Судове рішення #21178414

Справа №  2а-2915/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 грудня  2011 року       Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді  Колотієвського О.О.

при секретарі           Луцькій В.Д.,           

розглянувши в місті Кременчуці в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1 до Пенсійного фонду    України в  Кременчуцькому  районі Полтавської області   про  поновлення пропущеного строку звернення до суду, визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі неправомірними, зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі провести  нарахування та доплату додаткової пенсії, -  

                                                          В С Т А Н О В И В :

          01.07.2011 року позивач  ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного Фонду України у Кременчуцькому районі  Полтавської області неправомірними в частині відмови в перерахунку йому пенсії у відповідності з ст.ст. 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов»язати  Управління Пенсійного Фонду України у Кременчуцькому районі  Полтавської області провести перерахунок його пенсії з березня 2010 року по день набрання сили постановою суду у відповідності до ст. 50, п. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 8 прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян, а також додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Просив поновити строк звернення  до суду у зв»язку з прийняттям Закону України № 1691 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов»язаних із соціальними виплатами»,  а також врахувати положення – Рішення Конституційного Суду України № 19-рп/2010 від 09.09.2010 року в справі  1-40/2010 до одного року і проведення перерахунку з березня 2010  року законним, звільнивши його від сплати судового збору.

           Розглянувши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню  частково з таких підстав.

Позивач  ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС  другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і з 19.02.2003 року.

перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області та отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до абзацу 1 статті 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.  З 10.06. 2011 року йому стало відомо, що відповідач не нараховував та не виплачував йому щомісячне додаткове збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний наступний рік його роботи понад 20 років стажу та невірно нараховував та виплачував додаткову пенсію. Тому він був змушений  звернутися  до  відповідача  з  відповідною  заявою  про нарахування  та  виплату йому  за  вище зазначений період щомісячної доплати за понаднормативний стаж роботи згідно до норм пункту 2 статті 56 Закону, з врахуванням виплачених йому за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж роботи згідно абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”та додаткової пенсії. Однак йому  було відмовлено.

               Тому він  вважає, що такі дії відповідача є незаконними, оскільки відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”при призначенні пенсії для чорнобильців, які віднесені до категорії 2, здійснюється в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Але, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 ця редакція статті була визнана неконституційною. Правові наслідки визнання окремих положень закону неконституційними передбачені у ст. 152 Конституції України. Вказана норма передбачає, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Отже, на сьогодні, діє попередня редакція  Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка передбачає, що призначення пенсії для чорнобильців, які віднесені до категорії 2, здійснюються у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно частини 3 статті 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

             Частиною 3 статті 4 Закону Україниу “Про прожитковий мінімум”було затверджено прожитковий мінімум на одну особу, яка  втратила працездатність у таких розмірах: на 2010 рік: з 01 січня -695 грн., з 01 квітня - 706 грн., з 01 липня - 709 грн., з 01 жовтня - 727 грн., з 01 грудня 734 грн. Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”від 23.12.2010 року   на 2011 рік: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні. За наданою інформацією відповідача йому фактично нараховували та виплачували додаткову пенсію в значно менших  розмірах.

           Відповідач вважає, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії постраждалим  від аварії на ЧАЕС  2-ї категорії проводиться  відповідно до норм  Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”і його пенсія за віком з 01.01.2008 року була розрахована у відповідності до статей 27, 28 цього Закону, а його загальний страховий стаж роботи на 01.06.2011 року становить 39 років 7 місяців 13 днів.

За весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року по 18.02.2009 року – 1788 грн 32 коп.,і що розрахунок понаднормативного стажу передбачений тільки Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і що відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожен рік роботи понад 25 років для чоловіків встановлена доплата до пенсії за понаднормативний стаж в розмірі 1% від основного розміру пенсії, але не більш ніж 1 відсоток від прожиткового мінімуму.

                  Він  вважає, що дії відповідача є незаконними, тому що на день призначення йому пенсії, його  загальний страховий стаж  понад 20 років, які передбачені пунктом 2 статті 56 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як підстава для призначення спеціальної пенсії.і пенсія йому нарахована відповідно до зазначеного Закону.

          Відповідно до статті 15 Закону України “Про пенсійне забезпечення”умови, норми  та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються  Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” або їм  надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених Законом України  “Про пенсійне забезпечення”. Він обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені  Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема згідно пункту 2 зазначеної статті, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1 - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше, - не вище за 85% заробітку.

          Водночас порядок перерахунку пенсії спеціальним законом не встановлений, а встановлено  Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини.

           Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку  за  рік.

            Оскільки про протиправну бездіяльність відповідача йому стало відомо лише 10.06.2011 року після отримання листа від відповідача, тому він вважає, що  строк позовної давності ним не пропущений.

          Сторони в судове засідання не з»явилися, про день і час слухання справи були повідомлені належним чином, відповідач заперечень на позов не надав.

            Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов   ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

         В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та віднесений до другої категорії постраждалих осіб, що підтверджується світлокопією дублікату посвідчення серії НОМЕР_1 від 17.02.1993 р. (а.с.8) та з 19 лютого 2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області

  На своє звернення до відповідача про перерахунок та виплату пенсії, позивач 10  червня  2011 року отримав листа, в якому зазначено, що станом на 01.06.2011 року його загальний страховий стаж складає 39 років 7 місяців 13 днів. При начисленні  розміру пенсії використаний середньомісячний заробіток за період його роботи з 01.01.1982 року по  31.12.1986 року (тобто за 60 місяців роботи) та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.200 року по  18.02.2009 року, який становить 1788 грн 32 коп. виходячи зі страхового стажу та заробітку розмір пенсії за  віком становить:

Розмір пенсії за віком становить 955 грн 64 коп., доплата за понаднормовий стаж 106 грн 96 коп., підвищення 20% росту заробітної плати 19 грн 73 коп., додаткова пенсія потерпілих внаслідок ЧК 2 категорії 114 грн 60 коп., всього 1196 грн. 93 коп.

. Позивач віднесений до 2 категорії постраждалих осіб, визначених ст.14 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та відповідно до підпункту 2 пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”йому визначено розмір додаткової пенсії  в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що дорівнює станом на 01.06.2011 рік -114,60 гривень (а.с.6).

        При нарахуванні та виплаті позивачу додаткової пенсії управління  Пенсійного Фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області керується п. 2 ч. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", де зазначено, що особам 2 категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком.                    

Відповідно до п. 28 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема до ст. 51 були внесені зміни.

Так, ч. 1 ст. 51 Закону була викладена у наступній редакції: "Особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність".

Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення п. 28 розділу 2 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Це рішення Конституційного Суду України у даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначеного Закону, що визнаний неконституційним. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на всій території України, остаточним і не може бути оскаржено.

Відповідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Частиною 20 ст. 1 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.                   

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Виходячи із змісту Конституційних норм, не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг, встановлених Конституцією України і чинними законами, прав і свобод.

         Відповідач здійснював нарахування пенсії позивачу не відповідно до ст.51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як належить, а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

     З 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 14 червня 2011 року, згідно якого норми і положення  статей  39, 50,  51,  52,  54  Закону  України "Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи" застосовуються  у порядку  та  розмірах,  встановлених  Кабінетом  Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету  Пенсійного  фонду України на 2011 рік".

         Позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача в подальшому при нарахуванні пенсії   проводити щомісячне підвищення пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік стажу понад 20 років та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не підлягають задоволенню, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання  та спрямоване на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи зі змісту законодавства, рішення не може регулювати суспільні відносини на майбутнє.  

         Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач управління Пенсійного Фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області неправомірно нараховував та виплачував позивачу додаткову пенсію як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Постанови КМУ № 530, чим істотно звузив обсяг соціальних прав позивача, які встановлені Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та гарантовані Конституцією України в значно менших розмірах ніж передбачено Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

З метою захисту прав та інтересів позивача суд вважає необхідним відновити порушені права позивача шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати та виплатити позивачу недоотримані суми додаткової пенсії з 1 березня  2010 року по  22 липня  2011 року.  

                     Згідно з ч.1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.              

             Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ст. 17 КАС України, яка визначає юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ не передбачено зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинення будь-яких дій на майбутнє, а передбачено лише оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Таким чином  підлягають задоволенню позовні вимоги щодо покладення зобов'язання на відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу з 1 березня 2010 року на підставі ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по 22 липня  2011 року.

Згідно ч 2 ст. 99 КАС України ( в редакції яка діяла до 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення  своїх прав, свобод чи інтересів.

30.07.2010 року Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року зазначений строк  звернення з позовом до адміністративного суду було скорочено до шести місяців. Таким чином перебіг шестимісячного строку  розпочався з 30.07.2010 року,  оскільки для цієї дати для звернення до суду з позовом було встановлено один рік та позивач не був обізнаний про його  скорочення. Суд вважає, що до спірних правовідносин слід застосувати ч 2 ст. 99 КАС України, яка діяла до 30.07.2010 року виходячи з принципу юридичної визначеності та на підставі рішення Європейського суду з прав людини від 28.03.2006 року по справі «Мельник проти України» (заява № 23436/03), права позивача підлягають захисту з 01.03.2010 року.

Відповідно  ч.  2  ст. 71  КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності  суб'єкта   владних   повноважень обов'язок  щодо доказування правомірності свого рішення, дії  чи  бездіяльності покладається  на  відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Крім того з припису п. 7 ч 1 Закону України № 3491-VІ “Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 року, яким було доповнено прикінцеві положення Закону України «Про  державний бюджет України на 2011 рік» пунктом 4 згідно якого установлено, що у 2011 році  норми і положення статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених кабінетом  Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Визначення порядку та розмірів виплат вказаним категоріям громадян у 2011 році делеговано Кабінету Міністрів України, яким прийнято постанову № 745 «Про встановлення  деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року. До 23.07.2011 року застосуванню підлягають положення статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а з 23.07.2011 року нарахування та виплата пенсії позивача має здійснюватися відповідно до вимог Закону України «Про  державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 6.07.2011 року № 745.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 p., Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом  України «Про  державний бюджет України на 2011 рік», ст.ст. 2, 11, 17-20, 69-72, 86,ч 2 ст. 99, ч 1 ст. 100, 158-163, 167, 185, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

                                                             П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов  ОСОБА_1    задовольнити частково.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області щодо відмови  ОСОБА_1  в перерахунку  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю із розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком  - протиправною.

            Зобов’язати    управління   Пенсійного   фонду   України   в   Кременчуцькому    районі Полтавської області здійснити  ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,  перерахунок  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, згідно ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком та виплатити недоплачену додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, за період з 1 березня  2010 року по  22 липня  2011 року з урахуванням проведених виплат.

                  В задоволенні іншої частини позовних вимог   ОСОБА_1   відмовити.          

          На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду на протязі десяти днів з дня отримання її копії через Кременчуцький районний суд.

     


          Суддя                                                                                О.  О.  Колотієвський

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація