відповідно до ч.1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За життя ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений секретарем Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області 18.01.2006 року та зареєстрований за № 10, згідно якого заповіла зазначену вище земельну частку (пай) ОСОБА_2, що підтверджується копією заповіту (а.с. 9).
Відповідно до вимог ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Частиною 1 ст. 1235 ЦК України передбачено, що заповідач може призначити своїм спадкоємцем одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Позивач звернувся до нотаріуса з питанням щодо оформлення права на спадщину за заповітом після смерті матері, однак постановою державного нотаріуса Криворізької районної держаної нотаріальної контори №2594/02-31 від 02.12.2011 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину як за законом, так і за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв’язку з тим, що заявник пропустив 6-місячнй строк подачі заяви про прийняття спадщини. (а.с. 8).
Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом 6-ти місячного строку з дня відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що її не прийняв.
Згідно положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як на поважність причини пропуску зазначеного строку позивач посилався на те, що вважав, що вже прийняв все майно, що залишилося після смерті матері, адже він зберігає всі документи на належне їй за час життя майно, користується земельною ділянкою, про той факт, що законом встановлений певний, обмежений у часі строк для прийняття спадщини він не знав, оскільки вважав, що користуючись майном матері, а також у зв?язку з тим, що остання склала заповіт на його ім?я, він може у будь-який час звернутися до нотаріальної контори для прийняття спадщини. Ці доводи нічим не спростовані, тому суд приймає їх до уваги.
Названі позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини, суд розцінює як поважні і на підставі ч.3 ст.1272 ЦК України вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк тривалістю в 2 місяці, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 1217, ч.1 ст. 1221, ч.1 ст. 1235, 1258, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк - тривалістю 2 (два) місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці рахувати з дня набрання даним рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь в справі, однак не були присутні при оголошенні рішення, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя:Г. Г. Сиротенко
- Номер: 2/420/147/12
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 420/144/12
- Суд: Криворізький районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Сиротенко Г.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.01.2012
- Дата етапу: 20.06.2012