Справа № 1308/445/2012
Провадження № 4/1308/18/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 лютого 2012 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б. при секретарі Реміцькій І.П., з участю прокурора Буряк A.B., адвокатів ОСОБА_1, ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовкві Львівської області справу за скаргою ОСОБА_3 на постанову про порушення кримінальної справи від 26 грудня 2010 року слідчого СВ Жовківського РВ ГУМВСУ у Львівській області ОСОБА_4 по факту шахрайства, за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 ч. 2 КК України,
встановив:
Постановою від 26 грудня 2010 року слідчим СВ Жовківського РВ ГУМВСУ у Львівській області ОСОБА_4 порушено кримінальну справу по факту шахрайства - за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 ч. 2 КК України.
Постанову оскаржив ОСОБА_3 в своїй скарзі зазначив, що постанова слідчого є незаконною і такою, що порушує його права, не відповідає нормам кримінального кодексу України, криміналь-процесуальному кодексу України та Конституції України. Викладені у мотивувальній частині постанови факти носять цивільно-правовий характер. У зв"язку із порушенням кримінальної справи його постійно викликають на допити, що забирає у нього майже щоденно декілька годин його часу, він не взмозі виховувати своїх дітей, а також забезпечити належним чином сім"ю. При порушенні кримінальної справи допущено порушення вимог ст. 94 КПК України.
В судовому засіданні скаржник свою скаргу підтримав посилаючись на доводи наведені в скарзі, просить таку задовольнити та скасувати постанову про порушення кримінальної справи від 26.12.2010 р..
Захисник ОСОБА_3 в судовому засіданні в обгрунтування скарги покликається на те, що жодних підстав та приводів для порушення кримінальної справи у слідчого не було, така не відповідає нормам чинного законодавства. Крім цього пояснив, що справа порушена за ст. 190 ч. 2 КК України, тобто заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою, а тому вважає, що в діях ОСОБА_3 відсутні ознаки вчинення злочину, і такі дії швидше носять цивільно-правовий характер.
Адвокат потерпілого в судовому засіданні пояснив, що постанова про порушення кримінальної справи від 26.12.2010 р. є винесена із дотриманням чинного законодавства, оскільки підставою та приводом до порушення кримінальної справи в даному випадку є заява окремих громадян про ознаки злочину, і під час розслідування справи необхідно встановити всі обставини, що зазначені у постанові.
Представник прокуратури проти задоволення скарги заперечив та пояснив, що постанова від 26 грудня 2010 року слідчого СВ Жовківського РВ ГУМВСУ у Львівській області ОСОБА_4 про порушення кримінальної справи по факту шахрайства за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 ч. 2 КК України є підставною і відповідає вимогам закону, і для цього були достатні приводи і підстави. Просить у задоволенні скарги відмовити, постанову залишити в силі.
Дослідивши матеріали на підставі яких було порушено кримінальну справу, заслухавши пояснення сторін, думку прокурора, вважаю, що скаргу ОСОБА_3 слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 4 від 04.06.2010 р. підставою для порушення кримінальної справи згідно з частиною другою ст. 94 КПК України є достатні дані, за умови законності джерел їх отримання, що вказують на наявність ознак злочину та свідчать про реальність конкретної події злочину, на основі яких після порушення справи встановлюються об»єктивні ознаки вчиненого або підготовленого злочину. Суд не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді кримінальної справи по суті. Оцінка доказів, яка повинна здійснюватися судом під час розгляду кримінальної справи по суті, на стадії розгляду скарги на постанову про порушення кримінальної справи, є недопустимою.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КПК України, приводами до порушення кримінальної справи є зокрема і заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КПК України, справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані які вказують на наявність ознак злочину.
Із матеріалів кримінальної справи видно, що підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи є заяви осіб, які звернулися в правоохоронні органи на дії ОСОБА_3 і такі вказують на множинні факти отримання розписок про отриманя коштів та фактичної невиплати таких коштів. Таким чином вбачається один із видів обману, а саме зловживання довірою, що полягає у використанні довірливих відносин, і це є достатні дані які вказують на наявність ознак злочину.
Відповідно до ст. 97 КПК України, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов"язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню.
Відповідно до ст. 98 КПК України, за наявності приводів і підстав, зазначених у статті 94 КПК України, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані винести постанову про порушення кримінальної справи, вказавши приводи і підстави до порушення справи, статтю кримінального закону, за ознаками якої порушується справа, а також дальше її спрямування.
Як вбачається з постанови про порушення кримінальної справи від 26.12.2010 р. слідчий СВ Жовківського РВ ГУ МВСУ у Львівській області ОСОБА_4 дану постанову виніс розглянувши матеріали ЖРЗПЗ /журнал реєстрації заяв, повідомлень і злочинів/, зазначивши в такій, що невідомі особи при виконанні їм будівельних робіт по побудові двох дачних будинків в с. Урочище Руда Жовківського району Львівської області, ввійшовши в довіру до найманих робітників, які виконували будівельні роботи, шляхом шахрайства, взяли в них розписки про отримання грошей за виконанні роботи по будівництву та шляхом обману, не виплатили їм кошти за виконанні роботи. В постанові зазначено статтю кримінального закону, за ознаками якої порушується справа, а також її подальше спрямування.
Таким чином, приходжу до висновку, що в матеріалах, які стали підставою для порушення даної кримінальної справи, є дані, які вказують на наявні ознаки складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України.
Отже, при перевірці наявності приводів і підстав для винесення оскаржуваної постанови встановлено, що джерела отримання даних які стали підставою для винесення даної постанови про порушення справи отриманні законним шляхом, кримінальна справа порушена за ознаками злочину передбаченого ст.. 190 ч. 2 КК України по факту шахрайства, при порушенні кримінальної справи були додержані вимоги статей 94, 97, 98 КПК України, а тому підстав для скасування постанови про порушення кримінальної справи від 26 грудня 2010 року слідчого СВ Жовківського РВ ГУМВСУ у Львівській області ОСОБА_4 немає.
Керуючись ст. ст. 22, 94, 97, 98, 236-8 КПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Скаргу ОСОБА_3 на постанову про порушення кримінальної справи від 26 грудня 2010 року слідчого СВ Жовківського РВ ГУМВСУ у Львівській області ОСОБА_4 по факту шахрайства, за ознаками злочину, передбаченого ст. 190 ч. 2 КК України - залишити без задоволення.
Матеріали справи № 121-1979 повернути органу який проводить досудове слідство.
Копії документів залишити в матеріалах провадження по скарзі.
Копію постанови направити прокурору Жовківського району, начальнику Жовківського РВ ГУМВСУ у Львівській області, ОСОБА_3, захисникам ОСОБА_1, ОСОБА_2, потерпілим.
На постанову суду протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до апеляційного суду Львіваської області.
Подача апеляції не зупиняє виконання постанови.
Суддя Р. Б. Ясиновський