Справа № 2-373/ 2008р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2008 року смт. Красногвардійське
Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Проскурні С.М.,
при секретарі - Мойсеєнко М.В.,
за участю представника відповідача - Головань А.Й.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в смт. Красногвардійське цивільну справу за позовом ОСОБА_1до сільськогосподарського виробничого кооперативу „Аграрій” Красногвардійського району про визнання права власності на цілий жилий будинок з надвірним будівлями,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 24.01.08р. звернулася до суду з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу „Аграрій” (далі СВК „Аграрій”) про визнання права власності на домоволодіння, що розташоване поАДРЕСА_1 мотивуючи вимоги тим, що в 1992 році вона сплатила в касу колгоспу імені ХІХ партз'їзду балансову вартість домоволодіння в сумі 3760 руб., після чого жилий будинок з надвірними будівлями перейшов у її власність. При зверненні до відповідача, який є правонаступником колгоспу, з метою отримати свідоцтво про право власності на зазначене домоволодіння, їй було відмовлено з посиланням на те, що зазначений жилий будинок на балансі СВК „Аграрій” не перебуває.
У попередньому судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, просила визнати за нею право власності на домоволодіння, яке складається з цілого жилого будинку та надвірних будівель: літньої кухні, сараїв, гаражу, вбиральні, входу в погріб, огорожі, що розташоване поАДРЕСА_1 пояснивши, що зазначене домоволодіння вона придбала в колгоспі, сплативши суму балансової вартості в розмірі 3760 руб. за квитанцією до прибуткового касового ордеруНОМЕР_1 від 21.07.1992р. Довідкою СВК „Аграрій” також підтверджується, що домоволодіння перейшло у її власність після оплати суми балансової вартості. Технічний паспорт на домоволодіння видано на її ім'я 26.12.07р. У домовій книзі зазначено, що будинок власний. Через відсутність свідоцтва про право власності вона не може в повному обсязі користуватися своїми правами як власник домоволодіння.
Представник відповідача у попередньому судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1. визнав, пояснивши, що СВК „Аграрій” є правонаступником колгоспу імені ХІХ партз'їзду. Домоволодіння, що розташоване поАДРЕСА_1 знаходилося на балансі колгоспу. Після сплати ОСОБА_1 в касу колгоспу суми балансової вартості зазначеного домоволодіння, воно перейшло у її власність.
Вислухавши пояснення осіб, що брали участь у справі, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статей 10, 11 ЦПК України сторони користуються рівними правами щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи і розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно зі ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що між позивачем ОСОБА_1 та колгоспом імені ХІХ партз'їзду, правонаступником якого є СВК „Аграрій”, була укладена угода з купівлі-продажу домоволодіння, що розташоване поАДРЕСА_1. Покупцем було виконано усі умови угоди, прийнято домоволодіння, повністю сплачено за нього балансову суму вартості, що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеруНОМЕР_1 від 21.07.1992 року, а також довідкою СВК „Аграрій” (а.с.11,12).
Технічний паспорт на домоволодіння, що розташоване поАДРЕСА_1 посвідчений Джанкойським міжміським бюро реєстрації та технічної інвентаризації станом на 26.12.2007 року, видано на ім'я ОСОБА_1., що підтверджується копією зазначеного паспорта (а.с.13-16).
Зазначений жилий будинок з надвірними будівлями знаходився на балансі колгоспу імені ХІХ партз'їзду, після повної сплати позивачем його балансової вартості, домоволодіння перейшло у власність ОСОБА_1., що підтверджується довідкою СВК „Аграрій” та не заперечувалося представником відповідача в суді.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена законом.
Аналогічне положення закону закріплено в статті 128 ч.1 ЦК України в редакції 1963 р., яке було дійсним під час виникнення спірних правовідносин.
Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
На підставі наданих та оцінених у сукупності доказів суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки позивачем були виконані усі істотні умови угоди, повністю сплачено балансову вартість домоволодіння, фактично прийнято його у власність, однак документів, які б посвідчували право власності позивача на зазначене домоволодіння не має. Виходячи з наведеного суд вважає за можливе визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння, що розташоване поАДРЕСА_1.
На підставі викладеного, керуючись ст.128 ч.1 ЦК України в редакції 1963 року, ст. 328, 392 ЦК України, ст. 10, 11, 60, 88, 212, 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння, яке складається з цілого жилого будинку - літер „А” та надвірних будівель: літньої кухні - літер „Б”, сараю - літер „В”, сараю - літер „Е”, гаражу - літер „Г”, вбиральні - літер „Д”, входу в погріб - літер „Ж”, огорожі 1:-2, що розташоване поАДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Красногвардійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк, з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя