Справа № 22-ц-1938/11 10.08.2011 10.08.2011 24.01.2012
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-ц-1938/11 Суддя суду 1-ї інстанції – Лузан Л.В.
Доповідач апеляційного суду – Локтіонова О.В.
У Х В А Л А
Іменем України
10 серпня 2011 року м.Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого – Галущенка О.І.,
суддів: Лівінського І.В., Локтіонової О.В.,
із секретарем – Недо К.А.,
за участю представника заявника – Дайнеки О.М.,
представника ДВС – Пухтій С.М.,
прокурора – Редченка В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу
за апеляційною скаргою
відділу державної виконавчої служби Вознесенського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області
(далі – відділ ДВС Вознесенського МУЮ)
на ухвалу Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 квітня 2011 року за скаргою органу опіки та піклування Вознесенської міської ради Миколаївської області на дії старшого державного виконавця відділу ДВС Вознесенського МУЮ ОСОБА_5 стосовно відмови у відкритті виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И Л А:
11 квітня 2011 р. орган опіки та піклування Вознесенської міської ради Миколаївської області звернувся до суду зі скаргою на дії старшого державного виконавця відділу ДВС Вознесенського МУЮ ОСОБА_5 стосовно відмови у відкритті виконавчого провадження за виконавчим листом №1407/2-150/2011 про позбавлення батьківських прав ОСОБА_6, скасування постановленої ним постанови про це від 25 березня 2011 року та зобов’язання прийняти виконавчий документ до виконання відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження».
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 квітня 2011 року скаргу задоволено.
В апеляційній скарзі відділ ДВС Вознесенського МУЮ просить скасувати ухвалу суду та постановити нову по суті вимог заявника.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно системного аналізу статей 164, 166, 167 СК України мати може бути позбавлена судом батьківських прав, якщо вона ухиляється від виконання своїх обов’язків по вихованню дітей. Після позбавлення батьківських прав вона втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання. Якщо дитина не може бути передана своїм родичам, вона передається на опікування органу опіки та піклування. Порядок відібрання і передання дитини в такому випадку встановлюється законом.
Зазначеним законом є Закон України «Про виконавче провадження», на виконання якого наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 р. №74/5 була затверджена Інструкція про проведення виконавчих дій. Відповідно до змісту вищенаведених статей передача дитини на опікування органу опіки та піклування здійснюється згідно з вимогами ст.77 Закону та п.8.3 Інструкції шляхом відібрання дитини.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом 09 лютого 2011 року рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області був задоволений позов органу опіки і піклування Вознесенської міської ради Миколаївської області про позбавлення батьківських прав ОСОБА_6 відносно її малолітніх дочок ОСОБА_7 та ОСОБА_8. Крім того було вирішено передати дітей органу опіки та піклування з метою їх подальшого влаштування, оскільки ніхто з родичем не виявив бажання забрати дітей (а.с.24-25).
На виконання вказаного рішення тим же судом було видано виконавчий лист (а.с.3).
25 березня 2011 року головним державним виконавцем відділу ДВС Вознесенського МУЮ ОСОБА_5 було винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження. Виконавець, обґрунтовуючи своє рішення, зазначив, що відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» державні виконавці не здійснюють примусового виконання рішень про позбавлення батьківських прав та передачу дітей, оскільки за законодавством ВДВС Вознесенського МУЮ не є органом, який позбавляє батьківських прав та передає дітей будь-яким особам під опіку. Виконанню підлягають рішення про відібрання дитини (а.с.9).
З урахуванням заявлених вимог, повно і всебічно дослідивши обставини справи, суд І інстанції дав належну оцінку доказам, які надали сторони, і дійшов правильного висновку, що дії державного виконавця щодо відмови у відкритті виконавчого провадження були неправомірними та не відповідали вимогам вищезазначених нормативних актів. Тому суд обґрунтовано задовольнив скаргу.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що ухвала суду є законною та обґрунтованою і підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись статтями 303, 312, 315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу відділу державної виконавчої служби Вознесенського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області відхилити, а ухвалу Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 квітня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і з цього часу може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді