Справа № 2 - 512/ 2008р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2008 року смт. Красногвардійське
Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді - Проскурні С.М.,
при секретарі - Мойсеєнко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Красногвардійське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” в особі філії Красногвардійського відділення № 4567 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 11 лютого 2008 року звернулася до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері, мотивуючи вимоги тим, що вона є спадкоємцем за законом після смерті своєї матері, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 При зверненні до нотаріальної контори з метою отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно їй було відмовлено через пропущення встановленого законом шестимісячного строку, який вважає пропущеним з поважних причин.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, пояснивши, що після смерті матері залишилось спадкове майно у вигляді грошових внесків у Ощадбанку. Для прийняття спадщини вона звернулась до нотаріальної контори, але встановлений законом строк був пропущений, через що їй було відмовлено з порадою звернутися до суду. Причини пропуску строку вважає поважними, посилаючись на стан свого здоров'я та незнання закону. Просила визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2- два місяці.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений, про причини неявки суду не повідомлено, заперечень не надано. Просив розглядати справу у відсутності їх представника, про що надав письмову заяву.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статей 10, 11 ЦПК України сторони користуються рівними правами щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи і розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно зі ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що померла ОСОБА_2 є матір'ю позивачаОСОБА_1., що підтверджується свідоцтвом про її народження (а.с.5). ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть серіїНОМЕР_1, виданого Петрівською сільською радою Красногвардійського району АР Крим 09.12.05р. (а.с.8).
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
На ім'я померлої ОСОБА_2 у філії Красногвардійського відділення № 4567 ВАТ “Державний ощадний банк України” відкрито рахунки компенсаційних внесків за НОМЕР_2 та НОМЕР_3 (а.с.9).
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Позивач є спадкоємцем за законом після смерті своєї матері. За повідомленням державного нотаріуса Красногвардійської державної нотаріальної контори за № 02-22/433 від 26.03.08р. інші спадкоємці із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2до нотаріальної контори не звертались.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
На підставі ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання зави про прийняття спадщини.
Позивач звернулась до нотаріальної контори для прийняття спадщини після смерті своєї матері вже після встановленого законом шестимісячного строку, посилаючись на тяжкий стан свого здоров'я, так як є інвалідом 2 групи, та юридичну неграмотність у питаннях прийняття спадщини.
На підставі наданих та оцінених у сукупності доказів суд дійшов висновку, що причини пропуску позивачем встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини після смерті її матері слід вважати поважними. Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для звернення із заявою до нотаріальної контори - два місяці.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1216, 1217, 1268, 1270, 1272 ЦК України, 10, 11, 60, 212, 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, уродженці АДРЕСА_1 додатковий строк - два місяці для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Красногвардійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк, з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя