Справа № 2116/390/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.03.2012 року
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Диби Ю.В.
при секретарі Маменчук Л.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нововоронцовка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововоронцовської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом, -
В С ТА Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна сестра ОСОБА_2, яка до смерті постійно проживала в АДРЕСА_1. Після її смерті відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1, яка належала померлій на праві приватної власності. Оскільки позивачка з заявою про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк не звернулася, остання просила визначити їй додатковий строк на звернення з заявою про прийняття спадщини, посилаючись на поважність причин пропуску вказаного строку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав зазначених в позові, додатково пояснив, що після смерті сестри позивач через свою юридичну необізнаність не звернулась до нотаріальної контори, оскільки не знала про наявність у померлої спадкового майна та вважала, що вона не має право на спадкове майно за наявності у померлої спадкоємців І черги. Лише в грудні 2011 року їй стало відомо про наявність спадкового майна та те, що спадкоємці І черги не звернулися у встановлений законом строк із заявами про прийняття спадщини.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили, посилаючись на те, що причини пропуску строку для прийняття спадщини, про які вказує представник позивача, є неповажними.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть від 22.06.2011 р. № НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за №114.
Як вбачається зі свідоцтва про народження ОСОБА_1, повідомлень відділів ДРАЦ Верхньодніпровського РУЮ та ДРАЦ Апостолівського РУЮ, позивачка є рідною сестрою померлої ОСОБА_2, а тому в силу ст. 1262 ЦК України є спадкоємицею другої черги. Згідно відповіді Нововоронцовської державної нотаріальної контори спадкова справа на майно ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, не заводилася.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 „Про судову практику у справах про спадкування” від 30.05.2008 року, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Оскільки роз’яснення Пленуму Верховного Суду не містять вичерпного переліку поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини, а також чітко не вказує які причини є поважними, суд приходить до висновку, що причини наведені позивачем є поважними, оскільки пов’язані з істотними труднощами для ОСОБА_1 на вчинення цих дій. А саме: проживання в іншій місцевості на значній територіальній віддаленості населених пунктів, незнання про наявність спадкового майна та те, що позивач не є спадкоємцем І черги, так як в померлої є рідний син, який мав би прийняти спадщину.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню і позивачці має бути визначений додатковий строк в три місяці на звернення з заявою про прийняття спадщини.
Керуючись ст. 1272 ЦК України, та ст. ст. 10, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, суд, –
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, додатковий строк в три місяці для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, який починається з часу набрання цього рішення законної сили.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги.
Суддя Ю. В. Диба