АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2011 року. м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого – Левенця Б.Б.,
суддів: Гірняк Л.А., Плавич Н.Д.,
при секретарі – Бжассо В.В.,
за участі позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу судді Березівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Максима – 2006», третя особа Відкрите акціонерне товариство «Березівський елеватор» про визнання правочину недійсним та відшкодування шкоди, -
в с т а н о в и л а :
Ухвалою судді Березівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2011 року позовну заяву повернуто позивачеві.(а.с. 22)
Не погоджуючись із вказаною ухвалою позивач подав апеляційну скаргу, на обґрунтування якої зазначив, що ухвалу судді постановлено з порушенням правил підсудності, встановлених ч. 6 ст. 110 ЦПК України.(а.с. 28)
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав скаргу і просив її задовольнити.
Інші особи до суду не прибули про причини неявки не повідомили, про час та місце розгляду справи сповіщались встановленим порядком про що у справі є докази.(а.с.34-39)
Зважаючи на вимоги ч. 5 ст. 76, ст. 77, ч. 2 ст. 305 ЦПК України, колегія суддів визнала повідомлення належним, а неявку такою, що не перешкоджає апеляційному розглядові справи.
Колегія суддів перевірила доводи апелянта, матеріали справи, заслухала суддю-доповідача, пояснення прибувших учасників апеляційного провадження, і дійшла висновку, що скарга підлягає задоволенню частково за наступних підстав.
Згідно до вимог ст. 109 ЦПК України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.
Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням.
Згідно до вимог ч. 6 ст. 110 ЦПК України, позови про відшкодування шкоди, завданої майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред'являтися також за місцем завдання шкоди.
Предметом заявлених позовних вимог є визнання правочину недійсним та відшкодування шкоди завданої таким правочином. На обґрунтування вимог позивач зазначив, що в липні 2010 року з належних позивачу земельних ділянок був зібраний врожай, проте відповідач не провів із позивачем розрахунків за отриману продукцію.(а.с. 2-21)
Повертаючи позивачеві подану ним позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що між сторонами виникли правовідносини, пов’язані із неналежним виконанням своїх зобов’язань, тому, має розглядатись за місцезнаходженням відповідача.(а.с. 22)
Проте такий висновок є передчасним, а суд не звернув уваги на наявність вимог позивача про відшкодування завданою йому шкоди, у т.ч. неналежним виконанням відповідачем договірних зобов’язань, а виконання останніх відбувалось за місцем знаходження ВАТ«Березівський елеватор», тобто в м. Березівка, Одеської області.
Вибір підсудності по зазначеній категорії спору(за місцезнаходженням відповідача або за місцем завдання шкоди) є правом позивача, яким останній скористався.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню із передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції на підставі п. 3 ч. 1 ст. 312 ЦПК України.
Інші доводи скарги цих висновків не спростовують, тому мають бути відхилені.
Керуючись ст.ст. 303, п. 3 ч. 1 ст. 312, ст.ст. 313-315, 317, 319 ЦПК України, судова колегія,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Ухвалу судді Березівського районного суду Одеської області від 04 жовтня 2011 року скасувати, позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Максима – 2006», третя особа Відкрите акціонерне товариство «Березівський елеватор» про визнання правочину недійсним та відшкодування шкоди разом із доданими матеріалами повернути до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Судді Апеляційного суду Одеської області Б.Б.Левенець
Л.А.Гірняк
Н.Д.Плавич