Справа № 22-ц-2073/11 27.07.2011 27.07.2011 23.01.2012
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-ц-2073/11 Головуючий у 1-й інстанції – Ротар М.М.
Категорія 25 Доповідач апеляційного суду – Локтіонова О.В.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2011 року м.Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого - Галущенко О.І.,
суддів: Лівінського І.В., Локтіонової О.В.,
із секретарем судового засідання – Кулик О.В.,
за участю:
відповідача – ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу
за апеляційною скаргою
публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Альфа Страхування»
на рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 19 травня 2011 року
за позовом
публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Альфа Страхування»
(далі – ПАТ «СК «Альфа Страхування»)
до ОСОБА_2
про стягнення в порядку регресу суми страхового відшкодування,
У С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2010 р. позивач пред’явив до суду позов про стягнення з ОСОБА_2 31 703 грн. в рахунок компенсації здійснених страхових виплат. В мотивування вимог посилався на те, що 16.07.2009 року по вул.Жовтневої революції в м.Вознесенську Миколаївської області сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів «КАМАЗ 22102» державний номер НОМЕР_1 під керуванням відповідача та "Форд транзит" державний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_4, з яким позивач уклав договір добровільного страхування.
ДТП сталося з вини відповідача.
ПАТ «СК «Альфа Страхування» було здійснено виплату відшкодування потерпілій особі в розмірі 31 703 грн.00 коп.
Посилаючись на ст.993 ЦК України та ст.27 Закону України «Про страхування», позивач просив стягнути вищезазначену суму в порядку регресу з відповідача.
ОСОБА_2 у судовому засіданні позов визнав частково, не погодившись з сумою спричиненої шкоди, і просив врахувати його матеріальне становище.
Рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 19 травня 2011 року позов задоволено частково: стягнуто з ОСОБА_2 на користь позивача 15 000 грн. матеріальної шкоди, 149 грн. судового збору та 56 грн.40 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
ПАТ «СК «Альфа Страхування» подала на це рішення апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати і ухвалите нове – про задоволення їх позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та положенням чинного цивільного законодавства.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які брали участь у справі, перевіривши наведені в скарзі доводи та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи частково позов ПАТ «СК «Альфа Страхування», суд І інстанції виходив з того, що винними діями ОСОБА_2 в результаті дорожньо-транспортної події пошкоджено належне ОСОБА_4 майно, внаслідок чого йому була завдана майнова шкода, яку ПАТ «СК «Альфа Страхування» відшкодувало потерпілому, а тому має право регресної вимоги до відповідача.
Колегія суддів погоджується з встановленими судом І інстанції обставинами та правовідносинами, однак вважає висновки суду щодо розміру страхового відшкодування, яке підлягає стягненню з відповідача, та можливості зменшення його суми не обґрунтованими.
Задовольняючи позов частково, суд І інстанції виходив з того, що матеріальні збитки, спричинені ОСОБА_4, становлять 27 513 грн.26 коп., як це зазначено в висновку про оцінку вартості матеріального збитку від 28 липня 2009 року. Зменшуючи розмір стягнення матеріальної шкоди з ОСОБА_2, суд виходив з положень ч.4 ст.1193 ЦК України.
Проте погодитись з такими висновками суду не можна, оскільки суд дійшов їх з порушенням норм матеріального й процесуального права.
Згідно з ст.1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно зі ст.1193 ЦК України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину. У зазначеній нормі права встановлена єдина підстава зменшення розміру шкоди – матеріальний стан винної особи.
Як визначено ст.979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
В силу ст.27 Закону України «Про страхування» та ст.993 ЦК України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Як вбачається з матеріалів справи 10 жовтня 2008 року між ПАТ «СК «Альфа Страхування» та ОСОБА_4, який є власником автомобіля "Форд транзит" державний номер НОМЕР_2, був укладений договір добровільного страхування №206.0011396.03.47, за яким були застраховані майнові інтереси ОСОБА_4, пов’язані з експлуатацією його автомобіля на строк з 10 жовтня 2008 р. по 10 жовтня 2009 р. (а.с.6,7). 16 липня 2009 року з вини ОСОБА_2, який керував автомобілем «КАМАЗ 22102» державний номер НОМЕР_1, сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої було пошкоджено автомобіль ОСОБА_4, що підтверджується постановою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 06 серпня 2009 року (а.с.10). У зв’язку з настанням страхового випадку ПАТ «СК «Альфа Страхування» було виплачено ОСОБА_4 31 703 грн. страхового відшкодування (а.с.18,19).
При ухваленні судового рішення воно повинно відповідати положенням ст.213 ЦПК України, тобто бути законним і обґрунтованим.
Рішення визнається законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
При ухваленні рішення суд оцінює докази з урахуванням вимог статей 58 і 59 ЦПК України про їх належність та допустимість. Обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть вважатися встановленими в цивільній справі, якщо такі засоби доказування відсутні.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
При цьому, згідно із статтею 60 ЦПК України, обов’язок доказування певних обставин лежить на стороні, яка посилається на них як на підставу своїх вимог та заперечень.
На порушення зазначених вимог закону висновки суду щодо матеріального стану відповідача не підтверджені належними доказами. Не має жодного документу, який би свідчив,
що відповідач не працює, а відсутність у нього підсобного господарства не може свідчити про його тяжкий матеріальний стан.
З урахуванням викладених обставин та положень закону, колегія суддів вважає, що стягненню з відповідача підлягає сума страхового відшкодування у розмірі 31 703 грн., оскільки це є фактичними витратами за ремонт автомобіля ОСОБА_4
Враховуючи викладене, рішення, згідно з приписами п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України підлягає зміні, зі збільшенням розміру страхового відшкодування, яке підлягає стягненню з ОСОБА_2 на користь ПАТ «СК «Альфа Страхування».
В зв'язку із зміною рішення суду, у відповідності до ч.5 ст.88 ЦПК України підлягає зміні розподіл судових витрат. На користь позивача з відповідача підлягає стягненню 317 грн.03 коп. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Керуючись статтями 303, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Альфа Страхування» задовольнити частково.
Рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 19 травня 2011 року змінити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Альфа Страхування» (код ЄДРПОУ 30968986, р/р 26507010601602 в ПАТ «Альфа-Банк» в м.Києві, МФО 300346) суму сплаченого страхового відшкодування в розмірі 31 703 (тридцяти однієї тисячі сімсот трьох) гривень 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Альфа Страхування» судовий збір у сумі 317 грн.03 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120 грн.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і з цього часу може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді