АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц-88/12Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 27 Савранський О.А.
Доповідач в апеляційній інстанції
Міщенко С. В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2012 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоМіщенка С.В.,
суддівСіренка Ю.В., Трюхана Г.М.,
при секретаріКривденко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» на рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2011 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и л а :
У липні 2011 року публічне акціонерне товариство «Альфа-Банк» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості.
Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 26 квітня 2006 року між публічним акціонерним товариством «Альфа-Банк» та ОСОБА_6 було укладено кредитний договір № 400102735 від 26 квітня 2006 року, відповідно до умов якого відповідач отримав кредитні кошти в сумі 2596 гривень 47 копійок, строком на 12 місяців з 26.04.2006 року по 27.04.2007 року, зі сплатою 12 відсотків річних.
Публічне акціонерне товариство «Альфа-Банк», стверджувало, що у зв'язку з порушеннями зобов'язань за кредитним договором у ОСОБА_6 станом на 27 травня 2011 року виникла заборгованість в сумі 30800 гривень 46 копійок, яка складається з наступного: 224,85 гривень – тіла кредиту, 111,48 гривень – відсотки за користування кредитом, 3881,50 - сума комісії, 26582,63 гривень – пеня.
А тому публічне акціонерне товариство «Альфа-Банк» просило стягнути на його користь з відповідача заборговані кошти в сумі 30800 гривень 46 копійок.
Рішенням Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2011 року в позові публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, публічне акціонерне товариство «Альфа-Банк» подало апеляційну скаргу. У якій апелянт, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2011 року і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Мотивуючи тим, що суд першої інстанції не врахував того, що кредитний договір «.. діє до повного виконання зобов’язань Позичальника за Договором» (п.8.3). А відповідач не виконав зобов’язання за кредитним договором на момент звернення до суду позивача , тому кредитний договір є діючим і банк має право на примусове стягнення як невиплачених коштів так і пені за невиконання договору , а строк позовної давності, на пропущення кого вказував суд, не сплив.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги , судова колегія проходить до висновку про відхилення даної апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинне бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ст.251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення , а терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення .
Згідно ст.251 ЦК України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Статтею 253 ЦК України передбачено , що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Посилання апелянта на ті обставини, що в кредитному договорі не вказано дату виконання зобов’язання та дії договору – є такими, що не відповідають дійсності, оскільки , визначений п.1.1 Договору від 26.04.2006р. та «Графіком повернення» ( Додаток№1) термін протягом якого позичальник мав повернути кредит і є терміном на який був укладений договір .
Відповідно , враховуючи умови Договору, покладення зобов’язання на відповідача повернути кошти не пізніше 27.04.2007року , означає, що він мав бути виконаний у будь- який момент, але не пізніше вказаної дати. Яка й є крайньою відправною датою з якої для Банку починається перебіг позовної давності для звернення до суду з позовом , у разі виникнення спору з приводу виконання даного Договору. Тому суд першої інстанції правильно визначив момент початку перебігу позовної даності .
Статтею 256 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.257 ЦК України до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в один рік .
З моменту початку перебігу позовної даності і до дати звернення позивача до суду минуло більше 4-х років.
Про наявність поважних причин пропуску строків позовної давності позивач суду не зазначав.
Тому, враховуючи вказані обставини і , що відповідач просив суд першої інстанції застосувати наслідки спливу позовної давності , суд першої інстанції правомірно відмовив позивачу у задоволенні даного позову, оскільки відповідно до ч.4 ст.267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Частиною 1 ст.308 ЦПК України передбачено , що апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а ч.2 ст.308 ЦПК України передбачає також , що не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
На підставі викладеного, керуючись ст. 303, 307, 308, 313, 314, 315 ЦПК України, судова колегія ,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» на рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2011 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості – відхилити.
Рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Головуючий :
Судді :