ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" жовтня 2006 р. |
Справа № 22/370-06-9831 |
За позовом: Одеської міської ради;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Баско";
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_1
про спонукання виконати певні дії
Суддя Торчинська Л.О.
Представники:
Від позивача: Дукова І.В. -за довіреністю №280/исх-гс від 16.06.2006р.;
Від відповідача: Казарновський О.Л. -за довіреністю від 10.10.2006р.
Від 3-тьої особи: - не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Позивач звернувся до господасрського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача про спонукання виконати певні дії
Позивач надав уточнену позовну заяву (вх. 22599 від 16.10.2006р.), в який просить суд визнати право власності на прибудову, площею 10 кв.м., що є прилеглою до АДРЕСА_1у м. Одесі за Одеською міською радою, з підстав вкладених в уточненні позовні заяві.
Відповідач уточнену позовну заяву визнає в повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась.
У судовому засідання оголошено перерву з 13.10.2006 р. до 17.10.2006 р. за правилами ст. 77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін,
суд встановив:
відповідно до Доповідної записки КП „ДЄЗ „Центральне” на ім'я голови районної адмiнiстрацiї, позивачу Одеській міській радi стало відомо, що Товариством з обмеженою вiдповiдальнiстю «Баско» та приватним підприємцем ОСОБА_1 здійснена самовільна реконструкція нежилого приміщення першого поверху будинку № 22, шляхом будівництва прибудови, прилеглої до квартири № 17, площею 10 кв.м. у дворі АДРЕСА_1, з влаштуванням дверей в віконному отворі без правових документів.
Згідно свідоцтва про право власності вiд 12.09.2000 р. за НОМЕР_1не житлове приміщення першого поверху АДРЕСА_1 належить відповідачу
З 18.12.03 р. ПП ОСОБА_1 являється орендарем зазначеного нежилого приміщення згідно договору оренди, укладеного з ТОВ „Баско”.
Будучи орендарем ПП ОСОБА_1 самовільно здійснила будівництво прес тройки площею 10 кв.м. без дозволу мешканців.
08.08.06 р. Приморською районною адмiнiстрацiєю прийняте розпорядження НОМЕР_2 «Про приведення самовільно реконструйованого нежилого приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, згідно з проектом забудови». Відповідно до п. 1. за зазначеного розпорядження, ТОВ „Баско” зобов'язано до 31.08.06 р. привести самовільно реконструйоване нежиле приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, згідно з проектом забудови.
За фактом самовільного будівництва Iнспекцiєю державного архітектурно-будівельного контролю 19.07.2006 р. був складений протокол про правопорушення в сфері містобудування, в якому зафіксовано правопорушення -проведення робіт по влаштуванню прибудови до нежилого приміщення по АДРЕСА_1. В результаті перевірки встановлено правопорушення, передбачене ст. 97 КпАП України.
За вищевказане правопорушення Iнспекцiєю державного архітектурно-будівельного контролю постановою № НОМЕР_3 від 20.07.06р. був накладений штраф у розмирі 170 грн., який був оплачений у повному обсязі, про що свідчить квитанція про оплату.
Згідно ст. 5 Закону України ,,Про основи містобудування”, при здійсненні мiстобудiвної діяльності повинні бути забезпечені:
- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм i правил, регіональних i місцевих правил забудови; розміщення i будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації. та проектів цих об'єктів;
- раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;
- урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;
- урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва;
- захист прав громадян та громадських організацій згідно з законодавством.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»передбачено, що будівництво (реконструкція) об'єкту здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм i правил, місцевих правил забудови населених пунктів.
Статтею 12 Закону України ,,Про основи містобудування” передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудівельної діяльності на їх території належить право затвердження місцевих правил забудови, внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно до законодавства.
Згідно вказаної статі, рішенням Одеської міської ради від 17.04.2001 р. № 2153-ХХIII затверджено Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень в м. Одесі”.
Положення обов'язкове для усіх суб'єктів мiстобудiвної діяльності -фізичних та юридичних осіб, незалежно від форм власності, органiзацiйно-правово форми та підпорядкованості й поширюється на всю територію міста Одеси.
Згідно п. 1.10 Положення, учасники мiстобудiвної діяльності несуть вiдповдальвiсть за правопорушення, які були допущені при реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень, згідно діючого законодавства України.
Відповідно до п. 5.5 Положення, реконструкція приміщень, яка розпочата та здійснюється без реєстрації в 1нспекцi державного архітектурно-будівельного контролю Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та без дозволу на здійснення будівельних робіт, вважається самовільною та забороняється всім суб'єктам містобудівної діяльності.
Крім того, наказом державного комітету будівництва, архітектури та житлової України від 05.12.2000 р. № 273 затверджено Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт. Це положення встановлює порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту. Положення обов'язкове для застосування усіма суб'єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належностi та джерел фінансування.
Згідно п. 1.1. Положення дозвіл на виконання будівельних робіт є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) на виконання будівельних робіт, у вiдповiдностi до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.
У п. 5.1 Положення зазначено, що виконання будівельних робіт на об'єктах без одержання дозволу або його завчасно перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт, вважається самочинним i тягне за собою вiдповiдальнiсть згiдно діючого законодавства.
Відповідно до Закону України ,,Про власність в Україні”, власність в Українi виступає в таких формах: приватна, колективна, державна. до державно власності в Українi належать загальнодержавна (республіканська) власність i власність адмiнiстративно-територiальних одиниць (комунальна власність). Суб'єктами права комунально власності с адмiнiстративно-територiальнi одиниці в особі місцевих рад.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 12 Земельного кодексу України, рішення щодо регулювання земельних відносин i розпорядження землями територіально громади віднесені до виняткової компетенції міської ради.
Земельна ділянка, на якій самовільно збудовано прибудову, знаходиться у власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради. Право користування (власності) зазначеної земельної ділянки відповідачем не оформлено.
Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунально власності за рішенням органів виконавчо влади або органів місцевого самоврядування в межах х повноважень.
У вiдповiдностi до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності i право користування на земельну ділянку виникає після отримання й власником або користувачем документу, який засвідчує право власності або право користування земельною ділянкою i його державної реєстрацii.
Статею 126 Земельного кодексу України визначені документи, які засвідчують право на земельну ділянку. Відповідно до цiєї статті, право власності на земельну ділянку i право постійного користування земельною ділянкою засвідчується Виключно державними актами. Право оренди земельно ділянки оформляється договором, який реєструється у встановленому законом порядку. Відповідний правовстановлюючий документ у відповідача відсутній.
Відповідно ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, будівництво (реконструкція) житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна визнається самочинним, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеними будівельних норм i правил. Тобто, кожна з цих підстав вимагає визнання реконструкцiйних (будівельних) робiт відповідачем самочинними.
Згідно ч.5 ст. 376 ЦК України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за Одеською міською радою право власності на прибудову, площею 10 кв.м., що с прилеглою до квартири №17, у дворі АДРЕСА_1 у місті Одесі.
Рішення суду набуває законної сили в порядку ст.85 ГПК України.
Рішення підписано 24.10.2006р.
Суддя Торчинська Л.О.