Судове рішення #210375
УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Справа №22-3951/2006р.                                            Головуючий у 1  інстанції:   Горбань Ю.О.

Категорія -25                                                                                               Доповідач:  Парапан В.Ф.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ                          УКРАЇНИ

21 вересня 200броку Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Одеської області у складі:

Головуючого:,.Парапана В.Ф.

Суддів: Панасенкова В.0.,  Громіка Р.Д.

При секретарі: Яні Н.П.

Та адвоката: .ОСОБА_1

 

розглянула у відкритому Чудовому засіданні з м.Одесі цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Тарутинського районного суду Одеської області від 21 квітня 2006р. у справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_6 до ОСОБА_2 про захист честі і гідності та стягнення матеріальної і моральної шкоди,-

ВСТАНОВИЛА:

2о.10.2005р. позивачі пред'явили позов до ОСОБА_2 про захист  честі   і   гідності  та  стягнення матеріальної   і  моральної шкоди.

Вони вказували, що 26.09.2005р. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2., де вони також працювали механіками по випуску транспортних засобів, у своєму робочому кабінеті звинуватив їх з підміні акумулятора на автомобілі ЛУАЗ. При цьому він висловлювався на їх адресу нецензурною лайкою, погрожував їм звільненням з роботи, якщо вони не куплять новий акумулятор.

Побоючись звільнення з роботи, вони за 190 грн. купили новий акумулятор і при установленні його на автомобіль дізналися, що заміни акумулятора   не  було.

ОСОБА_3. окрім того, вказував, що 15.10.2005р. ОСОБА_2    на        території        підприємства        в        присутності        працівників висловлювався      на      його      адресу     нецензурною     лайкою      і      погрожував звільненням.

 

Вказаними діями відповідач принизив їх честь та гідність і завдав   їм  матеріальну  та   моральну  шкоду.

Тому позивачі просили зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2. публічно на загальних зборах підприємства спростувати свідчення про заміну акумуляторної батареї на автомобілі ЛУАЗ, який знаходився на території підприємства в період з 17.09.2005р. по 24.09.2005р., які не відповідають дійсності та порочать їх честь і гідність, стягнути з відповідача на користь ОСОБА_4, ОСОБА_5. і ОСОБА_6. по 55 грн. матеріальної шкоди і по 1000 грн. моральної шкоди, а на користь ОСОБА_3. - 55 грн. матеріальної і 3000 грн. моральної   шкоди.

Відповідач позов не визнав, вказуючи на те, що він не розповсюджував  щодо   позивачів   недостовірної   інформації.

Рішенням суду від 21.04.2006р. позов задоволено частково. Суд зобов'язав ОСОБА_2 вибачитись перед ОСОБА_4, ОСОБА_5., ОСОБА_3. та ОСОБА_6 за спричинення образи нецензурними словами і в обмові в заміні акумуляторної батареї. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 по 55 грн. матеріальної шкоди, по 200 грн.   моральної  шкоди  і   68   грн.   судові  витрати  -  кожному.

У  апеляційних  скаргах:

ОСОБА_2     просить    скасувати    рішення    та    ухвалити    нове    про відмову   у   позові,    вказуючи- +щ   незаконність   та   необґрунтованість рішення,   ухваленого  га  непбвнб'>з' ясованих  судом  обставинах;

ОСОБА_3   просить   рішеннялсуду  скасувати   та  ухвалити   нове рішення   про  задоволення  його   вимог  у  повному  обсязі,   посилаючись на  порушення  судом норм  матеріального  та  процесуального  права; В  запереченнях  на  апеляційну  єкарру  представник  позивачів  просить апеляційну  скаргу  відповідача,   відхшизти.

Заслухавши доповідь., судді-доповідача, пояснення осіб, що з'явилися, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних :'скарг і надані заперечення, колегія суддів вважає, .що апеляції   підлягають   частковому  задоволенню  з  таких  підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_4, ОСОБА_5., ОСОБА_3. та ОСОБА_6., районний суд виходив з того, що відповідач звинуватив позивачів в підміні акумуляторної батареї на автомобілі, висловлювався на їх адресу нецензурною лайкою, що стало відомо на підприємстві, внаслідок чого завдав їм матеріальну та  моральну  шкоду.

Однак,  погодилися    з   таким    висновком    районного   суду    не можна, оскільки   висновки  суду    не     відповідають     обставинам     справи,      суд-г, неправильно  застосував  норми  матеріального  закону.

Колегія суддів вважає, що вказані порушення призвели до неправильного вирішення справи, тому: суд апеляційної інстанції, .на. підставі п.п.3,4 ст.309. ЦПК- України рішення суду першої інстанції, скасовує,   ухвалює  нове  рішення  з  наступних  підстав.

З матеріалів справи убачається і це визнав районний суд встановленим, що 26.09.2005р. директор комунального підприємства "Тарутино-Автосервіс" ОСОБА_2. запросив до свого робочого кабінету механіків цього ж підприємства ОСОБА_4, ОСОБА_5., ОСОБА_3. та ОСОБА_6., де за відсутності інших осіб звинуватив їх в підміні акумулятора на автомобілі ЛУАЗ, а 15 жовтня 2005р. на території підприємства між ОСОБА_3 та ОСОБА_2. відбулася голосна розмова про те, що ОСОБА_3 неналежним чином  виконує  свої  службові  обов*язки.

Статтею 297 ЦК України передбачено, що кожен має право на повагу до  його  гідності  та  честі.

Згідно з ч.І ст.277 ЦК України фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім*ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування  цієї  інформації.

Відповідно до роз*яснень, даних в п.іб постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 вересня 1990р. №7 "Про застосування судами законодавства, що регулює захист честі, гідності і ділової репутації громадян та організацій" "при прийнятті заяв у цивільних справах про захист честі і гідності судам слід більше уваги звертати на їх відповідність вимогам ст.137 ЦПК. Така заява має зокрема, містити в собі дані про те, які саме відомості, що порочать особу, поширені відповідачем, із зазначенням часу, способу й осіб, яким такі відомості повідомлені, посилання на докази, що стверджують зазначені обставини,   а  також  прохання  про  спростування  відомостей".

Згідно  з  п.З  згаданої  постанови  Пленуму  Верховного  Суду  України, "При   розгляді    цивільних    справ,    порушених   у   порядку   ст. 7    ЦК,    суди повинні    з*ясувати,     чи    поширені    відомості,     про    спростування    яких пред*явлені     позов,      чи     порочать     вони     честь,      гідність     і     ділову репутацію  позивача  та  чи  відповідають  дійсності.

Під поширенням відомостей слід розуміти опублікування їх у пресі, передачу по радіо, телебачення, з використанням інших засобів масової інформації, викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих іншим особам, повідомлення в публічних виступах, а також в  іншій  формі  невизначеному  числу  осіб  або  хоча  б  одній  людині...

Проте повідомлення таких відомостей лише особі, якої вони стосуються,   не  може  визнаватись  їх  поширенням".

Як убачається з матеріалів справи позивачі не зазначили у своїх позовних заявах, коли, яким способом, яку недостовірну інформацію та кому саме відповідач повідомляв, а районний суд не підтвердив у рішенні наявність фактів поширення ОСОБА_2. серед людей, працівників або іншим шляхом недостовірної інформації щодо кожного з позивачів, а також, що він висловлював на їх адресу нецензурну лайку та  яку  саме.

Позивачі у своїх поясненнях, а свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12,ОСОБА_13 -  в  показаннях,   наведених  вище  обставин  в  суді  також  не  підтвердили.

Позивачі не довели свого позову, що є їх обов*язком відповідно до засад змагальності процесу за ст.10 ЦПК України. При цьому суд створив всі умови для змагальності процесу, роз*яснював позивачам їх лрава  та  обов*язки.

Оскільки позивачі не довели, що діями відповідача були порушені їх особисті немайнові права, то в них відсутнє право на відшкодування майнової  та  моральної  шкоди.

Доводи апеляційної скарги ОСОБА_3. наведене вище не спростовують,   тому  колегія  суддів  їх  відхиляє.

Керуючись   ст.ст.303,   304,   307   ч.І   п.2,   309   п.п.3,4,   313-314,   316, 319  ЦПК  України,   колегія  суддів,   -

ВИРІШИЛА:

Апеляційні   скарги  ОСОБА_2,   ОСОБА_3 задовольнити частково.

 

Рішення Тарбинського районного суду Одеської області від 21 квітня ЛЮь скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 до ОСОБА_2 про захист честі і гідності та стягнення матеріальної і моральної  шкоди  відмовити.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржено шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з  дня  набрання  законної  сили  до  суду  касаційної  інстанції.

Головуючий:  /підпис/

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація