- відповідач: Бойко Вячеслав Юрійович
- позивач: Бойко Анжела Степанівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №303/2312/25
2/303/759/25
РІШЕННЯ (Заочне)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2025 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
у складі головуючої судді Курах Л.В.
секретар судового засідання Гейруш Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дитини на час навчання, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на утримання їх доньки ОСОБА_3 в зв`язку з навчання в розмірі 8 500,00 гривень щомісячно.
Позовні вимоги мотивує тим, що 03.06.2000 року сторони уклали шлюб. В шлюбі в подружжя народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 26.04.2013 року шлюб між сторонами було розірвано та стягнуто з відповідача на користь позивача аліменти на утримання спільної дитини в розмірі 1 500,00 гривень щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.
ІНФОРМАЦІЯ_2 доньці виповнилося 18 років, тобто вона стала повнолітньою, в той же час продовжує навчатися у Львівському національному університеті імені Івана Франка за спеціальністю – підприємництво та торгівля, термін навчання з 01.09.2024 року по 30.06.2028 року, вартість навчання за рік становить 17 340,00 гривень.
Крім цього, донька важко хворіє з дитинства на хронічне генетичне захворювання - муковісцидоз з панкреатичною недостатністю. Хронічний бронхообструктивний синдром, що підтверджується витягом із історії хвороби Обласної клінічної лікарні Львівської облради «Клінічний центр дитячої медицини» де донька знаходилася на плановому лікуванні з 04.04.2025 по 07.03.2025 року. Через дане захворювання доньці призначена інвалідність.
Лікування, яке проходить донька дуже дорого вартісне, батько дитини жодної участі в цьому не приймає, а соціальної допомоги призначеної державою не вистачає навіть на декілька днів лікування. В Закарпатській області не має відповідних фахівців з лікування вищевказаного захворювання, тому донька постійно лікується в м. Львів. Працювати і отримувати самостійний дохід донька не може так як навчається стаціонарно.
Ухвалою судді Мукачівського міськрайонного суду від 04.04.2025 року постановлено позовну заяву прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Позивач в судове засідання не з`явилася, представник позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю, проти ухвалення судом заочного рішення не заперечують.
Відповідач у судове засідання з розгляду даної справи не з`явився повторно, хоча про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином. У зв`язку із неявкою відповідача, який був належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, без поважних причин в судове засідання, оскільки про поважність причин неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав, то зі згоди позивача суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування умов, передбачених ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд констатує наступне.
Судом встановлено, що згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 10.04.2007 року, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 і ОСОБА_1 (а.с.5).
Рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 26.04.2013 року шлюб між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 було розірвано та ухвалено рішення про стягнення з відповідача на користь позивача аліменти на утримання спільної дитини в розмірі 1 500, 00 гривень (а.с.6-8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 доньці виповнилося 18 років, тобто вона стала повнолітньою.
Відповідно до довідки № 288 від 19.02.2025 року ОСОБА_3 є студенткою 1 курсу освітнього ступеня Бакалавр денної форми навчання Львівського національного університету імені Івана Франка за спеціальністю – підприємництво та торгівля, термін навчання з 01.09.2024 року по 30.06.2028 року (а.с.9).
Вартість навчання студентів львівського національного університету імені Івана Франка за спеціальністю – підприємництво та торгівля становить 34 680, 00 гривень за рік (а.с.10).
Статтею 27 Конвенції ООН «Про права дітей» від 20 листопада 1989 року (ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-ХII) передбачено, що держави - учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно з ч. 2 та ч. 3 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
У відповідності положеннями ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Разом з тим, відповідно до ст.ст.199, 200 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання. При цьому, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст.182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
У п. 20 постанови Пленуму від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» Верховний Суд України роз`яснив, що обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
З урахуванням того, що донька сторін навчається у Львівському національному університету імені Івана Франка за спеціальністю – підприємництво та торгівля у зв`язку з чим потребує матеріальних витрат на навчання, перебуваючи при цьому на повному утриманні позивача, а також враховуючи, що у суду не має доказів щодо обмеження відповідача у працездатності, суд вважає за необхідне визначити розмір аліментів на утримання дитини до закінчення нею навчання у відповідності до ст.182 Сімейного кодексу України, тобто у твердій грошовій сумі у розмірі 4 800,00 гривень щомісячно.
При цьому, суд приймає до уваги також і приписи частини другої названої вище статті Сімейного кодексу України, згідно з якою, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
За таких обставин суд, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 77, 81, 89, 141, 223, 258, 263-265, 268, 430 ЦПК України, ст. ст. 182, 199, 200 Сімейного Кодексу України, суд, -
у х в а л и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дитини на час навчання – задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 аліменти на утримання доньки – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 4 800,00 (чотири тисячі вісімсот гривень 00 копійок) гривень, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 18 березня 2025 року і до досягнення нею 23 років.
Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь держави суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів – у межах суми платежу за один місяць.
Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 ).
Головуюча Л.В.Курах
- Номер: 2/303/759/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 303/2312/25
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Курах Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.03.2025
- Дата етапу: 31.03.2025
- Номер: 2/303/759/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 303/2312/25
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Курах Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.03.2025
- Дата етапу: 01.05.2025
- Номер: 2/303/759/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 303/2312/25
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Курах Л.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.03.2025
- Дата етапу: 10.06.2025
- Номер: 2/303/759/25
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 303/2312/25
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Курах Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.03.2025
- Дата етапу: 10.06.2025