Судове рішення #2184627097

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2025 Справа №607/12970/25 Провадження №1-кс/607/3664/2025


м. Тернопіль


Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , власника майна ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання ОСОБА_3 про скасування арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.04.2025 у справі №607/7257/25, під час досудового розслідування кримінального провадження №42024213220000081 від 14.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

24.06.2025 до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області звернувся ОСОБА_3 із клопотанням про скасування арешту майна, накладеного на мобільний телефон марки «Iphone», ІМЕІ 1 - НОМЕР_1 , ІМЕІ 2 – НОМЕР_2 , із сім картою № НОМЕР_3 , ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.04.2024 у справі №607/7257/25 у кримінальному провадженні №42024213220000081 від 14.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

В обґрунтування клопотання ОСОБА_3 вказав на те, що з належним йому мобільним телефоном марки «Iphone», ІМЕІ 1 - НОМЕР_1 , ІМЕІ 2 – НОМЕР_2 , із сім картою № НОМЕР_3 , на даний час проведено усі необхідні слідчі дії та експертизи у кримінальному провадженні №42024213220000081 від 14.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а відтак вважає, що потреба у подальшому застосуванні арешту відпала, у зв`язку з чим ставить питання про скасування арешту, накладеного на вказаний мобільний телефон.

В судовому засіданні власник майна ОСОБА_3 клопотання підтримав, з підстав, викладених в ньому, просив задовольнити.

В судовому засіданні прокурор Тернопільської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 не заперечував щодо задоволення вказаного клопотання про скасування арешту майна.

Заслухавши пояснення особи, яка подала клопотання, та прокурора, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання ОСОБА_3 про скасування арешту майна підлягає задоволенню, з таких підстав.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини визначено, що кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.

У рішеннях ЄСПЛ у справах «Амюр проти Франції», «Колишній король Греції та інші проти Греції», «Малама проти Греції», «Україна-Тюмень проти України», «Спорронг та Льонрот проти Швеції» констатовано, що перша та найважливіша вимога ст. 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення першого пункту дозволяє позбавлення власності лише «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном через введення в дію «законів». Крім того, верховенство права, один із фундаментальних принципів демократичного суспільства, є наскрізним принципом усіх статей Конвенції. Також суд нагадує, що втручання в право на мирне володіння майном повинно бути здійснено з дотриманням «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи. Зокрема, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, якої прагнуть досягти через вжиття будь-якого заходу для позбавлення особи її власності.

Поряд з цим, статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Арешт майна, відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, є заходом забезпечення кримінального провадження і застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Частиною ч. 2 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, збереження речових доказів.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 132 КПК України, доведення необхідності застосування заходів забезпечення кримінального провадження покладено на слідчого, прокурора.

При вирішенні питання про подальше застосування заходів забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб; умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

Відповідно до ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження – судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Слідчим суддею встановлено, що ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.04.2025 у справі №607/7257/25 за клопотанням старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_5 , яке погоджено прокурором Тернопільської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42024213220000081 від 14.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, накладено арешт, серед іншого, на мобільний телефон марки «Iphone», ІМЕІ 1 - НОМЕР_1 , ІМЕІ 2 – НОМЕР_2 , із сім картою № НОМЕР_3 , що належить ОСОБА_3 , з метою забезпечення збереження речового доказу у кримінальному провадженні.

Зі змісту вказаної ухвали вбачається, що арешт даного речового доказу здійснено з метою забезпечення його збереження, та запобігання ризикам приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення та відчуження.

Статтею 28 КПК України передбачено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Критерії для визначення розумності строків кримінального провадження визначені ч. 3 ст. 28 КПК України, однак такий строк має бути об`єктивно необхідним для прийняття процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини продовження заходів забезпечення кримінального провадження як упродовж досудового розслідування, так і судового розгляду, ґрунтується на презумпції, що з перебігом ефективного розслідування справи та її судового розгляду зменшуються ризики, які стали підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження. Відтак, зі спливом певного часу орган досудового розслідування має навести додаткові доводи в обґрунтування наявних ризиків, що залишаються, та їх аналіз як підстави для подальшого втручання у права особи, в тому числі і щодо позбавлення або обмеження права власності.

За наведених обставин, та враховуючи висловлену прокурором в судовому засіданні позицію щодо відсутності заперечень відносно скасування арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.04.2025 у справі №607/7257/25 на мобільний телефон марки «Iphone», ІМЕІ 1 - НОМЕР_1 , ІМЕІ 2 – НОМЕР_2 , із сім картою № НОМЕР_3 , беручи до уваги розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, слідчий суддя доходить висновку, що особа, яка звернулась із клопотанням, відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 КПК України, довела, що в подальшому застосуванні арешту вказаного майна відпала потреба, в зв`язку з чим слідчий суддя знаходить передбачені законом підстави для скасування арешту, накладеного ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.04.2025 у справі №607/7257/25 на мобільний телефон марки «Iphone», ІМЕІ 1 - НОМЕР_1 , ІМЕІ 2 – НОМЕР_2 , із сім картою № НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42024213220000081 від 14.10.2024.

З наведених підстав, клопотання ОСОБА_3 про скасування арешту майна, підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 131, 170, 174, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя


ПОСТАНОВИВ:

Клопотання ОСОБА_3 про скасування арешту майна – задовольнити.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.04.2025 у справі №607/7257/25 на мобільний телефон марки «Iphone», ІМЕІ 1 - НОМЕР_1 , ІМЕІ 2 – НОМЕР_2 , із сім картою № НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_3 .

Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація