донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
21.02.2012 р. справа №31/177пд
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Манжур В.В.
суддівБудко Н.В., Москальової І.В.
при секретарі Пеленовій О.О.
за участю представників сторін:
від позивача:
від відповідача (скаржника):
від третьої особи:
ОСОБА_1 –за довіреністю
ОСОБА_2 –за довіреністю
ОСОБА_1 –за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю «Перехрестя 2007», м.Донецьк
на рішення
господарського суду Донецької області
від11.01.2012р. (повний текст підписаний 16.01.2012р.)
по справі№ 31/177пд (суддя Ушенко Л.В.)
за позовомДонецької міської ради, м.Донецьк
до
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет споруТовариства з обмеженою відповідальністю «Перехрестя 2007», м.Донецьк
Управління земельних ресурсів Донецької міської ради, м.Донецьк
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Донецька міська рада, звернувся до господарського суду Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Перехрестя 2007», м.Донецьк про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0612га (кадастровий номер 1410136300:00:017:1009) із земель житлової та громадської забудови, розташованої по пр. Лагутенка, 1 у Ворошиловському районі м. Донецька, між Донецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Перехрестя 2007” в редакції, викладеній у примірнику договору, який було надіслано з листом від 29.09.2011р. № 01/12-5019.
Рішенням господарського суду Донецької області від 11.01.2012р. позовні вимоги Донецької міської ради задоволені: визнано укладеним договір оренди земельної ділянки в редакції Донецької міської ради, викладеній у договорі оренди земельної ділянки, направленому листом від 29.09.2011р. № 01/12-5019.
Рішення суду першої інстанції вмотивовано обов’язковістю укладення договору оренди земельною ділянки та відповідністю наданого проекту договору оренди вимогам чинного законодавства.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Перехрестя 2007»звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Донецької області від 11.01.2012р. скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Скаржник вважає, що оспорюване рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, судом неповно з’ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, що є підставою для його скасування.
Донецька міська рада та Управління земельних ресурсів Донецької міської ради проти апеляційних вимог заперечують, посилаючись на їх безпідставність, та вважають рішення місцевого господарського суду законним та правомірним.
Фіксування судового засідання апеляційної інстанції здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу у порядку, встановленому ст.ст.4-4, 81-1, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.101 ГПК України, у процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі доказами повторно розглядає справу та не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали господарської справи та апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду встановила:
26 лютого 2010р. Донецькою міською радою було прийняте рішення № 42/172 (а.с.11-12), яким затверджений проект землеустрою щодо відведення Товариству з обмеженою відповідальністю „Перехрестя 2007” земельної ділянки загальною площею 0,0612га (кадастровий номер 1410136300:00:017:1009) із земель житлової та громадської забудови, розташованої по пр. Лагутенка, 1 у Ворошиловському районі м. Донецька, в оренду строком на п’ять років для експлуатації існуючої адміністративної будівлі.
Згідно пункту 4.1. вказаного рішення, ТОВ „Перехрестя 2007” було зобов’язано укласти з Донецькою міською радою договір оренди земельної ділянки та здійснити його державну реєстрацію в установленому порядку в місячний строк після прийняття зазначеного рішення.
В акті обстеження земельної ділянки від 29.08.2011р. (а.с. 13), проведеного Управлінням земельних ресурсів, встановлено, що земельній ділянці по пр.Лагутенко, 1 у Ворошиловському районі м.Донецька розташована двоповерхова капітальна будівля з прилеглим асфальтовим майданчиком. На момент обстеження на земельній ділянці межові знаки не встановлені; земельна ділянка вільна від проїздів та доріг загального користування; у межах земельної ділянки зелених насаджень немає; приміщення в адміністративній будівлі надаються в оренду. Правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку відсутні, а саме: договір оренди не укладений.
Місцевим господарським судом встановлено, що у встановлений рішенням Донецької міської ради термін Товариство з обмеженою відповідальністю „Перехрестя 2007” не звернувся за укладанням договору оренди землі.
Із матеріалів справи вбачається, що Донецькою міською радою на адресу ТОВ «Перехрестя 2007»30.09.11р. була направлена пропозиція від 29.09.11р. за № 01/12-5019 (а.с. 15) про укладання договору оренди землі з проектом договору (а.с. 16-22). Однак, доказів підписання договору оренди землі та направлення відповіді на пропозицію Донецької міської ради до матеріалів справи Товариством з обмеженою відповідальністю „Перехрестя 2007” не представлено.
Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю „Перехрестя 2007” продовжує користуватися земельною ділянкою без оформлення відповідних правоустановчих документів на земельну ділянку (договору оренди земельної ділянки), Донецька міська рада була вимушена звернутися до суду.
Судова колегія апеляційної інстанції зазначає, що в статті 116 Земельного кодексу України закріплені підстави набуття права на землю. Так, згідно вказаної статті, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Тотожні положення закріплені й в статті 123 Земельного кодексу України.
Таким чином, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (оренду).
Стаття 1 Закону України «Про оренду землі» визначає, що оренда землі –це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст.2 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно приписів статті 6 вказаного Закону, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до п.5 ст.126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування –орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ст. 16 Закону України „Про оренду землі”).
Таким чином, згідно чинного законодавства, укладання договору оренди земельних ділянок є обов’язковим.
В пункті 4.1. рішення Донецької міської ради від 26.02.2010р. за № 42/172, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Перехрестя 2007»затверджений проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, передбачений обов’язок ТОВ «Перехрестя 2007»укласти з Донецькою міською радою договір оренди земельної ділянки.
Згідно частини 3 статті 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновками місцевого господарського суду, що наданий Донецькою міською радою проект договору оренди земельної ділянки містить всі істотні умови договору оренди землі та є обов’язковим для укладання між сторонами на умовах, викладених в проекті договору оренди, надісланого ТОВ «Перехрестя 2007»листом від 29.09.11р. за № 01/12-5019.
Посилання скаржника на те, що місцевим господарським судом порушені приписи ч.2 ст.83 Господарського процесуального кодексу України спростовуються матеріалами справи, з огляду на наступне:
Стаття 20 Закону України «Про оренду землі»передбачає, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
В договорі оренди земельної ділянки також закріплені вимоги щодо його державної реєстрації (п.44 договору). Згідно пункту 4.1. рішення Донецької міської ради від 26.02.2010р. за № 42/172, ТОВ „Перехрестя 2007” було зобов’язано також здійснити державну реєстрацію в установленому порядку договору оренди земельної ділянки в місячний строк після прийняття зазначеного рішення.
Оскільки скаржником не виконані вимоги чинного законодавства щодо укладання договору оренди землі стосовно спірної земельної ділянки та його державної реєстрації, а висновки суду першої інстанції щодо обов’язковості його укладання визнані судовою колегією вірними, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками місцевого господарського суду щодо зобов’язання орендаря за договором здійснити його державну реєстрацію у визначений судовим рішенням строк.
Посилання скаржника на порушення місцевим господарським судом процесуальних строків направлення ухвал спростовується матеріалами справи, оскільки ухвала господарського суд Донецької області від 20.12.2011р. про відкладення слухання справи на 11.01.12р. була направлена рекомендованною поштою сторонам 27.12.2011р., про що свідчить вихідний штамп канцелярії суду. Отже, ТОВ «Перехрестя 2007» мало достатньо часу своєчасно звернутися на поштове відділення для отримання поштової кореспонденції та надання витребуваних судом документів.
Таким чином, скаржником до суду апеляційної інстанції не представлено доказів спростування висновків суду першої інстанції, а тому судова колегія зазначає, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджені обставини, що мають значення для справи.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм матеріального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, у зв’язку з чим підстав для зміни чи скасування судового рішення господарського суду Донецької області від 11.01.2012р. у справі № 31/177пд колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає.
З урахуванням вищевикладеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що, відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду Донецької області від 11.01.2012р. у справі № 31/177пд ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права та не підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Перехрестя 2007», м.Донецьк –залишити без задоволення, рішення господарського суду Донецької області від 11.01.2012р. у справі № 31/177пд – без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий В.В.Манжур
Судді: Н.В.Будко
І.В.Москальова
Повний текст постанови підписаний 21.02.2012р.
Надруковано 6 примірників:
1 –позивачу
1 –відповідачу (скаржнику)
1 –третій особі
1 –у справу
1 –ГСДО
1 –ДАГС