Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2109583029

Справа №549/265/25

Провадження №1-кп/549/42/25



ВИРОК

Іменем України


06 червня 2025 року         Чорнухинський районний суд Полтавської області

в складі:        головуючого - судді ОСОБА_1

за участю:        секретаря судового засідання – ОСОБА_2

       прокурора – ОСОБА_3

       обвинуваченого - ОСОБА_4

       представника потерпілого – ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження №12025175580000095 від 16.05.2025 за обвинуваченням:


ОСОБА_4 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, народився в с.Загребелля Чорнухинського району Полтавської області, зареєстрований та проживає в  АДРЕСА_1 , не працює, одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей, освіта професійна технічна, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , в силу ст. 89 КК України раніше не судимий,


у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.249 КК України,


установив:


15 травня 2025 року, близько 20:00 год, обвинувачений ОСОБА_4 , маючи умисел, спрямований на незаконне зайняття рибним водним добувним промислом, у період нересту, заздалегідь взявши з собою заборонений для любительського рибальства «Риболовний ятер», прибув на берег річки Многа, яка знаходиться в с.Городище Чорнухинської ТГ Лубенського району Полтавської області, та зайшовши до річки встановив знаряддя для вилову «риболовний ятір» для незаконного видобування риби.

В подальшому, 16.05.2025, близько 09 год 00 хв,  ОСОБА_4 , порушуючи вимоги ст.27 Закону України «Про тваринний світ», розділу IV «Правил любительського та спортивного рибальства», затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 700 від 19.09.2022, Наказу Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм від 25.03.2025 №175 «Про затвердження переліку меж нерестових ділянок в районах діяльності (контролю) Полтавського рибоохоронного патруля у 2025 році», діючи умисно, в період нересту, за допомогою раніше встановленого знаряддя - «риболовного ятеру», виловив водні живі ресурси, а саме: рибу «карась сріблястий" загальною кількістю 12 шт., вартістю 1581 грн за одиницю, «краснопірка» загальною кількістю 2 шт, вартістю 1564 грн за одиницю, чим спричинив матеріальних збитків рибогосподарським водним об`єктам України на загальну суму 22100 грн (згідно з таксами затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 21 листопада 2011 року «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів») та, відповідно до п.12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 10.12.2004 №17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля», заподіяв істотну шкоду.

Такими умисними діями ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.249 КК України – незаконне зайняття рибним добувним промислом, що заподіяло істотну шкоду.

Обвинувачений ОСОБА_4 свою вину визнав повністю, у вчиненому кається, фактичні обставини не оспорює.

Показав, що проживає неподалік річки. Ввечері 15 травня 2025 року встановив ятір, який був у нього вдома, у річку. Вранці 16 травня 2025 року близько 09-00 год прийшов витягувати ятір з рибою. Там же був виявлений працівниками поліції. Не знав, що нерест триває так довго. Цивільний позов визнає повністю.

Представник потерпілого ОСОБА_5 суду показав, що на адресу Чорнухинського селищної ради надійшло повідомлення про кримінальне провадження стосовно обвинуваченого. Його призначено відповідальним. Цивільний позов підтримує. На цей момент інформація про відшкодування шкоди обвинуваченим йому невідома. При призначенні покарання покладається на розсуд суду.

Беручи до уваги те, що показання обвинуваченого відповідають викладеним в обвинувальному акті фактичним обставинам вчиненого кримінального правопорушення, які іншими учасниками судового провадження не оспорюються, судом встановлено, що вони правильно розуміють зміст цих обставин, немає сумнівів у добровільності їх позиції, на підставі ч.3 ст.349 КПК України суд, діючи відповідно до ст.377 КПК України в межах висунутого обвинувачення, викладеного в обвинувальному акті від 28.05.2025, вважає доведеним поза розумним сумнівом винуватість ОСОБА_4 .

При цьому судом було роз`яснено, що в цьому випадку учасники судового провадження будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.

При призначенні покарання суд враховує особу обвинуваченого, ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення та обставини, які пом`якшують і обтяжують покарання.

ОСОБА_4 в силу ст.89 КК України  раніше не судимий, вчинив кримінальний проступок, не працює,  одружений,  має на утриманні двох малолітніх дітей, негативних характеристик за місцем проживання не надано, на Д-обліках у лікаря психіатра, нарколога, фтизіатра не перебуває.

Оскільки обвинувачений свою вину визнав, готовий нести кримінальну відповідальність за вчинене, тому щире каяття відповідно до ст.66 КК України суд визнає обставинами, що пом`якшують покарання.

Обставини, що обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_4 , відсутні.

З урахуванням наведеного в сукупності суд погоджується із запропонованою стороною обвинувачення видом покарання і вважає можливим виправлення ОСОБА_4 та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень при призначенні покарання у виді пробаційного нагляду в межах санкції ч.1 ст.249 КК України.

Захід забезпечення кримінального провадження як арешт тимчасово вилученого майна, який застосований ухвалою слідчого судді Пирятинськоо районного суду Полтавської області від 21.05.2025 щодо 12 карасів сріблястих та 2 краснопірки, одного риболовного ятіру, підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.100 КПК України речові докази у справі:

-заборонене знаряддя для вилову риби «риболовний ятір», карась сріблястий у кількості 12 шт, краснопірка – 2 шт, які зберігаються у кімнаті речових доказів сектору поліцейської діяльності №2 відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області - знищити;

-DVD-R диск з відеозаписами камери дільничного офіцера поліції сектору поліцейської діяльності №2 відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_6 - залишити зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області про відшкодування збитків, завданих кримінальним правопорушенням, в сумі 22 100 грн підлягає повному задоволенню.

Статтями 127, 128 КПК України передбачено право особи на відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, шляхом її стягнення за судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.5 ст.128 КПК України цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.

Згідно з п.3 ч.1 ст.91 КПК України вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, належить до обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Вказані обставини можуть бути елементами складу відповідних кримінальних правопорушень, а також впливати на визначення міри відповідальності винної особи.

У пункті 7 ч.1 ст.368 КПК України зазначено, що ухвалюючи вирок, суд повинен вирішити питання про те, чи підлягає задоволенню пред`явлений цивільний позов і, якщо так, на чию користь, в якому розмірі та в якому порядку.

Як передбачено у ч.1 ст.1166 ЦК України, шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Обвинувачений позов визнав в повному обсязі.

Таким чином, оскільки повноваження прокурора підтверджені судом, вина обвинуваченого ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.249 КК України, доведена в повному обсязі, з останнього підлягає стягнення на користь Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області 22 100 грн шкоди, завданої кримінальним правопорушенням внаслідок незаконного зайняття рибним добувним промислом.

Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст.368,370,374 КПК України, суд,


ухвалив:


ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.249 КК України, і призначити покарання у виді у виді пробаційного нагляду на строк 1 (один) рік.

Відповідно до ч.2 ст.59-1 КК України покласти на ОСОБА_4 такі обов`язки:

- періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;

- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Строк покарання  ОСОБА_4 обчислювати з дня прибуття та постановки на облік в уповноваженому органі з питань пробації за місцем проживання.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Пирятинського районного суду Полтавської області від 21.05.2025 на 12 карасів сріблястих, 2 краснопірки, одного риболовного ятіру.

Відповідно до ст.100 КПК України речові докази у справі:

-заборонене знаряддя для вилову риби «риболовний ятір», 12 карасів сріблястих, 2 краснопірки, які зберігаються у кімнаті речових доказів сектору поліцейської діяльності №2 відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області - знищити;

-DVD-R диск з відеозаписами камери дільничного офіцера поліції сектору поліцейської діяльності №2 відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_6 - залишити зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області до  ОСОБА_4 про відшкодування збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення задовольнити повністю.

Стягнути з обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 ) на користь Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 22550119, отримувач коштів: ГУК у Полтавській області смт.Чорнухи/24062100, банк отримувача: казначейство України (ел.адм.подат.) р/р UA628999980333109331000016656, код доходу 24062100) 22 100 гривень за шкоду, заподіяну державі вчиненим кримінальним правопорушенням внаслідок незаконного зайняття рибним промислом.

Вирок може бути оскаржений виключно з підстав, передбачених ч.2 ст.394 КПК України, до Полтавського апеляційного суду через Чорнухинський районний суд Полтавської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку суду негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Суддя                                                                         ОСОБА_1


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація