- яка притягається до адмін. відповідальності: Дев'яткіна Тамара Василівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 141/420/25
Провадження № 3/141/256/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2025 року с-ще Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Слісарчук Олександр Миколайович, розглянувши матеріали, що надійшли з СПД № 1 відділення поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, пенсіонерка, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом календарного року не притягувалась,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,
У С Т А Н О В И В:
13.05.2025 приблизно о 12 год 15 хв в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 здійснила продаж сигарет марки «Прима» без марок акцизного збору за ціною 45,00 грн (сорок п`ять гривень 00 копійок) за одну пачку, чим порушила Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Дозвіл на проведення огляду з метою виявлення інших безакцизних товарів ОСОБА_1 не надала.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП- роздрібна торгівля тютюновими виробами без марок акцизного податку.
В судове засідання 03.06.2025 ОСОБА_1 не з`явилась, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи, натомість, 28.05.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи без її участі, вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, не визнає, оскільки продаж не здійснювала, при визначенні міри покарання покладається на розсуд суду.
Суд, розглянувши матеріали справи № 141/420/25, доходить наступних висновків.
Частиною 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання громадського харчування.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об`єктивних і суб`єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об`єкту, об`єктивної сторони, суб`єкту, суб`єктивної сторони.
Об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері торгівлі пивом, алкогольними та слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а також суспільні відносини у сфері захисту прав споживачів та охорони здоров`я населення, які регулюються нормами Господарського кодексу України, Законами України "Про захист прав споживачів", "Про державне, регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення" та іншими.
Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП виражається в таких формах:
1) роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору);
2) порушення правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар);
3) торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук.
Суб`єкт адміністративного правопорушення – працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності в цих галузях; будь-яка фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.
Суб`єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
Суд зазначає, що стаття 156 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, в даному випадку до Закону України«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Натомість, будь-яких інших норм і правил, які порушила особа, що притягається до адміністративної відповідальності, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено.
Окрім того, в порушення вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 668366 від 13.05.2025 не зазначено жодних свідків події адміністративного правопорушення.
У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд зазначає, що на долучених до матеріалів справи відеозаписах працівниками поліції не зафіксовано факту торгівлі ОСОБА_1 13.05.2025 тютюновими виробами без марок акцизного податку що, відповідно, не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Таким чином суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності переконливих доказів вини ОСОБА_1 , суд доходить висновку, що при розгляді справи не доведено наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, а тому провадження в справі № 141/420/25 відносно ОСОБА_1 слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об`єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені орден, медаль, нагрудний знак до почесного звання СРСР, почесного звання Української РСР, Почесної Грамоти і Грамоти Президії Верховної Ради Української РСР, почесного звання України, відзнаки Президента України, нагородна зброя, після розгляду справи підлягають поверненню їх законному володільцеві, а якщо він невідомий, надсилаються відповідно до Адміністрації Президента України. Вилучені самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення, апарати для їх вироблення після розгляду справи підлягають знищенню поліцейськими.
Враховуючи той факт, що вилучені у ОСОБА_1 тютюнові вироби (2 пачки цигарок «Прима») не місять марок акцизного податку, тому зазначені тютюнові вироби підлягають конфіскації в дохід держави, оскільки перебування їх в обігу суперечить положенням Закону України«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Керуючись ст.ст. 247, 251, 252, 265, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі № 141/420/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тютюнові вироби – 2 пачки цигарок «Прима», конфіскувати в дохід держави.
Копію постанови направити ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 285 КУпАП.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3 (трьох) місяців з дня її винесення.
Копію постанови після набрання законної сили направити до СПД №1 ВП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області для виконання.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.М. Слісарчук
- Номер: 3/141/256/25
- Опис: Порушення правил торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 141/420/25
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Слісарчук О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 19.05.2025
- Номер: 3/141/256/25
- Опис: Порушення правил торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 141/420/25
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Слісарчук О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 19.05.2025
- Номер: 3/141/256/25
- Опис: Порушення правил торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 141/420/25
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Слісарчук О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 20.05.2025
- Номер: 3/141/256/25
- Опис: Порушення правил торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 141/420/25
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Слісарчук О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 03.06.2025
- Номер: 3/141/256/25
- Опис: Порушення правил торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 141/420/25
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Слісарчук О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2025
- Дата етапу: 03.06.2025