Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2114996843

                                                                                Справа №303/3492/25

2о/303/102/25


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


10 червня 2025 року                                                 м. Мукачево


Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області


в складі головуючого-судді                        Мирошниченка Ю.М.

присяжних                                        Катеринюк М.М., Товт О.А.

при секретарі                                        Лукач К.М.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мукачево цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 та виконавчий комітет Мукачівської міської ради про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, -


ВСТАНОВИВ:


       Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатним та продовження над ним опіки.

       Також заявник ОСОБА_1 разом із заявою подав до суду клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 .

       Заінтересована особа виконавчий комітету Мукачівської міської ради подав до суду письмові пояснення по справі, в яких просив відмовити у задоволення клопотання про призначення експертизи з мотивів можливості отримання заявником відповідної експертизи позасудовим шляхом.

       Розглянувши клопотання суд приходить до наступного висновку.

Частиною 7 статті 300 ЦПК України передбачено, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

За приписами ч. 8 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Згідно з ч. 9 ст. 300 ЦПК України суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.

Законодавець визначив, що хронічний, стійкий психічний розлад має бути підтверджено відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. З огляду на те, що така експертиза призначається лише судом, ОСОБА_1 звертаючись до суду, крім іншого, заявив відповідне клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи.

       Відповідно до ч.1 ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

За приписами ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згідно положень ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до ч.1 ст.104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

За змістом п.2 ч.1 ст.105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Як вбачається із роз`яснень, наданих в п.14 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 30 травня 1997 року «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», судово-психіатрична експертиза обов`язково призначається для визначення психічного стану особи в справах про визнання громадян недієздатними.

З огляду на те, що наявна потреба у вирішенні питання про можливість ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та керуватися ними і без висновку судово-психіатричної експертизи вказане встановити неможливо, суд приходить до висновку про призначення у цій справі експертизи.

       Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

       Керуючись ст.ст. 103, 104, 105, 252, 258, 260, 299, 300 ЦПК України, -


ПОСТАНОВИВ :


Призначити судово-психіатричну експертизу по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 та виконавчий комітет Мукачівської міської ради про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна.

       На вирішення експертів поставити наступне питання:

-Чи має ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 хронічний, стійкий психічний розлад або недоумство, внаслідок якого не здатний усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?        

-Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за своїм психічним станом дати особисті пояснення по суті справи в судовому засіданні?

Проведення експертизи доручити експертам Закарпатської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я» (90202, Закарпатська область, м.Берегове, вул.Мужайська, буд.41)

Для обстеження до експертної установи направити ОСОБА_2 .

Для дослідження експертам надати медичні документи.

Попередити експерта, що за завідомо неправдивий висновок або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків експерт несе кримінальну відповідальність, невиконання інших обов`язків – відповідальність, встановлену законом.

Провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.        






Головуючий                                                                         Ю.М. Мирошниченко


Присяжні                                                                         М.М. Катеринюк


                                                                                О.А. Товт



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація