- відповідач: Нижньоворітська сільська рада
- позивач: Безщасна Вікторія Василівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа № 936/651/25
Провадження № 2/936/189/2025
23.06.2025 селище Воловець
Воловецький районний суд Закарпатської області у складі судді Пелих О.О., за участі секретаря судового засідання Дзямко А.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі судових засідань в смт. Воловець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
26.05.2024 р. до Воловецького районного суду Закарпатської області звернулася позивачка ОСОБА_1 із вищезазначеним позовом.
Позов мотивовано тим, що її дідом та бабою з батькової сторони ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за життя було побудувано житловий будинок АДРЕСА_1 й завершили його будівництво у 1986 році. Після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день їхньої смерті, у даному житловому будинку, продовжував проживати батько позивачки ОСОБА_4 , 1958 року народження, який прийняв спадщину, оскільки вступив в управління та володінням спадковим майном. Батько позивачки ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 і на момент своєї смерті проживав в будинку АДРЕСА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому спадкове майно. Позивачка посилається на те, що вона є єдиним спадкоємцем за законом на спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , інші спадкоємці відсутні та в квітні 2025 року звернулася до нотаріуса за оформленням спадщини. Проте, нотаріус усно відмовила їй у оформленні спадщини, так як відсутні правовстановлюючі документи на право власності, і вона не має змоги оформити право власності на нерухоме майно, крім як звернення з позовом до суду про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, щоб захистити своє право на спадкування, а тому вимушена звернутись до суду з цим позовом. Окрім того до початку судового засідання позивачка подала суду заяву про збільшення позовних вимог, а саме про визнання за нею права власності на земельні частки (пай), які згідно з сертифікатом серії ЗК №0021703 та сертифікату серії ЗК №0021704 належали ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
На підставі наведеного, просить суд визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , право власності на житловий будинок загальною площею 152,47 кв.м., житлова площа 66,52 кв.м. з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: буд. АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також визнати право власності на земельні частки (пай) відповідно до сертифікатів серії ЗК №0021703 та серії ЗК № 00217004.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, проте надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Нижньоворітської сільської ради Воловецького району Закарпатської області в особі сільського голови Грига І., в судове засідання не з`явився, але подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень, викладених у ст. ст.13, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим цивільного процесуального кодексу відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з вимогами ст.55 Конституції України та ст.ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист судом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідну до ст.16 ЦК України визнання права с одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвеціїї про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 16.09.2013, а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дідо позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 від 25.03.2014р. Батько позивачки ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 18.02.2021.
Як вбачається із довідки Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району №127 від 01.05.2025, останнє місце реєстрації (проживання) ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 було за адресою : АДРЕСА_2 .
Відповідно до довідки Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району №125 від 01.05.2025, вбачається, що на день смерті ОСОБА_3 , в будинку за адресою: АДРЕСА_2 , були зареєстровані чоловік - ОСОБА_2 та син - ОСОБА_4 , а на день смерті ОСОБА_2 , був зареєстрований та проживав тільки батько позивачки ОСОБА_4 , що підтверджується довідкою №123 від 01.05.2025 р.
Відповідно до довідки Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району №128 від 01.05.2025, вбачається, що на день смерті ОСОБА_4 , в будинку за адресою: АДРЕСА_2 , був зареєстрований тільки він.
Після смерті батька залишилося майно: будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою - буд. АДРЕСА_2 та земельна частка (пай) розміром 1,17 в умовних кадастрових гектарів, що перебуває у колективній власності колгоспу «Веречани» у с. Верхні Ворота, Воловецького району, Закарпатської області, виданого ОСОБА_3 на підставі рішення Воловецької райдержадміністрації від 28.05.1997 року №204, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЗК№0021703 від 30.05.1997 року та земельна частка (пай) розміром 1,17 в умовних кадастрових гектарів, що перебуває у колективній власності колгоспу «Веречани» у с. Верхні Ворота, Воловецького району, Закарпатської області, виданого ОСОБА_2 на підставі рішення Воловецької райдержадміністрації від 28.05.1997 року №204, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЗК №0021704 від 30.05.1997 року.
Судом встановлено, що позивачка є єдиним спадкоємцем, так як інші спадкоємці відсутні. На випадок смерті ОСОБА_4 заповіту не складав.
Позивачка звернулася до державного нотаріуса Воловецької державної нотаріальної контори, де їй було усно відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки після смерті батька спадщину не прийняла, через відсутність правовстановлюючого документу на право власності.
Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Статтею 1217 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Факт перебування в родинних відносинах померлого спадкодавця та позивача підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 від 03.07.2024 року. Позивачка ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_6 від 10.01.2011 року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Судом встановлено, шо після виготовлення технічного паспорта на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами та з метою оформлення спадкового майна, позивачка звернулася до державного нотаріуса Воловецької державної нотаріальної контори, де їй було усно відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки після смерті батька спадщину не прийняла.
У відповідності до ч.5ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Вказані обставини свідчать про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, у зв`язку з тим, що права позивача щодо володіння, користування та розпорядження спадковим майном порушуються, а тому підлягають захисту відповідно до ст. 392 ЦК України, оскільки не визнаються органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 346 ЦК України однією з підстав припинення права власності є смерть власника. Якщо у разі смерті власника нерухомого майна первинна реєстрація прав власності на яке не була проведена і право встановлювальний документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.
Крім того, згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Беручи до уваги, що позивачка, як спадкоємець за законом, має право на набуття всіх прав, після смерті спадкодавця, а також те, що вона має право на отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, однак не змігла його отримати з незалежних від неї причин.
Відповідно до п.6 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних i кримінальних справ від 07.02.2014 №5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно з висновку, викладеного у постанові Верховного Суду України від 30.01.2013 в справі №6-168цс12 майнове право, яке можна визначити як «право очікування», є складовою частиною майна як об`єкта цивільних прав. Майнове право - це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певними, але не всіма правами власника майна, та яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.
Пунктом 3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ України від 16.05.2013 №24-753/0/4-13, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦКУкраїни).
Вимогами ст. 392 ЦК України та наданих до неї роз`яснень у листі ВССУ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Окрім того, у згаданому листі зазначено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Отже, якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Законодавцем встановлений певний порядок набуття права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - нотаріальний порядок. Лише у випадку неможливості оформлення права власності на спадщину в нотаріальному порядку, спадкоємець має право на судовий захист свого невизнаного, оспорюваного чи порушеного права.
Отже, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК України, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи наведене, слід визнати право власності позивача в порядку спадкування за законом на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою - буд. АДРЕСА_2 , житловий будинок загальною площею 152,47 м.кв., житлова площа 66,52 м.кв. з належними до нього господарськими будівлями та спорудами та на земельну частку (пай) розміром 1,17 умовних кадастрових гектарів, що перебуває у колективній власності колгоспу «Веречани» у с. Верхні Ворота, Воловецького району, Закарпатської області виданого ОСОБА_3 на підставі рішення Воловецької райдержадміністрації від 28.05.1997 року за №204 сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЗК№0021703 від 30.05.1997 року №204 та земельну частку (пай) розміром 1,17 умовних кадастрових гектарів, в умовних кадастрових гектарів, що перебуває у колективній власності колгоспу «Веречани» у с. Верхні Ворота, Воловецького району, Закарпатської області виданого ОСОБА_2 на підставі рішення Воловецької райдержадміністрації від 28.05.1997 року за №204 сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЗК№0021704 від 30.05.1997 року №204, в порядку спадкування за померлим батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З урахуванням того, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , і в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, щодо спадкового житлового будинку, судом встановлено, що існують обставини, які є підставою для визнання за позивачкою ОСОБА_1 права власності на спадковий житловий будинок в судовому порядку, оскільки іншого способу захисту своїх спадкових прав та свого права власності у позивачки немає.
З положень ч.1 ст. 3 ЦПК України, випливає, що правовому захисту особи в порядку передбаченому цим кодексом підлягають порушені, невизнані або оспорювані права свободи чи інтереси.
Враховуючи вищенаведене, згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, з`ясувавши, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст.10, 11, 60, 213-215 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою - буд. АДРЕСА_2 , житловий будинок загальною площею 152,47 м.кв., житлова площа 66,52 м.кв. з належними до нього господарськими будівлями та спорудами та на земельну частку (пай) розміром 1,17 умовних кадастрових гектарів, що перебуває у колективній власності колгоспу «Веречани» у с. Верхні Ворота, Воловецького району, Закарпатської області виданого ОСОБА_3 на підставі рішення Воловецької райдержадміністрації від 28.05.1997 року за №204 сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЗК№0021703 від 30.05.1997 року №204 та земельну частку (пай) розміром 1,17 умовних кадастрових гектарів, що перебуває у колективній власності колгоспу «Веречани» у с. Верхні Ворота, Воловецького району, Закарпатської області виданого ОСОБА_2 на підставі рішення Воловецької райдержадміністрації від 28.05.1997 року за №204 сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЗК№0021704 від 30.05.1997 року №204, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 батька ОСОБА_4 ..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через суд першої інстанції.
Повне найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
відповідач: Нижньоворітська сільська рада Мукачівського району Закарпатської області; місцезнаходження: с. Верхні Ворота, вул. Центральна,117, Мукачівський район Закарпатська область; код ЄДРПОУ 04349432;
Суддя підпис Пелих О.О.
Копію виготовлено із автоматизованої системи документообігу
Оригінал міститься в матеріалах справи
Ухвала суду оскарженню не підлягає
Суддя:: Пелих О.О.
- Номер: 2/936/189/2025
- Опис: про визнання права власності на житловий будинок з прибудинковими спорудами
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 936/651/25
- Суд: Воловецький районний суд Закарпатської області
- Суддя: Пелих О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2025
- Дата етапу: 27.05.2025