ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-69/2484-201223.03.12
За позовом Публічного акціонерного товариства "Київгаз"
До Комунального підприємства "Господар" Дарницького району міста Києва
про стягнення 11 756,44 грн.
Суддя Стасюк С.В.
Представники сторін:
від позивача ОСОБА_1. ( дов. № Д –15/12 від 06.02.2012р.)
від відповідача ОСОБА_2. ( дов. № 369 від 16.02.2012р.)
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні
23 березня 2012 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Публічне акціонерне товариство "Київгаз" (надалі по тексту - позивач) звернулось до Господарського суду м. Києва з позовною заявою до Комунального підприємства "Господар" Дарницького району міста Києва (надалі по тексту - відповідач) про стягнення 11 756,44 грн., з яких 10 000, 00 грн. основної заборгованості згідно з договором № ТЕ-222169 від 28.10.2011 року про надання послуг з газопостачання, 50,00 грн. інфляційних втрат, 930,00 грн. пені, 76,44 грн. трьох відсотків річних, 700,00 грн. штрафу, а також просить суд покласти на відповідача судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення умов укладеного сторонами договору № ТЕ-222169 від 28.10.2011 року про надання послуг з газопостачання, відповідач свої зобов’язання щодо сплати вартості отриманих послуг з газопостачання виконав не в повному обсязі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.03.2012 року позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 5011-69/2484-2012, розгляд справи призначено на 15.03.2012 року.
У судовому засіданні 15.03.2012 року представник позивача надав усні пояснення по суті спору, в яких підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні надав документи на вимогу ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у даній справі та усні пояснення по справі, в яких заперечив проти задоволення заявлених позовних вимог.
У судовому засіданні 15.03.2012 року, у відповідності до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву в судовому засіданні до 23.03.2012 року, про що сторони були повідомлені під розписку.
21.03.2012 року через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представник відповідача подав додаткові матеріали по справі, а також відзив на позов.
У судовому засіданні 23.03.2012 року представником позивача подано заяву про уточнення (зменшення) позовних вимог, у зв’язку з оплатою відповідачем суми основного боргу, у відповідності до якої просить суд стягнути з відповідача 40,00 грн. інфляційних втрат, 331,23 грн. 0,1% пені, 64, 11 грн. трьох відсотків річних, 700,00 грн. штрафу, а також покласти на відповідача судові витрати.
У відповідності до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Подана позивачем заява про уточнення (зменшення) позовних вимог приймається судом до розгляду, позовні вимоги розглядаються з урахуванням заяви поданої в судовому засіданні 23.03.2012 року.
Представник відповідача надав усні пояснення по суті спору, в яких не заперечив проти задоволення позову, з урахуванням заяви про уточнення (зменшення) позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва –
ВСТАНОВИВ:
28 жовтня 2011 року між Публічним акціонерним товариством "Київгаз" (ПАТ "Київгаз") та Комунальним підприємством "Господар" Дарницького району міста Києва (споживач) було укладено договір № ТЕ-222169 про надання послуг з газопостачання (надалі по тексту - Договір) відповідно до умов якого ПАТ "Київгаз" зобов’язалось надати послуги з газопостачання, тобто поставити природний газ та протранспортувати його до вузла обліку газу (ВОГ) споживача, а споживач зобов’язався прийняти газ і оплатити на умовах цього договору такі послуги.
Згідно з п. 1.1. Договору обсяг газопостачання в 2011-2012 рр. складає 515,0 тис. куб. м., в тому числі, у Договорі містяться розрахунки по місяцях.
Газ, що постачається за даним Договором, використовується споживачем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого постачання. Використання газу споживачем для інших потреб не є предметом цього Договору (п. 1.2. Договору).
У відповідності до п. 3.14. Договору, кількість поданого споживачу газу оформлюється станом на останній календарний день місяця двостороннім актом встановленої форми по одному примірнику для кожної сторони. Цей акт є основою для проведення розрахунків за послуги з газопостачання між сторонами.
Згідно з п. 3.15. Договору, якщо споживач не згодний з визначеною кількістю газу, він направляє до ПАТ "Київгаз" письмове повідомлення в 3-денний термін з моменту отримання акту. Претензія, яка надана після вказаного терміну, не розглядається, а акт вважається узгодженим сторонами.
Позивач, в обґрунтування своїх позовних вимог, зазначає про належне виконання ПАТ "Київгаз" умов Договору, що підтверджується, зокрема, актом прийому - передачі послуг з газопостачання 31.10.2011 року підписаного уповноваженими особами та скріпленого печатками сторін, відповідно до якого ПАТ "Київгаз" надав споживачу послуги з газопостачання природного газу обсягом 18,808 тис.куб. м. на загальну суму 24 623.44 грн. (належним чином засвідчена копія міститься в матеріалах справи).
У відповідності до п. 6.1. Договору оплата вартості послуг з газопостачання проводиться споживачем виключно грошовими коштами в такому порядку:
- перша оплата в розмірі 34 (тридцять чотири) відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу проводяться не пізніше 10 числа місяця поставки;
- подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 (тридцять три) відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газудо20 та 30 (31)числа місяця поставки;
- остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 20 числа місяця наступного за місяцем поставки газу.
Судом встановлено, що спірні правовідносини виникли у звязку з неоплатою відповідачем поставленого природного газу у повному обсязі, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 10 000,00 грн.
В судовому засіданні представником позивача було подано заяву про зменшення позовних вимог в якій останній зазначив, що відповідач сплатив на користь позивача заборгованість з основного боргу в розмірі 10 000,00 грн., у зв’язку з чим, позивач просить суд зменшити позовні вимоги по справі, а саме стягнути з відповідача 40,00 грн. інфляційних втрат, 331,23 грн. 0,1% пені, 64, 11 грн. трьох відсотків річних, 700,00 грн. штрафу, а також покласти на відповідача судові витрати.
Відповідач проти заявленого позову, з урахуванням заяви про уточнення (зменшення) позовних вимог, не заперечує.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, підлягають задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Згідно з частинами 1, 6 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Реалізація суб'єктами господарювання товарів негосподарюючим суб'єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
Аналогічні положення містяться і у статті 712 Цивільного кодексу України, згідно з якою за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (частина 1). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2). Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов’язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
З наданих позивачем доказів вбачається, що позивач взяті на себе зобов’язання щодо поставки та транспортування природного газу виконав належним чином, зауважень щодо поставки газу від відповідача не надходило, тоді як відповідач у визначений Договором строк оплату за отриманий газ здійснив не в повному обсязі.
У зв'язку зі сплатою відповідачем на користь позивача суму основного боргу в розмірі 10 000,00 грн., позивач просить суд стягнути з відповідача 331,23 грн. 0,1% пені, 700,00 грн. штрафу, 40,00 грн. інфляційних втрат, 64, 11 грн. трьох відсотків річних.
Відповідно до п. 7.3 Договору в разі неоплати або несвоєчасної оплати за надані послуги з газопостачання у строки, передбачені у п. 6.1 Договору, споживач сплачує на користь ПАТ "Київгаз", крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та 3% річних за весь час прострочення, пеню у розмірі 0,1% від суми простроченого платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, за кожен день прострочення платежу, а за прострочення понад тридцять днів додатково сплачує штраф у розмірі 7% від суми заборгованості.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Розмір штрафних санкцій передбачений ст. 231 Господарського кодексу України. Відповідно до ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
У відповідності до ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Таким чином, встановивши прострочення відповідача щодо оплати боргу за Договором, беручи до уваги п. 7.3 Договору, суд стягує з відповідача пеню у розмірі 331,23 грн., нараховану за період з 21.11.2011 року по 06.02.2012 року (правильність розрахунку пені, проведеного позивачем судом перевірено) та штраф у розмірі 700,00 грн.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.
Приймаючи до уваги вищенаведені приписи Цивільного кодексу України щодо наявності у позивача права за порушення грошового зобов’язання відповідачем вимагати сплати останнім 3% річних від простроченої суми, перевіривши здійснений позивачем розрахунок, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Київгаз" щодо стягнення з Комунального підприємства "Господар" Дарницького району міста Києва 3% річних на загальну суму 64,11 грн.
Разом з тим, враховуючи положення ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, перевіривши здійснений позивачем розрахунок інфляційних втрат, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Київгаз" щодо стягнення з Комунального підприємства "Господар" Дарницького району міста Києва інфляційних втрат на загальну суму 40,00 грн. є обґрунтованими.
Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги, з урахування поданої представником позивача заяви про зменшення позовних вимог, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з судового збору у розмірі 1 609,50 грн. України, покладаються на відповідача.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.ст. 4, 22, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Господар" Дарницького району міста Києва (02096, м. Київ, вул. Заслонова, 3, код ЄДРПОУ 14315687, п/р 26009173231 в АТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 380805, або з будь-якого іншого рахунку виявленого державним виконавцем) на користь Публічного акціонерного товариства "Київгаз" (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 4-Б, код ЄДРПОУ 03346331, п/р 26009002006360 в АТ "Дельта банк", МФО 380236) 331 (триста тридцять одну) грн. 23 коп. пені, 64 (шістдесят чотири) грн. 11 коп. 3% річних, 40 (сорок) грн. 00 коп. суми інфляційного збільшення боргу, 700 (сімсот) грн. 00 коп. штрафу, 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя
С.В. Стасюк
Дата підписання
повного тексту рішення 26.03.2012 року