Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2093115816

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області


                                                               Справа № 279/2482/25

Провадження № 2/279/1267/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року


      Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді ІвашкевичО.Г., з секретарем судового засідання Маковською Д.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу №279/2482/25 за позовною заявою Коростенського комунального підприємства "Водоканал" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за самовільне приєднання до мереж централізованого водопостачання,

ВСТАНОВИВ:

22.04.2025 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської областізвернулося Коростенське комунальне підприємство "Водоканал" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за самовільне приєднання до мереж централізованого водопостачання.

В обґрунтування позову зазначає, що Коростенським комунальним підприємством «Водоканал», з метою стабілізації надійного водопостачання населенню міста, проводяться рейдові перевірки з метою виявлення фактів самовільного приєднання до мереж централізованого водопостачання, безоблікового споживання води жителями м. Коростеня з комунальної водопровідної мережі.

28.09.2024 року контролерами відділу обліку, розподілу та реалізації ККП «Водоканал» у присутності та з дозволу ОСОБА_1 , в її помешканні за адресою: АДРЕСА_1 складено акт про те, що при обстеженні житла було виявлено самовільне приєднання до мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, наявність обладнаного санвузла, душової кабінки, пральної машини, водонагрівача, прилад обліку води відсутній. Акт зі сторони відповідачки був підписаний без зауважень.

Відповідно до п.1 Розділу IV Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року (далі - Наказ № 190) не допускається будь-яке самовільне приєднання об`єктів водоспоживання до діючих систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньо будинкових мереж або до мереж споживачів).

Згідно п.2 Розділу IV Наказу № 190 самовільним приєднанням до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення вважається:

приєднання до водорозбірної колонки за відсутності технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене за відсутності технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене із порушенням наданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, виконане без участі представників виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення або із порушенням вимог розділу ІІІ цих Правил;

користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення без укладання із виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення договору про надання таких послуг;

самостійне приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення;

відсутність або невідповідність нормам розміщення споживачем засобів комерційного обліку води;

зафіксовані виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення факти пошкодження пломб, індикаторів впливу магнітного поля, втручання у роботу та виведення з ладу вузлів комерційного обліку води;

використання води для господарських потреб з самостійних протипожежних систем, що живляться від спільних мереж;

недопущення чи перешкоджання виконавцю послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення у встановленні чи опломбуванні вузла комерційного обліку чи його елементів, проведенні обстеження мереж водопостачання та водовідведення споживача та їх обладнання, знятті показників засобу обліку.

Споживачі, у яких виявлено порушення, відповідно до цього пункту підлягають відключенню від системи централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення, а витрати на від`єднання/приєднання оплачуються цими споживачами.

Відповідно п. 4 Розділу IV Наказу №190 факт самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення згідно з пунктами 1, 2 цього розділу фіксується представником виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення за участю споживача, який самовільно приєднався до цих систем, про що складається акт про виявлення самовільного приєднання та/або самовільного користування.

У відповідності до п. 6 Розділу IV Наказу №190, у разі самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення проводить розрахунок витрат води за пропускною спроможністю водопровідного вводу при швидкості руху води в ній 0,7 м/с та дією її повним перерізом цілодобово або з урахуванням графіка подачі води.

Розрахунковий період при самовільному приєднанні встановлюється з дня початку такого приєднання. Якщо дату початку самовільного приєднання виявити неможливо, то період самовільного користування становить тридцять діб.

Положеннями ч.1 ст.47 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» визначено, що підприємствам питного водопостачання та централізованого водовідведення, яким заподіяно шкоду юридичними чи фізичними особами внаслідок порушення ними правил користування системами питного водопостачання та централізованого водовідведення, пошкодження цих систем, а також внаслідок створення перешкод у проведенні аварійновідновлювальних робіт, у забезпеченні нормальної експлуатації систем питного водопостачання та централізованого водовідведення або шляхом забруднення, засмічення чи виснаження джерел питного водопостачання, збитки відшкодовуються відповідно до закону.

На підставі Акту про виявлення самовільного приєднання до мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення проведено розрахунок відповідно до п. 6 Розділу IV Наказу № 190 та на адресу ОСОБА_1 направлено рахунок №672 від 02.10.2024 року розрахунку витрат води за самовільне приєднання до системи централізованого водопостачання на суму 15776,50 грн.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 615 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.

Оскільки відповідачка не розраховується за витрати води при самовільному приєднанні до мереж централізованого водопостачання станом на 01.04.2025 року, за нею рахується борг в сумі 15776,50 грн. (Акт звірки додається), який завдає шкоди інтересам підприємства в сфері своєчасного надходження коштів, які мають спрямовуватись на відшкодування витрат, тому Коростенське комунальне підприємство «Водоканал» змушене звернутись до суду в захист своїх інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно розрахунку заборгованості, доданому до заяви, заборгованість виникла з жовтня 2024 року. Тобто з моменту виникнення права вимоги не пройшов строк, який перевищує позовну давність, встановлену законом для такої вимоги.

12.12.2024 року за вих. №1108 на ім`я відповідачки направлено Попередження про заборгованість та запропоновано урегулювати питання заборгованості мирним шляхом.

За таких обставин просить суд ухвалити рішення, яким стягнути на користь позивача в особі ККП «Водоканал» з відповідачки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 борг за розрахунок витрат води при самовільному приєднанні до мереж централізованого водопостачання в сумі 15776,50 грн. Одночасно просить суд стягнути понесені судові витрати. Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження у відсутність позивача.

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28.04.2025 року відкрито провадження у цивільній справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

Відповідач належним чином повідомлялася про судовий розгляд справи, шляхом направлення копії ухвали про відкриття провадження у справі за місцем реєстрації рекомендованим листом, який вручено адресату 06.05.2025 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення рекомендованого листа. Відзив на позов та будь-яких інших заяв чи клопотань до суду не подала.

Заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та будь-які клопотання, пов`язані з розглядом справи, до суду не надходили.

Відповідно до ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. У порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (ч.5, 8 ст.279 ЦПК України).

Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані з користуванням системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які регулюються Законом України «Про питну воду та питне водопостачання», ст.526 ЦК України, а також нормативно - правовими актами в сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

ВІдповідно до п.1,2 Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27 червня 2008 року № 190 (далі-Правила) ці Правила визначають порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов`язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з п.15 Розділу ІІІ Правил , підключення нових вводів до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, не обладнаних комерційними приладами обліку води, не допускається.

Відповідно до п.1 Розділу ІV не допускається будь-яке самовільне приєднання об`єктів водоспоживання до діючих систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньо будинкових мереж або до мереж споживачів).

Самовільним приєднанням до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення вважається:

приєднання до водорозбірної колонки за відсутності технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене за відсутності технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене із порушенням наданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, виконане без участі представників виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення або із порушенням вимог розділу III цих Правил;

користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення без укладання із виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення договору про надання таких послуг;

самостійне приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення;

відсутність або невідповідність нормам розміщення споживачем засобів комерційного обліку води;

зафіксовані виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення факти пошкодження пломб, індикаторів впливу магнітного поля, втручання у роботу та виведення з ладу вузлів комерційного обліку води;

використання води для господарських потреб з самостійних протипожежних систем, що живляться від спільних мереж;

недопущення чи перешкоджання виконавцю послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення у встановленні чи опломбуванні вузла комерційного обліку чи його елементів, проведенні обстеження мереж водопостачання та водовідведення споживача та їх обладнання, знятті показників засобу обліку.

Споживачі, у яких виявлено порушення, відповідно до цього пункту підлягають відключенню від системи централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення, а витрати на від`єднання/приєднання оплачуються цими споживачами.

Використання питної води для поливу дворових і прибудинкових територій та зелених насаджень, а також інших витрат води для утримання будинків, зокрема прибирання місць загального користування, без засобів обліку не допускається.

Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються на рівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачка ОСОБА_1 є власником помешкання за адресою: АДРЕСА_1 .

28.09.2024 року контролерами відділу обліку, розподілу та реалізації ККП «Водоканал» у присутності та з дозволу ОСОБА_1 , в її помешканні за адресою: АДРЕСА_1 складено акт про те, що при обстеженні житла було виявлено самовільне приєднання до мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, наявність обладнаного санвузла, душової кабінки, пральної машини, водонагрівача, прилад обліку води відсутній. Акт зі сторони відповідачки був підписаний без зауважень.

На підставі Акту про виявлення самовільного приєднання до мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення проведено розрахунок відповідно до п. 6 Розділу IV Наказу № 190 та на адресу ОСОБА_1 направлено рахунок №672 від 02.10.2024 року розрахунку витрат води за самовільне приєднання до системи централізованого водопостачання на суму 15776,50 грн.

Згідно п.п.32, 33 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690, вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Плата за послуги розраховується виходячи з розмірів затверджених тарифів та обсягу спожитих послуг, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства.

Згідно з ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

На підставі ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ч.1, 2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до положень ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння заміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст.11 ЦК Украни цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є інші юридичні факти.

Частинами 4-6 Розділу ІV Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України визначено, що факт самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення згідно з пунктами 1, 2 цього розділу фіксується представником виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення за участю споживача, який самовільно приєднався до цих систем, про що складається акт про виявлення самовільного приєднання та/або самовільного користування.

Якщо споживач відмовляється підписати акт, він підписується представником виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та не менше ніж двома свідками з обов`язковим зазначенням їх персональних даних; при цьому в акті робиться відповідний запис про таку відмову.

У разі незгоди споживача з діями виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення споживач може оскаржити їх в установленому законом порядку.

У разі самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення проводить розрахунок витрат води за пропускною спроможністю водопровідного вводу при швидкості руху води в ній 0,7 м/с та дією її повним перерізом цілодобово або з урахуванням графіка подачі води.

Розрахунковий період при самовільному приєднанні встановлюється з дня початку такого приєднання. Якщо дату початку самовільного приєднання виявити неможливо, то період самовільного користування становить тридцять діб.

За змістом долученого до позову акту від 28.09.202 року планового обстеження водопровідних та каналізаційних систем, за адресою: АДРЕСА_1 слідує, що представниками Коростенського комунального підприємства «Водоканал» було виявлено самовільне користування централізованим водопостачанням, а саме: наявність обладнаного санвузла, душової кабінки, пральної машини, електронагрівача, прилад обліку води відсутній. Даний акт містить підпис відповідачки ОСОБА_1 .

У матеріалах справи міститься розрахунок заборгованості за користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення та заборгованість за безоблікове водокористування в сумі 15776,50 гривень.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що суду надано достатньо доказів того, що відповідач ОСОБА_1 у своєму помешканні за адресою: АДРЕСА_1 , порушила Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України №190 від 27.06.2008 року, допустила самовільне підключення та користування водопостачанням та водовідведенням, що є підставою для розрахунку витрат води згідно з п.6 р.4 Правил на загальну суму 15776,50 гривень, які у добровільному порядку не відшкодовані, а отже вони підлягають стягненню у судовому порядку, тож суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. 7-13, 81, 141, 263, 265, 273, 280 ЦПК України,


У Х В А Л И В :


Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Коростенського комунального підприємства «Водоканал» борг за розрахунок витрат води при самовільному приєднанні до мереж централізованого водопостачання в сумі 15776,50 гривень, судовий збір в розмірі 3028,00 гривень, а всього: 18804 (вісімнадцять тисяч вісімсот чотири) гривні 50 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його винесення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Сторони та учасники:

Позивач: Коростенське комунальне підприємство "Водоканал", місце знаходження: 11501, м. Коростень, вул. Грушевського, 67, Житомирська обл., код ЄДРПОУ 03343947.


Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Суддя:                                                                                    Оксана ІВАШКЕВИЧ      


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація