Судове рішення #21317278

Дата документу  14.02.2012

Справа № 815/8/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  14 лютого 2012 року                                                                                 м.Мелітополь

   Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі судді Ковальової Ю.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі Запорізької області про визнання протиправними дії суб’єкта владних повноважень та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії,

встановив:

    Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача по відмові у здійсненні йому перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання  як судді у відставці; зобов’язати відповідача виплатити на його користь недоплачену суму щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з червня 2011 р. по листопад 2011 р. в сумі 6550,68 грн. та зобов’язати відповідача перерахувати та виплачувати на його користь щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків заробітку працюючого судді, що складає 6411,78 грн.   щомісячно.

     Розглянувши відповідно до положень ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження позовні вимоги ОСОБА_1, оцінивши повідомлені позивачем і відповідачем обставини, суд дійшов висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог.

       ОСОБА_1має статус судді у відставці, що підтверджується посвідченням судді у відставці № 00275 /а.с. 12/.

   На підставі ст. 43 Закону України «Про статус суддів», що був чинний на час призначення позивачу довічного грошового утримання, йому було призначене довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків заробітку працюючого судді.

   З 01.01.2007 р. виплата довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється органами Пенсійного фонду України. Позивач на даний час отримує довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 5320 грн. на місяць з урахуванням надбавки як дітям війни.

    Згідно довідок ДСА України в Запорізькій області від 08.12.2011 р. № 08-03/511, від 13.12.2011 р. № 08-03/517, від 13.12.2011 р. № 08-03/518 /а.с. 14-16/, постійна заробітна плата судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання судді у відставці за період червень-листопад 2011 р. складає 7124,20 грн.

      14.12.2011 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати йому довічного грошового утримання судді у відставці до рівня 90 відсотків заробітку працюючого судді у відповідності з довідками, наданими ДСА України в Запорізькій області.

     Витягом з протоколу засідання комісії УПФ № 2 від 21.12.2011 р., відповідач відмовив позивачу у виплаті недоплаченої суми довічного грошового утримання за період червень-листопад 2011 р. та у здійсненні перерахунку, на тій підставі, що Постановою правління ПФУ від 25.01.2008 р. № 3-1 «Про затвердження порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», не передбачено здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючого судді. Крім того, відповідно до п. 63 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів», і виключено норми щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці в разі зміни заробітної плати працюючого судді.

    В запереченнях проти позову відповідач зазначає, що відповідно до п. 63 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів», і виключено норми щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці в разі зміни заробітної плати працюючого судді. Крім того, Постановою правління ПФУ від 25.01.2008 р. № 3-1 «Про затвердження порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», не передбачено здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючого судді.

   Згідно ст. 126 Конституції України, незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України.

  Матеріальне забезпечення суддів, в тому числі суддів у відставці, та гарантії їх соціального захисту є одними із складових елементів принципу незалежності суддів.

 Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

  На підставі ч. 2 ст. 43 Закону України «Про статус суддів», що був чинний на час призначення позивачу довічного грошового утримання, за суддею, який перебуває у відставці, зберігається звання судді і такі ж гарантії недоторканності та соціального захисту, як і до виходу у відставку.

 Згідно ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів», судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу». Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді.

  Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про статус суддів», заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок.

    Згідно Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України»від 23.12.2010 р. дія частин 1-4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів»продовжена до 01.01.2012 р.

 Відповідно ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

     Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами. Звуження обсягу прав і свобод –це зменшення кола суб’єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

  Враховуючи те, що позивач є суддею у відставці, то наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на основні елементи соціального захисту, зокрема право на отримання щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого судді.

      Конституційний Суд України своїм рішенням від 11.10.2005 року №8-рп/2005  у п.2 визначив, що за змістом ст.126 Конституції України положення ч.3 ст.11 Закону України «Про статус суддів»у взаємозв’язку з ч.8 ст.14 Закону України «Про судоустрій України»треба розуміти як таке, що гарантує досягнутий рівень незалежності суддів і забороняє при прийнятті нових законів та інших нормативних актів, внесенні змін до них скасовувати чи звужувати існуючі гарантії незалежності суддів, у тому числі заходи їх правового захисту та матеріального і соціального забезпечення.  

          Із системного аналізу вище приведеного рішення Конституційного Суду України та ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»вбачається, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці повинно виплачуватися виходячи з заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді, а прийняття нормативних актів, які б звужували існуючі гарантії незалежності суддів, складовою якої є належне матеріальне забезпечення, є порушенням норм Конституції України, яка гарантує судді ці права.

  Таким чином, на підставі ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів»і виходячи із стажу роботи позивача, він має отримувати розмір довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків від заробітку працюючого судді.

    Відповідно до абзацу 3 п. 1 постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів»від 15.12.1992 р. № 2863-ХІІ, яка втратила чинність 03.08.2010 р. у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів», але чинною на момент призначення позивачу довічного грошового утримання, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці виплачується в суді за останнім місцем роботи або за їх вибором у суді за місцем їх проживання. В разі зміни заробітної плати суддів розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється виходячи із нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.

  Пунктом 63 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»абзац 3 пункту 1 постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992 р. було виключено.

 Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі № 10-рп/2008 виключення абзацу 3 п. 1 постанови Верховної Ради України від 15.12.1992 р. № 2863-ХІІ визнано неконституційним. У п. 3.2 цього ж рішення Конституційного Суду України зазначено, що однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у ч. 1 ст. 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального  захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо),  надання їм у майбутньому статусу судді у відставці, право якого на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання судді у встановленому розмірі спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня. Умови і порядок виплати цього утримання встановлюються Законом України «Про статус суддів».

   Постановою ПФУ від 22.12.2006 р. № 21-3 було затверджено Порядок призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами ПФУ, згідно якого перерахунок довічного грошового утримання проводиться на підставі довідок про заробітну плату працюючого судді; довідки подаються уповноваженою особою суду за останнім місцем роботи судді до органів Пенсійного фонду.

     Постановою правління ПФУ від 25.01.2008 р. № 3-1 було затверджено новий Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами ПФУ.

       Посилання відповідача у запереченнях на позов на те, що розмір довічного грошового утримання не підлягає перерахунку, оскільки це не передбачено постановою правління ПФУ від 25.01.2008 р. № 3-1, не заслуговують на увагу оскільки це прямо суперечить ст. 43, 44 Закону України «Про статус суддів», який має вищу юридичну силу порівняно із постановою ПФУ від 25.01.2008 р. № 3-1.

    Статтею 8 Конституції України закріплено, що в Україні діє принцип верховенства права.

    Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

      Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана  Верховною  Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

     Крім того, згідно пп. 5 п. 4 Положення  про Пенсійний фонд України, затвердженого  Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011, Пенсійний  фонд  України відповідно до покладених на нього завдань «...організовує,  координує  та  контролює   роботу   головних  управлінь  Пенсійного  фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах щодо: «...призначення (перерахунку) і  виплати  пенсій  та  щомісячного  довічного грошового утримання суддям у відставці...».

    Таким чином, відмова УПФУ в м. Мелітополі у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати недоплаченої суми щомісячного довічного грошового утримання є неправомірною і суперечить ст. 43, 44 Закону України «Про статус суддів».

   На підставі довідок ДСА України в Запорізькій області, розмір недоплаченої позивачу суми щомісячного довічного грошового утримання складає 1091,78 грн. на місяць і розраховується наступним чином: 7124,30 грн.х90 %= 6411,78 грн.–сума щомісячного довічного грошового утримання, яку прозивач має отримувати згідно заробітної плати судді.

6411,78 грн.–5320 грн.=1091,78 грн. на місяць.    

    За період червень-листопад 2011 р. (6 місяців) сума недоплаченого ОСОБА_1щомісячного довічного грошового утримання складає 6550,68 грн. і розраховується наступним чином: 1091,78 грн.х6 місяців=6550,68 грн.

   Таким чином, сума недоплаченого ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання, що підлягає стягненню з відповідача на його користь, за період червень-листопад 2011 р. (6 місяців) складає 6550,68 грн.

Сума щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яку ОСОБА_1 має отримувати згідно заробітної плати судді, складає 6411,78 грн.

   Згідно п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат   непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

      Відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в  одному  провадженні  з  вимогою  вирішити публічно-правовий спір. Інакше  вимоги  про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або  господарського судочинства.

     На підставі вищевикладеного суд вважає  заперечення відповідача на заявлені позовні вимоги  безпідставними і такими, що  не заслуговують на увагу, а позов ОСОБА_1 про визнання протиправними дії суб’єкта владних повноважень та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії таким, що підлягає повному задоволенню.

      Керуючись ст.ст. 8, 22, 55, 58, 126 Конституції України, ст.ст. 43, 44 Закону України «Про статус суддів», абзацу 3 п. 1 постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів»від 15.12.1992 р. № 2863-ХІІ, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі № 10-рп/2008, ст.ст. 18, 21, 104, 105, 158-163 КАС України, суд

постановив:

     Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі Запорізької області про визнання протиправними дії суб’єкта владних повноважень та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії задовольнити.

   Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Мелітополі по відмові у здійсненні перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ШевченкуЕдуардуІвановичу.

  Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Мелітополі виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену суму щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з червня 2011 р. по листопад 2011 р. в сумі 6550 (шість тисяч п»ятьсот п»ятдесят) грн. 68 к.

   Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Мелітополі перерахувати та виплачувати на користь ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків заробітку працюючого судді, що складає 6411(шість тисяч чотириста одинадцять) грн. 78 к.  щомісячно.

   

      Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

    Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

  Суддя:                                                                                                                               Ю.В.Ковальова






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація