Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2109582649

ЄУН 193/648/25

Провадження 2/193/331/25


Р І Ш Е Н Н Я        

іменем України                        

               

       05 червня 2025 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області

у складі: головуючого судді                                        Томинця О. В.,

за участі секретаря судового засідання                            Оселедець О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Софіївка Криворізького району Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання,

В С Т А Н О В И В:

02.05.2025 позивач звернулась до суду із вищезазначеним цивільним позовом до відповідача ОСОБА_2 , за яким просила стягнути аліменти на свою користь з відповідача у розмірі частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно до досягнення нею 23-х років за умови її навчання.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що вона є донькою відповідача ОСОБА_2 .

Рішенням Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 14.10.2010 шлюб між її батьками був розірваний. Згідно виконавчого листа Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 17.02.2011 з відповідача стягувалися аліменти на її утримання у розмірі 1/4 частини усіх видів доходів, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.

Зазначає, що вона навчається в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого на контрактній основі та є студенткою першого курсу. 14.04.2025 їй виповнилося 18 років.

У зв`язку з навчанням у цьому навчальному закладі вона потребує матеріальної допомоги, відповідач добровільно матеріальної допомоги позивачу не надає. При цьому, відповідач є працездатною особою, працевлаштований, інших дітей та непрацездатних осіб на утриманні немає, тому в змозі надавати таку допомогу.

Ухвалою суду від 06.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовільнити у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання теж не з`явився, проте надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти сятягнення з нього аліментів на утримання повнолітньої дочки у зв`язку з її наавчанням.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Судом встановлено, що 14.10.2010 за рішенням Софіївського районного суду Дніпропетровської області шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було розірвано (а.с.7).

У цьому шлюбі у них народилася дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 24.04.2007 (а.с. 19).

Згідно виконавчого листа Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 17.02.2011, з відповідача ОСОБА_2 стягувалися аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання дочки ОСОБА_1 у розмірі 1/4 частини усіх видів доходів, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 03 лютого 2011 року (а.с.8).

Згідно договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців №17 від 16.08.2024, укладеного між Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого та замовником освітньої послуги ОСОБА_3 , здобувачем вищої освіти ОСОБА_1 , остання є студенткою першого курсу на контрактній основі (а.с.11).

Відповідно до п. 1 розд. ІІІ цього договору, загальна строк навчання складає чотири роки, за період з 2024 по 2028 рокуи, загальна вартість платної освітньої послуги за увесь період навчання складає 165 400 грн. За один навчальний рік - 41 350 грн.

За відомостями з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору за період з липня 2024 року по лютий 2025 року ОСОБА_1 будь-яких доходів не отримувала (а.с.13-14).

Згідно довідки про склад сім`ї №524 від 22.04.2025, виданої виконавчим комітетом Софіївської селищної ради, позивачка ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 разом із матір`ю ОСОБА_3 , 1982 року народження (а.с.20).

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

У відповідності до ст. 199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Згідно зі статтею 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітню дитину в твердій грошовій сумі та (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 СК України.

Зі змісту ч. 1 ст. 182 СК України вбачається, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно із ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 20 Постанови від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Отже, обов`язковою умовою стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини є навчання, право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

Обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері так і батька, при чому обов`язком особистим, індивідуальним, який не залежить від віку батьків.

Сукупність досліджених доказів вказує на те, що позивачка ОСОБА_1 , яка продовжує навчання, у зв`язку з необхідністю оплати навчання, забезпечення задоволення життєвих потреб у харчуванні, придбанні одягу, учбового приладдя, потребує матеріальної допомоги. Відповідач ОСОБА_2 має задовільний стан здоров`я, офіційно працевлаштований інженером відділу культури Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, позовні вимоги визнав у повному обсязі, погодився сплачувати аліменти на утримання дочки ОСОБА_1 у заявленому розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу).

Згідно положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Таким чином, суд дійшов переконання, що присудження до стягнення з відповідача аліментів на утримання дочки ОСОБА_1 у вищезазначеному розмірі у достатній мірі забезпечить рівність сторін батьків цієї дитини, при несенні обов`язку її утримувати у зв`язку з її навчання, а тому позовні вимоги позивачки ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 СК України, аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Крім того, відповідно до приписів ч. 6 ст. 141, ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у зв`язку з визнанням відповідачем позову до розгляду справи по суті, з останнього належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (50% від суми судового збору, яка підлягає сплаті при поданні позову немайнового характеру 1211,20 грн.)

Керуючись ст. 141142263264265 ЦПК України, ст. 180182199200 СК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, - задовольнити повністю.

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на її утримання у розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 02 травня 2025 року і до закінчення ОСОБА_1 навчання, але не більше ніж до досягнення нею 23-х річного віку.

У відповідності зі ст. 430 ч.1 п.1 ЦПК України допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Дані позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Дані відповідача:  ОСОБА_2 ,  ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП:  НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою:  АДРЕСА_3 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 , місце роботи: інженер відділу культури виконавчого комітету Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, ЄДРПОУ: 41809491, місцезнаходження юридичної особи: Б. Шевченка, будинок, 19, сел. Софіївка Криворізького району Дніпропетровської області, 53100.

Повний текст рішення складений 05.06.2025.


Суддя                                                                         О.В. Томинець


                                                     





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація