Судове рішення #209561
Справа № 22-8644/2006 р

Справа № 22-8644/2006 р.                                      Головуючий в 1 інстанції - Дмитрієв П.О.

Категорія 21                                                                Доповідач Могутова Н.Г.

 

РІШЕННЯ Іменем України

14 вересня 2006 року                              Апеляційний суд Донецької області

в складі:

головуючого   Мол чанова СІ.

суддів              Прокопчук Л.М.

Могутової Н.Г.

при секретарі   Лозняковій Т.В.

за участю: позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області на рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2006 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 про стягнення моральної шкоди до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області,-

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області звернулось до апеляційного суду із апеляційною скаргою на рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2006 року, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області, про стягнення моральної шкоди були задоволені частково у розмірі 19000 грн.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області просить скасувати рішення суду, ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права.

В судовому засіданні позивач просив відхилити апеляційну скаргу і залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача в судовому засіданні не приймав участі, про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином.

Судом першої інстанції при розгляді цієї справи встановлено, що позивач тривалий час перебував у трудових відносинах з підприємствами вугільної промисловості, отримав професійні захворювання: вібраційна хвороба 2 ступеню, хронічний бронхіт. Висновком МСЕК від 20.11.2002року йому вперше встановлена безстроково втрата працездатності 30 %в зв"язку з професійними захворюваннями і третя група інвалідності. Позивачу у зв"язку з отриманим професійним захворюванням завдано моральної шкоди.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені у скарзі доводи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

 

За змістом ст.ст.1, 21, 28, 34 Закону України „Про загальнообов"язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України покладено обов"язок відшкодовувати застрахованим особам моральну шкоду у зв"язку з ушкодженням здоров"я, заподіяну умовами виробництва, при цьому сума страхової виплати не може перевищувати двохсот розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати.

Як вбачається із матеріалів справи, захворювання ОСОБА_1 є професійними: вібраційна хвороба 2 ступеню, хронічний бронхіт. Висновком МСЕК від 20.11.2002року йому вперше встановлена безстроково втрата працездатності ЗО %в зв"язку з професійними захворюваннями і третя група інвалідності.

За таких обставин суд дійшов правильного висновку про наявність у позивача права вимагати відшкодування шкоди, заподіяної здоров"ю, за нормами Закону України „Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Визнаючи розмір суми, що підлягає стягненню на відшкодування моральної шкоди, суд урахував конкретні обставини справи, характер та ступінь моральдих страждань, вельможного перебування останнього на лікуванні у зв"язку із захворюванням, порушення нормального укладу життя.

Проте визначена судом сума на відшкодування моральної шкоди в розмірі 19000 грн. на думку апеляційного суду, є надмірною, оскільки вказана моральна шкода частково компенсована чітким виконанням державою своїх обов"язків щодо сплати тих виплат, які передбачені ст. 34 Закону України „Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Характер професійного захворювання позивача, а також його наслідки, ступінь порушення його життєвих стосунків, потреба позивача у додаткових зусиллях для організації життя дають підстави апеляційному суду для зменшення суми на відшкодування моральної шкоди.

Виходячи із принципу справедливості, як того вимагає ст. 41 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, апеляційний суд вважає, що на користь позивача підлягає стягненню сума на відшкодування моральної шкоди в розмірі 10000 гривень.

Доводи апеляційної скарги про те, що суд повинен був призначити медико-соціальну експертизу для визначення наявності моральної шкоди, не ґрунтується на Законі.

Згідно ст. 309 ч. 1 п. З ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни є невідповідність висновків суду обставинам справи.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд вважає, що рішення суду першої інстанції необхідно змінити і зменшити суму відшкодування моральної шкоди.

Керуючись ст. ст. 307, 309, 313, 314, 315 ЦПК України апеляційний суд,-

ВИРІШИВ:

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області задовольнити частково.

Рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2006 року змінити.

Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 10000 (десять тисяч гривень).

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація