Судове рішення #21273513

   

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


23 січня 2012 р.Справа № 2-а-329/11/1507


Категорія:10.3.1Головуючий в 1 інстанції: Сабада В.В.


Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді –Вербицької Н.В.

         судді –Яковлева Ю.В.

         судді –Жука С.І.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області на постанову Болградського районного суду Одеської області від 6 квітня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії і провести її виплату відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,

встановила:

23 лютого 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії (у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком) за період з 2007 по 2010 роки, а також з 1 січня 2011р. і у подальшому.

Справа була розглянута за відсутності сторін в порядку письмового провадження.

Постановою Болградського районного суду Одеської області від 6 квітня 2011 року позовні вимоги задоволені частково, а саме визнана неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області щодо не нарахування і виплати підвищення до пенсії, що передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Також управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області зобов’язано здійснити перерахунок підвищення до пенсії позивача у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 06.04.2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування; в іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції –зміні з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що позивач відноситься до категорії осіб із статусом дитина війни, на нього розповсюджуються пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни»та він має право на отримання державної соціальної підтримки –підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей»не зупинено.

Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік»із змінами, внесеними 14.06.2011 року Законом України № 3491- VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 року, встановлено, що у 2011 році норми і положення, зокрема ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік. Проте, зазначені зміни не розповсюджуються на період, за який позивачу повинен бути зроблений перерахунок соціальних виплат.  

Суд першої інстанції обґрунтовано визнав, що розрахунок необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено. Крім того, ст. 52 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року № 2154 –VІ визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Колегія суддів не погоджується з позицією суду першої інстанції щодо визначення строку, за який необхідно провести перерахунок та виплату державної соціальної допомоги.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач, звернувшись з позовом 23.02.2011 року, вимагає здійснення перерахунку за період з 2007 року до 2010 року та в подальшому. В обґрунтування поважності причин пропуску строку позивач ні на що не посилається.

Враховуючи положення ст. 99 КАС України, позивачем було порушено строк для звернення до суду за захистом порушених прав щодо здійснення перерахунку та виплати держаної допомоги за період з 01.01.2007р. до 01.08.2010 року.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Колегія суддів вважає, що за відсутності доводів з боку позивача щодо поважності причин пропуску строку, його права підлягають захисту з 01 серпня 2010 року.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача за період з 01.08.2010 року по 06.04.2011року.  Інші позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.

Таким чином, оскаржувана постанова суду першої інстанції підлягає зміні, оскільки суд по суті правильно вирішивши справу, помилково застосував норми процесуального права.

Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 201 та ч. 2 ст. 205 КАС України, колегія суддів –

постановила:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області –задовольнити частково.

Постанову Болградського районного суду Одеської області від 6 квітня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії і провести її виплату відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»–змінити.

Викласти резолютивну частину вищевказаної постанови у наступній редакції:

«Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в  Болградському районі Одеської області щодо не нарахування і виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, що передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01 серпня 2010 року по 6 квітня 2011 року.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії з її підвищенням на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та здійснити необхідні виплати з урахуванням проведених виплат за період з 01 серпня 2010 року по 6 квітня 2011 року».

Інші позовні вимоги залишити без розгляду.»

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

          

          Головуючий:                                                                                 Н.В.Вербицька

          Суддя:                                                                                           Ю.В.Яковлев

          Суддя:                                                                                           С.І. Жук






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація