Дата документу 20.02.2012 Справа № 2-7645/11
Провадження № 2/1622/284/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2012 року Октябрський районний суд м.Полтави у складі:
головуючого -судді Савченко Л.І.,
при секретарі -Милостюк А.С.
за участю позивача -ОСОБА_1, її представника -ОСОБА_2, представника відповідача -Харитонової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради, треті особи приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу ОСОБА_5, Приватне підприємство Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор», про визнання права власності на спадкове майно,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Полтавської міської ради, визначивши третіми особами приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу ОСОБА_5, ПП ПБТІ «Інвентаризатор», про визнання права власності на спадкове майно після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 на незакінчений будівництвом житловий будинок з надвірними побудовами у складі: будинку -тамбур (1) пл.5,4 кв.м., хол (2) пл.20,2 кв.м., кухня (3) пл. 11,6 кв.м., санвузол (4) пл.6,6 кв.м., теплогенераторна (5) пл.2,4 кв.м., гараж (6) пл.35,7 кв.м., житлова кімната (7) пл.17,6 кв.м., житлова кімната (8) пл.15,9 кв.м., веранда (9) пл.5,4 кв.м., хол (10) пл. 16,7 кв.м., житлова кімната (11) пл. 23,5 кв.м., оранжерея (12) пл. 35,7 кв.м., житлова кімната (13) пл.17,7 кв.м., житлова кімната (14) пл.16,0 кв.м., в літній кухні -кухня (1) пл.6,5 кв.м., господарче приміщення (2) пл. 7,9 кв.м., господарче приміщення (3) пл. 4,5 кв.м., горище (4) пл. 32,4 кв.м., посилаючись на те, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на земельну ділянку пл. 0, 0616 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1, а також на незакінчений будівництвом житловий будинок з надвірними будівлями. На земельну ділянку позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, на незакінчений будівництвом житловий будинок у видачі свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено, оскільки вона не надала правовстановлюючих документів. Вважає, що має право власності на спадкове майно, тому звернулася до суду з позовом.
У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, пояснила, що позивач не надала жодного доказу порушення або оспорювання її прав Полтавською міською радою. Також, чинним законодавством не передбачено визнання права власності на незакінчений будівництвом житловий будинок, особа вважається власником будівельних матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва, що передбачено ч. 3 ст. 331 ЦК України. Крім того, не підлягає задоволенню позовна вимога про визнання права власності на літню кухню, оскільки вона є самочинним будівництвом, відповідно до ст. 376 ЦК України, а тому особа не набуває права власності на нього.
Заслухавши позивача та його представника, представника відповідача, перевіривши фактичні обставини справи у межах наданих письмових доказів, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в Книзі реєстрації смертей ІНФОРМАЦІЯ_1 зроблений відповідний актовий запис № 2192 та Центральним відділом РАЦС Полтавського МУЮ Полтавської області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 0, 0616 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1, на яку позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за законом від 20 жовтня 2011 року серії ВРО № 083910 (а.с.6). Позивач являється донькою ОСОБА_3 та єдиним спадкоємцем, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим центральним відділом РАЦС Полтавського МУЮ Полтавської області 31 липня 2009 року та листом приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу ОСОБА_5 від 27 січня 2012 року за № 5/01-16 (а.с.9, 52).
Також судом встановлено, що померлій ОСОБА_3 належав незакінчений будівництвом житловий будинок з надвірними побудовами 52 % готовності, на підставі договору дарування серії ААР № 028940 посвідченого 15 грудня 1998 року приватним нотаріусом ОСОБА_4 (а.с.8).
Рішенням виконавчого комітету Октябрської районної у м.Полтаві ради № 226 від 22 травня 2007 року ОСОБА_3 було дозволено продовжити до 30 грудня 2008 року будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1, готовність якого на момент придбання складала 52 %, зобов»язано ОСОБА_3 після закінчення будівельних робіт зареєструвати зміни у бюро технічної інвентаризації, завершене будівництво здати в експлуатацію та внести відповідні зміни у документи про право власності (а.с.11).
Відповідно до довідки ПП «Полтавського БТІ «Інвентаризатор»виданої на запит № 93/02-14 від 08 листопада 2011 року, за даними реєстрових книг Полтавського БТІ «Інвентаризатор»за ОСОБА_3 реєстрація права власності на незакінчений будівництвом будинок за адресою АДРЕСА_1 не проводилася (а.с.7).
У зв»язку з ненаданням правовстановлюючого документу на спадкове майно у вигляді незавершеного будівництвом будинку у АДРЕСА_1, позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину приватним нотаріусом відмовлено (а.с. 9).
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Зі змісту п.1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого в Міністерстві юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5, обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
Враховуючи, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає у особи, яка створила це майно, після закінчення будівництва об»єкта нерухомості, введення його в експлуатацію, отримання свідоцтво про право власності та реєстрації права власності, суд приходить до висновку, що у померлої ОСОБА_3 не виникло право власності на спірний об»єкт, а саме житловий будинок та літню кухню по АДРЕСА_1 (а.с.12-20), а тому як нерухоме майно ці приміщення не можуть бути предметом спадщини.
До виникнення права власності на новозбудоване нерухоме майно право власності існує лише на матеріали, обладнання та інше майно, що було використано в процесі будівництва, що встановлено ч.3 ст. 331 ЦК України, а тому у судовому порядку не передбачена можливість визнання права власності на недобудоване нерухоме майно.
Норми ЦК України (в редакції 1963 року), на які посилається позивач, до даних правовідносин застосовані бути не можуть, оскільки в п.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України ( в редакції 2004 року) визначено, що якщо цивільні відносини виникли або продовжують існувати після набрання чинності цим Кодексом, до них застосовують положення цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та в їх задоволенні сіл відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяЛ. І. Савченко
- Номер: 6/308/374/15
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-7645/11
- Суд: Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Савченко Л. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.06.2015
- Дата етапу: 07.09.2015