Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #2184605723

Справа №676/8686/24

Номер провадження 2/676/919/25


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2025 року         Кам`янець-Подільський міськрайонний суд

                                        Хмельницької області

в складі: головуючої судді – Швець О.Д.

з участю секретаря –         Михайловської І.А.


       розглянувши в порядку спрощеного провадження в м. Кам`янець-Подільському цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та дружини, -

ВСТАНОВИВ:

        ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 3500,00 грн. щомісячно, починаючи з 11.09.2024 р. і до повноліття дитини та на своє утримання в розмірі 2500,00 грн., щомісячно до досягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трьох річного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 . В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з відповідачем перебували в зареєстрованому шлюбі, який був розірваний. В шлюбі народились діти: ОСОБА_4 ,  ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 ,  ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після розірвання шлюбу продовжили з чоловіком проживати однією  сім`єю, вели спільне господарство. Від  цих відносин народився сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає з нею та перебуває на її утриманні. На даний час з відповідачем проживають окремо один від одного. Відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання дитини. Крім того, здійснюючи догляд за немовлям, немає можливості заробляти кошти на своє утримання. Враховуючи, що Сімейним кодексом України передбачений обов`язок відповідача матеріально утримувати свою дитину, та право дружини, з якою проживає дитина, на матеріальне забезпечення з боку батька дитини, просить стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на свою користь аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 3500,00 грн. щомісячно, починаючи з 11.09.2024 р. і до повноліття дитини та на своє утримання в розмірі 2500,00 грн., щомісячно до досягнення малолітньою дитиною трьох річного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

       Рух справи.

       Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 25 грудня 2024 року розгляд справи призначений в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін згідно ст. 277 ЦПК України.

       Представник позивача в судове засідання не з`явилася, подала заяву про слухання справи у її відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.

       Відповідач та його представник в судове засідання не з`явилися, подали клопотання про слухання справи у їх відсутності, позов у частині стягнення аліментів на утримання дитини визнали частково в розмірі 1600,00 грн., щодо стягнення аліментів на утримання дружини відповідач заперечив, так як має на утриманні двох дітей, на утримання яких сплачує аліменти, він не працевлаштований, а єдиним джерелом його доходів є пенсія по інвалідності. Просить відмовити у стягненні аліментів на утримання дружини.

       Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

       Обставини справи, встановлені судом.

       Сторони є батьками малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження Серія НОМЕР_1 від 20.02.2012 р.) та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про народження Серія НОМЕР_2 від 24 квітня 2018 року), ОСОБА_3 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_3 від 21 вересня 2024 року).

       Рішенням Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 27 лютого 2024 р. стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 11.12.2023 року.

       Відповідач батьківство відносно дітей не заперечує.

       Відповідно довідки Гуменецької сільської ради № 168/01-20 від 13.12.2024 р., Витягу з Реєстру територіальної громади від 01.10.2014 р., ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , разом з нею зареєстровані та проживають діти: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 .

       Відповідач зареєстрований та проживає в с. Ганівка, Кам`янець-Поділського району, про що є відмітка в паспорті громадянина України на ім`я відповідача НОМЕР_4 .

       Відповідач перебуває на обліку в Дунаєвецькому УПФ в Хмельницькій області і отримує пенсію по інвалідності, інвалід з дитинства 3 групи, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_5 .

       Сторони докази свого матеріального стану не надали.

       Норми права, застосовані судом.

За приписами ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняється державою.

       Відповідно до положень частини другої ст. 91 СК України, жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, мають право на утримання в разі проживання з нею, ним їхньої дитини, відповідно до частин другої - четвертої ст. 84 та ст.ст. 86 і 88 цього Кодексу. Ця норма є відсилочною.

       Згідно з частинами другою та четвертою ст. 84 СК України дружина,з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.

       Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

       Згідно зі ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

       На підставі ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

       Батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст. 180 СК України).

       Згідно ст. 181 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.

       За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

       За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

       Згідно ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

       Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

       Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

       Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

       Частиною 5 ст. 183 СК України визначений мінімальний розмір аліментів на одну дитину – не менше 50% прожиткового мініму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

       За правилами ч. 1 ст. 80 СК України аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.

       Відповідно до ч. 1 ст. 79 СК України аліменти одному з подружжя присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.

       Оцінка суду.

       Відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 27 Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

       Статтею 187 Сімейного кодексу України передбачено добровільний спосіб виконання матір`ю або батьком свого обов`язку утримувати дитину шляхом сплати аліментів.

       Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати.

       У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування (сплату) одним з них аліментів, кошти на утримання дитини (аліменти) можуть бути присуджені за рішенням суду.

       Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

       Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину становить не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину - розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів).

       Факт відсутності у батька або матері можливості надавати дитині відповідного розміру утримання не фігурує в переліку обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Ця обставина не звільняє батьків від обов`язку по утриманню дитини.

       Право на стягнення із відповідача на своє утримання до досягнення дитиною трьохрічного віку гарантоване позивачу частиною другою ст. 91 СК та частинами другою та четвертою ст. 84 СК України.

       Доведеність батьківства відповідача стосовно народженої від нього позивачем дитини та проживання дитини, якій не виповнилося трьох років із матір`ю, породжує обов`язок відповідача на утримання матері дитини.

       Юридичне значення за таких обставин має здатність батька дитини надавати матеріальну допомогу матері дитини на її (матері) утримання.

       Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

       Матеріалами справи підтверджується, що відповідач є інвалідом 3 групи з дитинства, отримує пенсію в розмірі 2980 грн. щомісяця.

       Рішенням Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 27 лютого 2024 р. з відповідача стягнуто аліменти на утримання малолітніх дітей: сина ОСОБА_6 , доньки ОСОБА_7 .

       Матеріали справи не містять доказів не виконання або неналежного виконання відповідачем обов`язку з сплати аліментів.

       Доказів, що на утриманні відповідача перебувають його батьки матеріали справи не містять.

       Відповідач визнає позов про стягнення аліментів на утримання малолітнього сина ОСОБА_8 в розмірі 1600 грн.

       Таким чином, розмір зобов`язань, які визнає і виконує відповідач, перевищує розмір його пенсії.

       Позивач, визначаючи бажаний розмір аліментів, виходила з того, що відповідач працює в Польщі і його заробітки значно більші ніж в Україні.

       Відповідачем доказів на спростування зазначеної обставини не надано.

       Враховуючи стан здоров`я відповідача, наявність у нього на утриманні двох дітей, відсутність стабільного щомісячного доходу, майновий стан позивачки, яка отримує соціальну допомогу в розмір 860 грн. щомісячно, позивачка позбавлена можливості самостійно піклуватись про своє матеріальне забезпечення, так як здійснює догляд за новонародженою дитиною, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення аліментів на утримання малолітнього сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та жінки, з якою проживає малолітня дитина підлягають частковому задоволенню, з відповідача слід стягнути на утримання малолітнього сина ОСОБА_8 в розмірі 1600 грн. та на утримання жінки, з якою проживає дитина в розмірі 1600 грн., щомісячно до досягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трьох річного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не перевищує прожитковий мінімум для працездатних осіб.

       Відповідно ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв`язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років.

       Позивачем не надано доказів, що вона вживала заходів щодо одержання аліментів з відповідача з 11.09.2024 р., але не могла їх одержати у зв`язку з ухиленням останнього від їх сплати.

       З урахуванням наведенного аліменти присуджуються з 20.12.2024 р.

       Судові витрати, відповідно до ст. 141 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений.

       Керуючись ст. ст. 180, 181, 182, 183, 191 СК України, ст., ст. 12, 141, 263- 265, 280-282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

       Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та дружини – задовольнити частково.

       Стягнути з  ОСОБА_2 ,  ІНФОРМАЦІЯ_5  на користь  ОСОБА_1 ,  ІНФОРМАЦІЯ_6  аліменти на утримання дитини  ОСОБА_3 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1600,00 грн.щомісячно, починаючи з 20.12.2024 р. до досягнення дитиною повноліття.

       Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 аліменти на її утримання в розмірі 1600 грн., щомісячно, починаючи з 20.12.2024 р. до досягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трьох річного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

       Рішення в частині стягнення аліментів в межах місячної суми підлягає негайному виконанню.

       Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 2422,40 грн.

       Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

       Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

       Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

       У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

       Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

       Повний текст судового рішення складено 26 травня 2025 року.






Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду                                        Швець О.Д.



  • Номер: 22-ц/820/1792/25
  • Опис: позовну заяву Берекець Н.О. до Берекець О.А. про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та дружини
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 676/8686/24
  • Суд: Хмельницький апеляційний суд
  • Суддя: Швець О.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.07.2025
  • Дата етапу: 02.07.2025
  • Номер: 22-ц/820/1792/25
  • Опис: позовну заяву Берекець Н.О. до Берекець О.А. про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та дружини
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 676/8686/24
  • Суд: Хмельницький апеляційний суд
  • Суддя: Швець О.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.07.2025
  • Дата етапу: 08.07.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація