Справа № 2-2256/2007 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2007 року місто Джанкой
Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:
головуючого, судді Онищенко Т.С.,
при секретарі Середа Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Ясна Поляна" про стягнення суми середньої заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Ясна Поляна" про стягнення суми середньої заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні, посилаючись на статтю 117 Кодексу законів про працю України.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та пояснив, що 30.03.2006 вона звільнена з роботи у СТОВ „Ясна Поляна" у зв'язку з виходом на пенсію, проте підприємство у день звільнення в супереч вимогам статті 116 Кодексу законів про працю України не здійснило з нею остаточний розрахунок. У липні 2006 року суд за її заявою видав судовий наказ про стягнення з відповідача на її користь заборгованості по заробітній платі по розрахунку при звільненні в сумі 1716 грн. Фактично розрахунок з нею проведений 31.05.2007. Розмір її середнього заробітку складає 410 грн., а час затримки розрахунку складає 14 місяців. Таким чином сума середньої заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні складає 5740 грн. (410 грн. х 14), яку він просить стягнути з відповідача на його користь.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотань або заяв про відкладення судового засідання до суду не надходило.
Позивач надала суду згоду на заочний розгляд справи, предмет або підстави позову, розмір позовних вимог не змінює.
Матеріалами справи і дослідженими в судовому засіданні доказами встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач працювала у Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю „Ясна Поляна" та 30.03.2006 звільнена з підприємства у зв'язку з виходом на пенсію.
При звільненні відповідач повинен був розрахувати позивача, тобто виплатити всі суми, що належать їй від підприємства, а саме виплатити 1716 грн., проте відповідач, не приймаючи до уваги неодноразові вимоги позивача виплатити заборгованість, відмовляв здійснити остаточний розрахунок.
Спір про розмір належних позивачу при звільненні сум між сторонами був відсутній
03.07.2006 Джанкойським міськрайонним судом Автономної Республіки Крим за заявою
позивача виданий судовий наказ про стягнення з відповідача заборгованості по заробітній платі по
розрахунку при звільненні в сумі 1716 грн.
Фактично судовий наказ виконаний 31.05.2007, тобто з позивачем проведений остаточний розрахунок і їй виплачена заборгованість по заробітній платі по розрахунку при звільнені в сумі 1716 грн., що підтверджується Постановою відділу державної виконавчої служби Джанкойського міськрайонного управління юстиції Автономної Республіки Крим від 31.05.2007 про закінчення виконавчого провадження у зв'язку зі стягненням заборгованості у повному обсязі.
21.06.2007 позивач звернувся в суд з даним позовом.
Розмір середньомісячної заробітної плати позивача, згідно довідкою наданою відповідачем, складає 410 грн.
Тривалість затримки розрахунку позивача при звільненні складає 14 місяців (з 30.03.2006 по 05.06.2007).
Статтею 116 Кодексу законів про працю України передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або
2
уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідно до статті 117 Кодексу законів про працю України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" №13 від 24.12.1999, непроведения розрахунку з працівником у день звільнення або, якщо в цей день він не був на роботі, наступного дня після його звернення з вимогою про розрахунок є підставою для застосування відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП. У цьому разі перебіг тримісячного строку звернення до суду починається з наступного дня після проведення зазначених виплат незалежно від тривалості затримки розрахунку.
На підставі вищевикладеного, вивчивши матеріали справи, заслухавши сторони, оцінивши докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з того, що при звільненні позивача спір про розмір належних йому сум між ним та підприємством був відсутній, але відповідач не приймаючи до уваги вимоги закону та неодноразові вимоги позивача не здійснив з ним остаточний розрахунок, чим порушив право позивача на своєчасне отримання виплати всіх сум, що належать йому від підприємства.
Позивач звернувся в суд з даним позовом в межах передбаченого статтею 233 Кодексу законів про працю України тримісячного строку.
Відповідач не надав суду доказів відсутності вини підприємства за затримку розрахунку позивача при його звільненні. Відсутність коштів у підприємства не виключає його відповідальності (п. 20 Постанови ВСУ №13).
Суд погоджується з розрахунком наданим позивачем і таким чином сума середньої заробітної плати за весь час затримки по дань фактичного розрахунку, що підлягає стягненню з відповідача складає 5740 грн.
У відповідності до статті 88 Цивільного процесуального кодексу України суд стягує з відповідача в доход держави судовий збір у розмірі 51 грн. та 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 10, 212, 215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити в повністю.
2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Ясна Поляна" на користь ОСОБА_1 суму середньої заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 5740 грн.
3. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Ясна Поляна" судовий збір в доход держави у розмірі 51 грн.
4. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Ясна Поляна" на користь Управління Державної судової адміністрації України в АРК витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ по зверненню до Джанкойського міськрайонного суду АРК у розмірі 30, 00 грн.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку, передбаченому частиною 4 статті 295 Цивільного процесуального кодексу України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 (десяти днів) з дня отримання копії.