Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2140050180

Справа № 168/257/25

Провадження № 2/168/147/25


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


16 червня 2025 року Старовижівський районний суд Волинської області в складі

головуючого судді - Хаврони О.Й.,

з участю: секретаря Островерхої Т.С.,

розглянувши в селищі Стара Вижівка в залі суду в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу,


в с т а н о в и в:


ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Позов мотивований тим, що вона з 14.12.1996 року перебуває з відповідачем у шлюбі, який зареєстрований Кримненською сільською Радою Старовижівського району Волинської області, актовий запис №21. Під час шлюбу у них народилося двоє дітей, одна з яких є неповнолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначає, що протягом останніх трьох років сімейні відносини між ними суттєво погіршилися. Відповідач залишив сім`ю і фактично припинив шлюбні відносини та тривалий час проживав з іншою жінкою, а в серпні минулого року повернувся, але шлюбних відносин не підтримує. На даний час відповідач працює, але самоусунувся від необхідності матеріально забезпечувати свою сім`ю. Позивач працює і сама виховує та утримує дочку. Основною причиною розпаду сім`ї та розірвання шлюбу є відсутність любові, сімейного вогнища та фактичне припинення шлюбних відносин із відповідачем, а також нестерпні умови для подальшого проживання. Вважає, що їхній шлюб існує лише формально і його збереження суперечить їх інтересам, примирення між ними неможливе, а тому просить шлюб розірвати, після розірвання шлюбу залишити їй прізвище ОСОБА_4 .

В судове засідання позивач не з`явилася, подала клопотання в якому не заперечує проти заочного розгляду справи та просить справу розглядати за її відсутності.

Відповідач повторно у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав, у зв`язку із чим, враховуючи згоду позивача, суд проводить заочний розгляд справи (в порядку, встановленому ст.280 ЦПК).

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явились, суд розглядає справу в порядку, встановленому ч.2 ст.247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 14.12.1996 року Кримненською сільською Радою Старовижівського району Волинської області зареєстровано шлюб, актовий запис №21. Після укладення шлюбу присвоєно прізвища: чоловікові « ОСОБА_4 », дружині - « ОСОБА_6 » (а.с. 4).

Під час перебування в шлюбі у подружжя народилася дитина: дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого Кримненською сільською радою Старовижівського району Волинської області 09.03.2012 року (а.с. 11).

Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00051402018 від 23.05.2025 року, встановлено, що містяться виправлення, внесені до відомостей актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: змінено відомості про батька дитини з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », змінено відомості про дитину (по батькові) з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 ». Видано повторне свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с. 30-35).

З відповіді на ухвалу суду про витребування доказів Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №637/30.3-04-10 від 15.04.2025 року повідомляє про відсутність в архіві відділу та за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян факту державної реєстрації зміни імені відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 24).

Задовольняючи позов про розірвання шлюбу, суд виходить з того, що добровільність шлюбу - одна з основних його засад. Шлюб - це сімейний союз, при цьому слово «сімейний» засвідчує, що шлюб створює сім`ю, а слово «союз» підкреслює договірну природу шлюбу, яка зумовлює його добровільний характер. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Шлюб припиняється в наслідок його розірвання. Розірвання шлюбу засвідчує стійкий розлад подружніх стосунків. Позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя. Для поваги до права дружини або чоловіка на пред`явлення вимоги про розірвання шлюбу потрібен прояв другим з подружжя власної гідності, поваги до себе. Позивач скористалася таким правом та звернулася до суду з цим позовом, наполягає на розірванні шлюбу. Збереження шлюбу можливе на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги та підтримки, тобто на тому, що є моральною основою шлюбу, а позивач не має намір зберігати шлюб з відповідачем. Приймаючи до уваги заяву позивача, суд вважає, що причини, що спонукають її наполягати на розірванні шлюбу є обґрунтованими і подальше спільне життя подружжя та збереження шлюбу суперечило б їх інтересам, що має істотне значення, внаслідок чого позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст. 105 СК України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, беручи до уваги вимоги ст.110 цього ж кодексу.

Згідно зі ст. 24 СК України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається. Позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя (ст. 110 Кодексу). Оскільки позивач наполягає на розірванні шлюбу, то відповідно відмова в позові про розірванні шлюбу буде примушенням до шлюбу та шлюбних відносин, що є неприпустимим.

Відповідно до ч.2 ст.112 СК України, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, що мають істотне значення.

Відповідно до ст.113 СК України, особа, яка змінила своє прізвище у зв`язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище. При реєстрації шлюбу позивачка змінила своє прізвище і після розірвання шлюбу вона має право залишити його.

Позивач звернулася до суду з клопотанням після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем « ОСОБА_4 .».

За таких обставин справи суд вважає, що сім`я сторін розпалась остаточно, підстав для досягнення примирення між сторонами немає, подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам подружжя, а тому суд приходить до висновку про розірвання шлюбу між сторонами та залишити позивачу прізвище відповідно до положень ст.113 СК України - « ОСОБА_4 ».

Судові витрати, відповідно до поданої заяви, залишити за позивачем.

На підставі викладеного, ст.ст. 24, 55, 56, 104, 105, 110, 112, 113 СК України та керуючись ст.ст. 247, 263, 264, 265, 268, 280, 282, 289, 354 ЦПК України, суд


у х в а л и в:


Позов задовольнити.

Шлюб між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 (після внесення виправлення від 12.02.2023 року до відомостей актового запису про народження " ОСОБА_9 " змінено " ОСОБА_10 "), ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований 14.12.1996 року Кримненською сільською Радою Старовижівського району Волинської області, актовий запис за № 21, розірвати.

Після розірвання шлюбу прізвище позивача залишити « ОСОБА_6 ».

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо учасниками справи не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Повне рішення суду складене 16.06.2025 року.


Суддя О. Й. Хаврона





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація