Ухвала
іменем україни
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Єлфімова О.В.,
суддів: Сахна Р.І., Шибко Л.В.,
за участю прокурора Саленка І.В.,
скаржника ОСОБА_1,
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 17 січня 2012 року матеріали справи за касаційною скаргою прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16 березня 2011 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 27 квітня 2011 року,
в с т а н о в и л а:
постановою прокурора м. Калуша від 25 лютого 2011 року порушено кримінальну справу щодо керівника ЗАТ «Калуський машинобудівний завод» ОСОБА_1 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 382 КК України.
Як вбачається з даної постанови, приводом до порушення кримінальної справи послугувало безпосереднє виявлення в ході перевірки в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів в діях керівника ЗАТ «Калуський машинобудівний завод» ознак злочину, передбаченого
ч. 2 ст. 382 КК України, а підставами — достатні дані, які містяться в матеріалах перевірки та вказували на те, що керівник ЗАТ «Калуський машинобудівний завод» ОСОБА_1 умисно шляхом бездіяльності, що полягала у незастосуванні передбачених законом вичерпних необхідних дій, маючи реальну можливість, не виконував рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду та Львівського апеляційного адміністративного суду, у зв’язку із чим до Державного бюджету України не надійшли кошти у сумі 773 713, 24 грн.
Зазначену постанову ОСОБА_1 оскаржив до суду.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16 березня 2011 року скаргу керівника ЗАТ «Калуський машинобудівний завод» ОСОБА_1 задоволено, постанову прокурора від
25 лютого 2011 року про порушення кримінальної справи відносно
ОСОБА_1 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 382 КПК України, скасовано, у порушенні кримінальної справи по даному факту відмовлено.
Ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 27 квітня 2011 року постанову місцевого суду змінено — виключено з мотивувальної та резолютивної частини постанови суду посилання про відмову в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_1 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 382 КК України.
У касаційній скарзі прокурор порушує питання про скасування судових рішень, винесених за скаргою ОСОБА_1, і просить справу направити на новий судовий розгляд у зв’язку з істотним порушенням вимог кримінально-процесуального закону посилаючись на те, що місцевий суд під час розгляду скарги ОСОБА_1 розглядав питання, які вирішуються під час розгляду справи по суті, чим порушив вимоги ст. 236-8 КПК України. На думку касатора, кримінальна справа щодо ОСОБА_1 порушена законно та обґрунтовано, оскільки матеріали перевірки містять достатні данні, які вказують на ознаки злочину.
У запереченнях на касаційну скаргу прокурора Стус Я.М., посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів, просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без — зміни.
Заслухавши доповідача, пояснення прокурора, який підтримав касаційну скаргу, скаржника ОСОБА_1, який вважав судові рішення по справі законними та обґрунтованими і просив скаргу прокурора залишити без задоволення, перевіривши наявні матеріали справи за скаргою ОСОБА_1 на постанову про порушення кримінальної справи щодо нього та матеріали, на підставі яких було порушено кримінальну справу, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що скарга не підлягає задоволенню на таких підставах.
Доводи прокурора про незаконність скасування постанови про порушення кримінальної справи порушеної за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 382 КК України колегія суддів вважає безпідставними.
За змістом ч. 15 ст. 236-8 КПК України, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суд повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи.
Виконуючи вказані вимоги закону, суд установив відсутність на момент прийняття прокурором постанови даних, які б свідчили про те, що керівник ЗАТ «Калуський машинобудівний завод» ОСОБА_1 умисно не виконував судові рішення про стягнення заборгованості на користь Калуської ОДПІ, тому правомірно скасував постанову про порушення кримінальної справи як незаконну та винесену передчасно, без достатніх на те підстав.
Суд першої інстанції вірно дійшов висновку, з яким погоджується і колегія суддів, про те, що на час порушення кримінальної справи підстав для прийняття такого рішення у прокурора м. Калуша не було, який, приймаючи постанову про порушення кримінальної справи, не врахував наявність помилки у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду та виконавчому листі щодо назви та адреси боржника, як причин, за яких ОСОБА_1 був позбавлений можливості своєчасного виконання судових рішень.
За таких обставин висновок суду про невідповідність вимогам закону постанови прокурора м. Калуша від 25 лютого 2011 року про порушення кримінальної справи відносно керівника ЗАТ «Калуський машинобудівний завод» ОСОБА_1, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 382 КК України, є правильним й обґрунтованим.
При розгляді скарги ОСОБА_1 на постанову про порушення кримінальної справи, суд першої інстанції відповідно до вимог ст. 2368 КПК України, не розглядаючи ті питання, які вирішуються судом при розгляді кримінальної справи по суті, не даючи оцінки доказам, перевірив наявність приводів й підстав для винесення постанови про порушення кримінальної справи, дійшов до правильного висновку про їх відсутність та обґрунтовано відмовив у порушенні кримінальної справи.
Апеляційний розгляд справи проведений з дотриманням вимог кримінально-процесуального закону. Усі наведені прокурором в апеляції доводи, які за своїм змістом аналогічні доводам касаційної скарги, належним чином перевірено й спростовано.
Порушень кримінально-процесуального закону, які би могли бути підставою для скасування судових рішень не встановлено.
Керуючись статтями 394–396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16 березня 2011 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 27 квітня 2011 року постановлені у справі за скаргою ОСОБА_1 на постанову про порушення кримінальної справи щодо нього залишити без зміни, а касаційну скаргу прокурора — без задоволення.
Судді:
О.В. Єлфімов Р.І. Сахно Л.В. Шибко